Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

Fatih Akın

Mardik Martin

 

Fatih Akın & Mardik Martin: “The Cut”

Hakan Sonok Yazıları

*Fatih Akın yeni filmi “The Cut”da Hollywood’un efsaneleşmiş senaryo yazarlarından Mardik Martin’le işbirliği yaptı…

*Martin Hollywood’un en güçlü yönetmenleri, yapımcıları tarafından sevilip sayılan ve el üstünde tutulan bir senaryo yazarı.

*Mardik Martin’in yakın çevresinde OSCAR ödüllü Martin Scorsese, George Lucas, OSCAR ödüllü Irwin Winkler gibi en başarılı yönetmenler ve yapımcılar bulunuyor.

*İkisi de yabancı film dalında OSCAR adaylığı elde eden "Der Untergang-Çöküş” ve “Der Baader Meinhof Komplex-Bir Terör Filmi”nin  görüntü yönetmeni Rainer Klausmann “The Cut”ın kamera arkasında.

*"The Cut” Cannes Film Festivali’nin Nisan 2014’te duyurulacak programına büyük ödül Altın Palmiye adayı olarak alınabilir.

*"The Cut” Almanya, Küba, Kanada, Ürdün ve Malta’daki mekanlarda çekildi.

*Glenda Jackson kendisine kadın oyuncu OSCAR’ını kazandıran Ken Russell’ın “Women in Love-Aşık Kadınlar”ından sadece yedi bin iki yüz dolar kazanmıştı.

“Gegen die Wand-Duvara Karşı” adlı filmi Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kazanan, “Auf der anderen Seite-Yaşamın Kıyısında” adlı filmi Cannes Film Festivali’nde senaryo ödülüne layık bulunan Fatih Akın’ın yönettiği ve bu yıl gün ışığına çıkacak olan “The Cut”ın senaryosunda Fatih Akın ile efsaneleşmiş senaryo ustası Mardik Martin ortaklığı bulunuyor.

16 Eylül 1936’da İran’da dünyaya gelen Mardik Martin Irak’tan Hollywood’a göçmen olarak gitmiş.1968-1973 arasında öğrenim gördüğü New York Üniversitesi’nin harika öğrencisi olarak Hollywood’un dikkatini çekmiş.

“The Cut”ın görüntü yönetmeni Rainer Klausmann ise yabancı film dalında OSCAR adayı ”Der Untergang-Çöküş” yanı sıra, “Diana”, “Das Experiment-Deney”, “The Invasion-İstila” adlı filmlerde yönetmen Oliver Hirschbiegel ile uyum dolu bir işbirliğine girmiş.

Rainer Klausmann, Fatih Akın ile “Solino”, “Soul Kitchen-Aşka Ruhunu Kat”, “Gegen die Wand-Duvara Karşı” ve “Auf der anderen Seite-Yaşamın Kıyısında”da da çalışmış.

Rainer Klausmann yabancı film dalında OSCAR adaylığı elde eden Uli Edel’in yönettiği “Der Baader Meinhof Komplex-Bir Terör Filmi”nin de görüntü yönetmeni.

Almanya, Küba, Kanada, Ürdün ve Malta’daki mekanlarda çekilen “The Cut”ın Almanya sinemalarındaki gösterim tarihi 18 Eylül, Hollanda gösterim tarihiyse 4 Aralık 2014.

Mardik Martin’in filmografisi:
*“It's Not Just You, Murray!” (1964) Yönetmen: Martin Scorsese; Senaryo: Martin Scorsese, Mardik Martin.15 dakikalık kısa film.

*”Mean Streets” (1973) Yönetmen: Martin Scorsese; Senaryo: Martin Scorsese, Mardik Martin…Bütçe: 500 bin dolar…Oyuncular: Robert De Niro, Harvey Keitel, David Carradine, Robert Carradine, Vincent Price, Catherine Scorsese (1912-1997; Martin Scorsese’nin annesi) ve Martin Scorsese...”Mean Streets” 1974 Cannes Film Festivali’nde de gösterilmiş.

*”Italianamerican” (1974) Yönetmen: Martin Scorsese; Senaryo: Lawrence Cohen, Mardik Martin…49 dakikalık belgesel…Oyuncular:Catherine Scorsese (1912-1997; Martin Scorsese’nin annesi), Charles Scorsese (1913-1993; Martin Scorsese’nin babası) ve Martin Scorsese.

* “New York, New York” 14 milyon dolarlık yapım bütçesi ve  16 milyon dolarlık Kuzey Amerika hasılatıyla tam bir gişe başarısızlığı olarak tarihe geçti; “New York New York” yılın en iyi müzikal filmi, kadın oyuncusu (Liza Minnelli), erkek oyuncusu (Robert De Niro) ve özgün film şarkısı dallarında Altın Küre adaylığı kazanmasına rağmen OSCAR adaylığı elde edemedi…“New York, New York”; Yönetmen: Martin Scorsese; Senaryo: Earl Mac Rauch ve Mardik Martin.

*“Women in Love-Aşık Kadınlar”la en iyi yönetmen Oscarına adaylık kazanan Ken Russell’ın beş milyon dolara malolan ve üç dalda İngiliz OSCAR’larına (BAFTA ödüllerine) aday gösterilme başarısını kazanan “Valentino” adlı biyografik filmi 1977’de gişe hasılatında tam olarak battı ve Ken Russell bir sonraki sinema filmi “Altered States-Gerçeğin Ötesinde”de (1980) 27. seçenek yönetmen olarak iş bulabildi…

Yönetmen Ken Russell, “Women in Love-Aşık Kadınlar”la (1969)  bu filmden sadece yedi bin 200 dolar kazanan Glenda Jackson’a kadın oyuncu OSCAR’ını kazandırmış ve Ann-Margret’i de yönettiği “Tommy”le (1975) yine kadın oyuncu dalında OSCAR adaylığına ulaştırmıştı…“Valentino”; yönetmen: Ken Russell; Senaryo: Ken Russell, Mardik Martin.

*”The Last Waltz-Son Vals” Mayıs 1978’de Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan bir saat 57 dakika uzunluğundaki belgesel… Yönetmen: Martin Scorsese; Senaryo: Mardik Martin.

“Son Vals”te kamera önündekiler: Eric Clapton, Neil Diamond, Bob Dylan, Neil Young, Ringo Starr, Van Morrison, Muddy Waters, Martin Scorsese.

*”American Boy: A Profile of: Steven Prince” (1978) 55 dakikalık belgesel…Yönetmen: Martin Scorsese; Senaryo: Julia Cameron, Mardik Martin…Kamera önündekiler: Steven Prince, Martin Scorsese, Mardik Martin, Julia Cameron.

*Oyuncusuna (Robert De Niro) ve kurgucusuna OSCAR kazandıran; yılın en iyi filmi ve yönetmeni dalları dahil sekiz dalda OSCAR adayı  “Raging Bull-Kızgın Boğa” (1980) 18 milyon dolarlık maliyete ve 23 milyon dolarlık Kuzey Amerika hasılatına sahip oldu…Robert De Niro bu rolüyle bir de Altın Küre kazandı… “Kızgın Boğa”; Yönetmen: Martin Scorsese; Senaryo: Paul Schrader ve Mardik Martin…“Kızgın Boğa”da Charles Scorsese (1913-1993; Martin Scorsese’nin babası) küçük bir roldeydi.

*”Mardik: Baghdad to Hollywood-Mardik: Bağdat’tan Hollywood’a” (2008) 76 dakikalık belgesel…Yönetmen: Ramy Katrib ve Evan York ; Senaryo: Mardik Martin…

“Mardik: Bağdat’tan Hollywood’a”nın kamera önündekiler:  (1) Mardik Martin, (2) Martin Scorsese, (3) “Star Wars” & “Indiana Jones” serilerini yaratan, Lucas Film Yapımevi kurucusu, “American Graffiti” (1973) ve “Star Wars” (1977) filmlerindeki senaryolarıyla ve yönetmenliğiyle  dört kez OSCAR ödülüne aday gösterilen George Lucas, (4) “Rocky”le (1976) yapımcı dalında OSCAR kazanan, iki OSCAR ödüllü “Kızgın Boğa” (1980),  üç OSCAR ödüllü “The Right Stuff-Boşluktaki Kahramanlar” (1983)  ve  oyuncusu Joe Pesci’ye OSCAR kazandıran “Goodfellas-Sıkı Dostlar”la da (1990) yılın en iyi film yapımcısı dalında OSCAR adaylığı elde eden Irwin Winkler…

Mardik Martin’in yakın çalışma arkadaşı Martin Scorsese’nin ödülleri:
*En iyi filmlerinden “Taksi Şoförü-Taxi Driver”la OSCAR ödülüne aday olamaması tam bir skandal olarak kabul edilmektedir.

*”Raging Bull-Kızgın Boğa”, “Günaha Son Çağrı-The Last Temptation of Christ”, “Sıkı Dostlar-Goodfellas”, “New York Çeteleri-Gangs of New York”, “Göklerin Hakimi-The Aviator”, “Köstebek-The Departed” , “Hugo” ve “The Wolf of Wall Street-Para Avcısı”yla yönetmen dalında  OSCAR adaylığı elde etmiş ve “Köstebek”le OSCAR’ı  kucaklamıştır.

*Cannes festivalinde ”Geç Saatler-After Hours”la yönetmen, “Taksi Şoförü”yle Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır.

*”Geç Saatler”, “Kahkahalar Kralı-The King of Comedy” ve “Alice Artık Burada Oturmuyor-Alice Does’nt Live Here Anymore” adlı filmleri de Altın Palmiye adaylığı elde etmiştir. 

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları
© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır