Haftanın Yeni Filmleri 04.12.2015  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 02.10.2015 - İngiltere)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Justin Kurzel
 

 

Macbeth
Macbeth
Macbeth, korkusuz bir savaşçının hırs, ihanet ve ihtiras dolu hikayesini anlatıyor. Shakespeare’in en önemli eserlerinden birinin başkahramanı olan Macbeth, karısının ihtirasları ve engelleyemediği hırsının etkisiyle, Kral Duncan’ı öldürerek tahta geçer. Eline geçen güçle gitgide yalnızlaşan yeni kral, iktidarına engel gördüğü herkesi ortadan kaldırmaya kararlıdır. Muhteşem görselliği ve epik savaş sahneleriyle daha önceki Shakespeare uyarlamalarından ayrılan filmin yönetmeni Justin Kurzel, hikayenin acımasız tarafına odaklanarak savaşın ve kanın kuralları nasıl değiştirdiğini perdeye taşıyor. OSCAR Adayı Michael Fassbender ve Oscar Ödüllü Marion Cotillard’ın başrollerini paylaştığı film; temposu, oyunculukları ve göz kamaştırıcı sinematografisiyle eşsiz bir izleme deneyimi vadediyor. Aynı zamanda eleştirmenlerce senenin en iyi yapımlarından biri olarak adlandırılan Macbeth'in ödül sezonuna da damga vurması bekleniyor. Günümüzde dünyaya hakim olan temel kavramların hırs ve açgözlülük olduğu düşünülürse filmin zamanlamasının da çok yerinde olduğu söylenebilir. Malcolm’u oynayan Jack Reynor şöyle diyor: “Açgözlülük insanların hayatlarını alt üst edebilecek başka bir şey yok. Son yıllardaki ekonomik gelişmeleri düşündüğümüzde Macbeth’in hikayesi daha da anlamlı geliyor.” Hızla globalleşen dünyada Macbeth’i geniş bir çerçeveden ele almak bütün ekip için çok önemliymiş. Prodüktör Canning, konu hakkında şunları söylüyor: “Macbeth ve eşinin çevrelerindeki dünyanın bir ürünü olduklarını vurgulamak istedik. Daha modern ve sinematik açıdan daha doğru bir tempoyla yorumladık.” Shakespeare’in anlatım diline zarar vermemek de önemli ayrıntılardan biri olmuş. “Kafiyeleri ve orijinal kelimeleri değiştirirseniz ortaya bambaşka bir şey çıkar.” diyen Canning ekliyor: “Bizim için önemli olan; oyunun doğru yerlerini kesip, ortaya insanlara yüzyıllar öncesinden kullanılan bir dili duyduklarını unutturacak bir film çıkarmaktı.” “İşin o kısmına oldukça basit yaklaştık.” diyen Michael Fassbender, Shakespeare’in yazdığı metne karşı gelmeyip kendinizi onun akıntısına bırakınca her şeyin yerli yerine oturduğuna olan inancını vurguluyor. Justin Kurzel, orijinal metne sadık kalmaları üzerine şunları söylüyor: “Tiyatronun aksine sinemada kalabalık bir seyirci grubuna değil, karşınızdaki aktörle baş başa performans sergiliyorsunuz. Shakespeare’in dilini konuşarak oynamak aktörlerin performansına ekstra bir samimiyet kattı. Ayrıca Shakespeare’in orijinal metni içindeki manipülasyon öğeleriyle ünlü. Öyle ki, Michael ve Marion veya Michael ve Paddy arasında geçen sahnelerde Goodfellas (Sıkı Dostlar) izler gibi hissediyorsunuz. Bütün karakterler birbirlerini kurnaz bir biçimde manipüle etmeye çalışıyorlar aslında.”
Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2015
Tür * : Drama History
Süre : 113 dakika
Ülke : İngiltere Fransa Amerika Birleşik Devletleri
Yerli/Yabancı : Yabancı
Yönetim : Justin Kurzel
Senaryo : Jacob Koskoff, Michael Lesslie, Todd Louiso.
Müzik : Jed Kurzel
Görüntü Yönetimi : Adam Arkapaw
Kurgu : Chris Dickens
Sanat Yönetimi : Lauren Briggs-Miller, Nick Dent.
Oyuncular : Michael Fassbender, Marion Cotillard, Jack Reynor, David Thewlis, Elizabeth Debicki, Sean Harris, Paddy Considine , David Hayman, Maurice Roeves, Daniel Westwood, Ross Anderson, Charlotte Dunnico, Lynn Kennedy, Gerard Miller, Barrie Martin, Seylan Baxter, Hilton McRae, Paul Ellard, Rebecca Benson, Dino Fazzani, Sam Exley, Eleanor Stagg, James Harkness, Shaun Lucas, Shane Salter, Scott Dymond.
Yapımcı Firma : See-Saw Films
İthalatçı Firma : Calinos Films
Dağıtımcı Firma : Bir Film
Sınıflandırma :
Editör : (8/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları
© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır