Haftanın Yeni Filmleri 02.03.2018  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 02.03.2018 - Türkiye)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Biray Dalkıran
 

 

Melez
The Crossbreed

www.thecrosbreed.com

Living with her boyfriend and coworker, JOHN, in the city of Los Angeles, the life of the journalist AMY was going perfect when she found out her unexpected pregnancy. Dealing with her secret conflict, followed by terrible nightmares, she decided to go to an abortion clinic, indicated by her best friend, Rose. The journalist couple is tasked to go to an old village to investigate and unmask their diabolic history. Welcomed by the local priest, PAUL, and his sister, MARIA, they discover that the village has bounds with the legend of Lilith, who, per the Old Testament of the Bible, was Adam`s first wife and, just like Adam, was created from the earth. Considering herself equal and refusing to obey Adam, Lilith abandoned him when three angels threatened that if she didn’t return, one hundred of her sons would die every day. Refusing to go back, she became the female demon who will bring the devil to Earth. According to the village locals, the children of Lilith are still alive and giving birth to twins, being one the good and other the evil. Such evil children are kept live and are called the Crossbreeds, who, coupling with other Crossbreed, can give birth to a demon. The evil and foreboding force in the village is so unnerving that Amy starts to believe that something is wrong and the supposed myth is actually truth. After finding children bones and hidden audio tapes, the couple wake up with noises in the house and, considering the local market on those histories, get to the conclusion that it must be the priest trying to convince them to get good news and, therefore, increase the village`s propaganda. Amy starts to try to get God`s forgiveness for her abortion, meanwhile, John is having an affair with Rose, Amy`s best friend, who he has an obscure relation.

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2017
Tür * : Horror Thriller
Süre : 102 dakika
Ülke : Amerika Birleşik Devletleri
Yerli/Yabancı : Yabancı
Yönetim : Biray Dalkıran
Senaryo : Biray Dalkıran, Şafak Güçlü.
Müzik :
Görüntü Yönetimi : Peter Lugo
Kurgu : Çağlar Sevinçhan
Sanat Yönetimi : Meghan Weinstein
Oyuncular : Angela Durazo, Nathan Schellerup, Malinda Farrington, Danny Winn, Katy Bentz, Sofia Domingues, Kristine Hayworth, Krystal Tini, Chad Ayers, Marqus Bobesich, Lou Cariffe, Mignon Farmani, Shaina Schmid, Lidia Pryor, Rina Johnson.
Yapımcı Firma : BD America, Makinist Film, d.f.g.s. Yapım (Oktay Arabacı, Biray Dalkıran).
İthalatçı Firma : MC Film
Dağıtımcı Firma : MC Fim
Sınıflandırma :
Editör : (3/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları
© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır