02.01.2015 02:01

Türkiye’nin sinemaları

2014 YILI VİZYON RAPORLARI #6
Deniz Yavuz – Antrakt
1.1.2015

Türkiye’nin sinemaları

Türkiye’de sinemada film gösterimleri ve sinema filmi üretimleri artık neredeyse tamamen dijital olarak gerçekleştirilmekte. 2013 yılında dijitalleşen Avrupa’nın ardından 2014 yılında da Türkiye sinemalarının dijital gösterim olanakları %55’in üzerinde salonda gerçekleşti. Üretilen yerli sinema filmlerine de bu doğrultuda 35 mm. film kopyası basılmıyor. 2015’in ilk haftasıyla birlikte peliküle basılacak film bulmak mümkün olmayacak.

Dijitalleşmenin film niteliklerine değil ama niceliğine katkısı gözle görülür şekilde ortada. Yurt dışından film ithalatı yapan şirketler her zaman olduğundan daha çok filmi Türkiye sinema pazarına getiriyor, yerli film yapımcıları da adeta Yeşilçam’a taş çıkartıyor. Sinemalarda vizyona çıkarılan Türkiye yapımlarının sayısı 1990 ile 2007 arasında 40’ı aşmazken aynı sayı 2008’den bu yana 50’nin altına düşmüyor. Türkiye’de sinemanın yüzüncü yılı olarak kabul edilen 2014’te vizyona çıkan yerli yapımların sayısı 108. Bu yirmi beş yıllık sürede ulaşılan en yüksek sayı…
2014’te sinema salonları Türkiye genelindeki artışını sürdürdü. Bugün itibarıyla Türkiye’de sinema filmi gösterimi yapılabilen 611 adet bina bulunuyor. 611 binanın 368 tanesinde bir yıl boyunca, elli iki hafta aralıksız profesyonel şartlarda film gösterimi yapılıyor. Komplekslerin 92 tanesinde ise bir takvim yılı içerisinde 26 haftadan fazla, aralıklı gösterimler gerçekleştirilmekte. 113 komplekste ayda bir kez sinema filmi gösterimi yapılırken D sınıfı, yılda bir iki kez gösterim yapan, düzensiz salonların sayısı ise 38…

Türkiye’deki sinemalar dört farklı sınıfa bölünebilir. Bir yılın bütün haftalarından düzenli gösterim yapan profesyonel teknik özelliklere sahip sinemalar A, yılın yarısında, en az yirmi altı hafta gösterim yapan kompleksler B, bir yılda her aya bir kez denk gelecek şekilde perdelerini açan ve düzensiz gösterim yapan çok amaçlı salonlara C ve yılda bir ya da iki kez gösterim yapan çok amaçlı salonlara ise D sınıfı diyebiliriz. Sınıflarına göre kompleks, perde ve koltuk sayılarına bakacak olursak düzenli gösterim kapasitesinin 368 kompleks 2.157 perde ve 265.259 koltuk olduğunu görüyoruz.
Türkiye’nin sinemaları
 
Düzenli gösterim yapan Türkiye sinemalarının toplam sayısını dikkate alırken A ve B sınıfı sinemaları hesaplamak gerekmektedir. Bu doğrultuda Türkiye’nin haftalık film oynama kapasitesi kompleks bazında 460, perde/salon bazında 2.287 ve koltuk bazında ise 290.670 adettir. Gösterim yapılabilen düzenli bir salona 127 koltuk ortalaması düşmektedir. Hizmette olan sinema kompleksilerinin her birine beş perde düşerken Türkiye’de en çok perdesi/salonu olan sinema kompleksi İstanbul’da bulunmamaktadır. Cinemaximum grubunun Bakırköy Marmara Forum adlı alışveriş merkezinde bulunan işletmesi ile Cinetech grubunun Başakşehir’deki Mall of İstanbul adlı alışveriş merkezinde yer alan 16 perdelik işletmeleri bugün için Türkiye’nin en yüksek perde kapasitesine sahip sinemalarıdır. Koltuk kapasitesi açısından ise Cinemaximum grubunun Adana’daki işletmesi toplam 2.953 adet koltukla ilk sırada yer alıyor. Aynı işletmede bulunun 571 koltuklu sinema salonu da Türkiye’nin en yüksek kapasiteli, aynı anda en çok biletli izleyicinin film seyredebileceği salon olarak ilk sırada yer almakta.


Ülkede faaliyetine düzenli olarak sürdüren A ve B sınıfı düzenli gösterim sinema komplekslerinin %35’i on farklı sinema zinciri tarafından işletiliyor. Bu oran Türkiye genelinde aynı on grup için salon bazında %57’ye koltuk toplamında ise gene %57’ye kadar çıkıyor… Her bir üç bin koltuktan fazla kapasiteye sahip bu gruplar; Cinemaximum, Avşar, Prestige, Pink, Site, Cinemarine, Cinens, Cinetech, Cinetime ve Cinecity tabela ismiyle Türkiye genelinde hizmetini sürdürüyor. Genellikle büyük alış veriş merkezleri içerisinde yer alan bu zincir işletmelerin en çok koltuk kapasitesine sahip olanı Mars Sinema Grup’un işlettiği Cinemaximum.

Yedi coğrafi bölgeye ve Kuzey Kıbrıs’a göre sinema dağılımlarına bakıldığında Marmara Bölgesi’nin açık ara bütün başlıklarda diğer bölgelere göre yoğunluğu göze çarpıyor. 257 sinema binasının bulunduğu Marmara Bölgesi’nin en yoğun ili İstanbul. Bu bölgede 588’i dijital 1.038 perde bulunurken Marmara Bölgesi’ndeki sinema salonlarının koltuk kapasitesi 134.437. Marmara’yı İç Anadolu 57.969 koltukla, Ege 39.763 koltukla, Akdeniz 33.954 koltukla, Karadeniz 20.192 koltukla, Güney Doğu Anadolu Bölgesi 17.170 ve Doğu Anadolu 10.997 adet koltukla takip ediyor. Kuzay Kıbrıs’ın toplam koltuk kapasitesi ise 2.986.

Perdelere göre bölgesel dağılım ise şöyle:
MARMARA, 1.038
İÇ ANADOLU, 418
EGE, 294
AKDENİZ, 253
KARADENİZ, 188
GÜNEY DOĞU ANADOLU, 150
DOĞU ANADOLU, 78
KIBRIS, 20 

İllere göre sinemalara bakıldığında bütün başlıklarda İstanbul’un açık ara önde olduğu görülüyor. İstanbul’un Avrupa yakasında Anadolu yakasına göre iki katı işletme bulunurken, İstanbul’u Ankara takip ediyor. Başkentin ardından İzmir gelirken Bursa ve Antalya sinema adetleri açısından önde gelen iller…

Türkiye’de bir yıl boyunca düzenli sinema filmi gösterimi yapılan komplekslerin yer almadığı iller Kars, Şırnak, Bayburt, Iğdır, Ardahan, Hakkari, Sinop, Gümüşhane… 2014 yılında herhangi bir gösterimin yapılmadığı il sayısı ise 2… Geçen yıl Sinop ve Hakkari’de sinema filmi gösterimi yapılamadı.
Son yıllarda faaliyetine son veren sinema işletmesi sayısı 150’ye ulaştı. Kapanan sinemalar 2010’dan başlayarak, beş yıla yayıldığında her yıl 30 sinema kompleksinin faaliyetini durdurduğunu söyleyebiliriz. 
2014 yılında hizmete alınan sinema sayısı ise 47. Yeni açılan komplekslerde 221 adet perde gösterime başlarken, geçen yıl genel toplam koltuk kapasitesine 24.924 adetlik bir ek yapılmış oldu.  Yeni faaliyete alınan sinemalar Marmara Bölgesi’nde yoğunluk gösterirken bu bölgeyi İç Anadolu takip etti. 2014’te bütün coğrafi bölgelerde ve Kuzey Kıbrıs’ta yeni bir sinema işletmesi faaliyete geçti.

Türkiye’de faaliyeti sürdüren 368 adet A sınıfı sinema kompleksinin 207 adedi büyük alışveriş merkezi içinde konuşlanmış durumda. Bu alışveriş merkezlerinin en çok sinema işletmesine yer verenlerinin ismi Kipa, Forum ve Park…


Sinema işletmesi olan büyük alışveriş merkezlerinin içinde açılan süpermarketlerde ise Migros’un yoğunluğu söz konusu…

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır