Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

Bülent Turgut

Bülent Turgut (Festival Direktörü) ve Ogün Şanlıer (Festival Başkanı).

 

SÖYLEŞİ: “Sözlerini tutan dinamik ve genç bir festival…”

Mizyal Akın Yazıları

Bu yıl dördüncüsü yapılacak Uluslar arası Boğaziçi Film Festivali, 10-18 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek. Sinema sektörüne genç enerjisiyle, dinamik ve prestijli bir festival anlayışını getiren Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin direktörü Bülent Turgut ile Festival’in kimliği, yarışma bölümleri, etkinlikler ve film seçkileri ve bu yıl gerçekleşecek yenilikler üzerine konuştuk…

— Festivalin yola çıkış amacı nedir? Bugüne kadar nasıl geldi…

Neredeyse tüm festivallerin en önemli amacı filmlere ve filmleri üretenleri seyirci ile buluşturmaktır. Bizim de en önemli amaçlarımızdan birisi bu ancak biz sektörün üretim dinamiklerini de desteklemeye çalışan bir festival olmak istiyoruz. İlk senesinde sadece Ulusal Kısa Film Yarışması vardı ve bunun yanı sıra yarışma dışı uzun metraj film gösterimleri de yapılıyordu. İkinci senesinde Ulusal Kısa Film Yarışması'na bir de Uluslararası Kısa Film Yarışması eklendi,  geçen sene yani 3. UBFF'de ise Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması ilk defa yapıldı, dördüncü senemizde de Ulusal Uzun Metraj Yarışması'nı da gerçekleştireceğiz. Büyük fotoğrafta bakıldığında her sene gelişen ve büyüyen bir festivaliz ve bu şekilde de devam etmek amacındayız.

— Uluslararası Boğaziçi Film Festivali çok genç bir Festival… Bunun yanı sıra her yıl yenilenen bir çizgide ilerlemekte olduğunuzu görüyoruz… Neler söyleyeceksiniz?

Genç bir festivaliz sizinde dediğiniz gibi ancak artık tecrübeli bir ekibimiz var. Dinamik bir yapıdayız ve genç olmanın getirdiği bir heyecan da var. Festivalin bu dinamik ve gelişen yapısını korumak amacındayız. Her yıl yenilenen bir çizgi değil de her yıl gelişen bir yapımız var demek daha doğru olabilir.

— Festival programınızda etkinlik, jüri, workshoplar, masterclass ve film seçkilerinizi belirleme kriterleriniz nelerdir?

Aslında tüm bu etkinlikleri belirlerken her festivalin de yaptığı gibi öncelikle kendi festivalimizin tavrı doğrultusunda hareket ediyoruz. Sektörün önemli ve tecrübeli isimlerini sinemaseverlerle buluşturabilmek amacı ile workshoplar yapıyoruz. Festivalin bu etkinliklerini aslında bir nevi okul olarak düşünüyoruz. Bu tür workshop ve etkinliklere genel olarak daha genç ve sinema yapmaya istekli ve ilgili bir kitlenin katılımı var, bu yüzden katılımcı profilimize göre de bu etkinliklerin içeriklerini yine etkinliği verecek olan isim ile birlikte belirliyoruz. Öte yandan sektör profesyonellerine hitap eden panel ve söyleşilerimizde oluyor. Film seçkisinde bir çok kriteri gözetiyoruz ancak en önemlisi herhalde filmin sinemasal değeri yani iyi bir film olması. Ancak iyi film de birçok tartışmaya açık bir kavram, biz bu yüzden film seçkilerimizde hemen her kesimin beğenebileceği her türden 'İyi Filmlere' yer vermeye çalışıyoruz.

— Ülkemizde gerçekleşen festivalleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Köklü ve kaliteli iyi festivallerimiz var, iyi ki de varlar. Sektöre olan katkıları da çok önemli, özellikle vizyon şansı az olan 'Sanat Filmleri' için çok önemli mecralar. Yönetmenlerin ve yapımcıların motivasyonlarını da artıran bir işleve de sahipler. Umarım festivallerin sayısı artar, festivali olmayan şehirlerimizde de yapılır ve halkın bu filmlerle ve ekipleriyle buluşması da bu yolla sağlanır.

—Boğaziçi Film Festivali’ni nasıl tanımlıyorsunuz? UBFF’nin diğer festivallerden farkı nedir?

Öncelikle festivalin organizasyon olarak hiç bir devlet kurumuna (belediye, valilik, üniversite vb.) bağlı olmaması önemli bir nokta. İkinci önemli farkımız ise kısa filmlere ve kısa filmcilere verdiğimiz önem ve değer. İstanbul Medya Akademisi bünyesinde bir kısa film destek fonunu da ayrıca yürütüyor ve bu filmlere festivalde yer veriyoruz. Ahmet Uluçay anısına verdiğimiz ödül maddi destek olarak Türkiye'de bu zamana kadar verilmiş en büyük ödül. Yine kategori ödülleri de aynı şekilde. Bunun sebebi kısa filmcilerin üretim sorunlarına bir nebze de olsa katkıda bulunmak isteyişimiz, bir sonraki filmlerini yapmaları konusunda onları hem motive etmek hem de maddi olarak desteklemek. Yine kısa filmleri Beyoğlu'nda sinemalarda iyi saatlerde gösteriyoruz, tüm kısa filmcileri festivalde en iyi şekilde ağırlıyoruz. Bir sinemasever olarak da onları yakından takip ediyor ve gelecekte sinemamız adına daha iyi filmler yapacaklarına inanıyoruz. Festivalde bünyesinde yapılan etkinliklerimiz de yine birçok köklü festivalden hem içerik hem de sayı bakımından daha zengin ve daha çok önem verdiğimiz bir diğer konu. UBFF bir İstanbul festivali ve en önem verdiğimiz konu da İstanbul’un ruhunu taşıyan, renkliliğini ve dinamik yapısını özümsemiş bir festival haline gelmesi. Hem sinemasever sayısını artırmak hem de sinema bileşenlerine platform yaratmak önemli hedeflerimizden. Uzun vadede ise özellikle yakın coğrafyamız adına İstanbul’u bir sinema merkezi haline getirmek gibi bir hedefimiz olduğunu söyleyebiliriz.  

—Festival beyin takımı ve ekip olarak kaç kişi görev alıyor?

Festivalin çekirdek ekibi her geçen sene büyüyor ancak şu an 8–9 kişilik bir çekirdek ekipten bahsedebiliriz. Tüm festival ekibi ise ortalama 60 kişiyi bulabiliyor.

— Uluslararası Film Yarışması’nda 122 ülke ve 3.679 film başvurusu elinize ulaştı. Bu ciddi bir başvuru… Geniş bir coğrafya ve ülkeler yelpazesini kapsıyor… Hangi ülkeler var aralarında?

Her geçen sene bu ilgi artıyor, bir yandan bizim için çok sevindirici öte yandan da zorlu bir süreç ama bu durumdan gayet memnunuz. Dünyanın hemen her coğrafyasından filmler geliyor, örnek vermek gerekirse, Fransa, İtalya, Almanya gibi güçlü sinemaları olan Avrupa ülkelerinden de filmler var, Nijerya, Nepal, Gana, Endonezya, Malta, Mozambik ve hatta Bhutan gibi ülkelerden de filmler var. Adından ve varlığından birçok kimsenin haberdar olmadığı ülkelerden dahi filmler elimize ulaşıyor.

—Film ve Yarışma kategorilerinizden bahseder misiniz?

Ulusal ve Uluslararası Uzun Metraj Film yarışmalarımız var bu sene için en iyi film ödülleri hariç en iyi yönetmen, senaryo, sinematografi, kurgu, erkek ve kadın oyuncu ödülleri bu iki kategorideki tüm filmler dikkate alınarak verilecek. Bunun dışında Ulusal ve Uluslararası Kısa Film yarışmalarımız var, bu yarışmalar da kurmaca ve belgesel kategorilerde ayrı olarak değerlendiriliyor ve ödüllendiriliyor. Animasyon ve deneysel filmler de kurmaca kategorisinde değerlendiriliyor, son olarak da İstanbul Medya Akademisi Kısa Film Destek Fonu'nu kazanan ve filmlerini bu fon ile gerçekleştiren kısa filmler için İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek yarışması var. Festivalde izleyici ödülü de yine Kısa Film'lere veriliyor, festivalin kısa film yarışmaları içerisinden, seyircinin en çok oy verdiği film bu ödülü alıyor.

— Başvuru sayısına bakılırsa zorlu bir değerlendirme süreci olacak…

Öncelikle derece alanları biz seçmiyoruz, bu filmleri izleyen ve değerlendiren bir ekibimiz var, danışmanlarımız var, bu sürecin sonunda biz yarışma filmlerini belirlemiş oluyoruz. Yarışma filmlerini belirledikten sonra ödül alacak filmleri ilgili yarışmanın jüri üyeleri belirliyor. Festivalin tüm programında olduğu gibi yine burada da en önemli kriter filmin sinemasal değerinin yüksek olmasıdır.

— Festivale kimler katılacak, jüri ve konuklarla ilgili isimler var mı?

Bu konu ile ilgili şu an bir açıklama yapmadık henüz ancak en kısa süre içerisinde son çalışmalarımızı da tamamlayıp, resmi sitemiz, sosyal medya hesaplarımız ve basın toplantımız ile hem jüriler hem konuklar hem de etkinliklerimizi duyuracağız. Çok önemli uluslararası ve ulusal konuklarımız olacağını, jürilerimizin de çok değerli isimlerden oluşacağını söyleyebilirim.

—Festivalinizin yarışma filmleri dışında oluşturulacak diğer bölümlerinde hangi filmler gösterilecek?

Festival'de bu sene ülkemizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi özelinde 'Seyirci Kalmadık' ismi ile özel bir program hazırlıyoruz. Bu bölümde darbelerin beyazperdedeki yansımalarının tartışılacağı söyleşiler ve bu konu ile ilgili olduğunu düşündüğümüz yerli ve yabancı filmlerden oluşan bir seçki olacak. En çok ilgi gören bölümlerden birisi ise Dünya Sineması'nın seçkin örneklerinden oluşan yarışma dışı filmler bölümü. Bu bölümde de usta yönetmenlerin, ünlü oyuncuların filmleri, dünyanın önemli festivallerinde gösterilmiş, ödül almış ve sinemaseverlerin merak ettiği filmler oluyor. Bu sene bir kaç yeni bölüm üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Ancak filmlerle ilgili de yine spesifik olarak bir açıklama yapamıyorum, resmi duyuruyu festival  takvimine uygun biçimde  yapmaya başlayacağız.

— Uluslararası Boğaziçi Film Festivali yarışma ödüllerinde sinemaya gönül vermiş sinemacılara verdiği parasal desteği ile de dikkatleri çekiyor. Yarışmaların düzenlediğiniz ilk 3 festival sonrası etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Maddi destek tabi ki işin biraz olmazsa olmazı gibi ancak en önemli katkı bence filmlere alan açmaktır. Filmleri üretenleri festival aracılığı ile gerek ödül gerekse izleyici ile etkileşime girme adına motive etmektir. Bu bağlamda özellikle ilk üç sene için düşündüğümüzde gayet iyi bir etki bıraktığımızı ancak bu etkiyi daha da geliştirmek niyetinde olduğumuzu söyleyebilirim. Yeni sinemacılar kazandırma hedefi olan bir festivalin etkinlikler ve söylem geliştirdiği gibi  maddi katkılar  sunması, platformlar kazandırması da gerekir.

— UBFF hangi tarihler arasında gerçekleşecek ve en büyük yeniliğiniz olan  “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması” kategorinizden ve vereceğiniz ödülden bahsedebilir misiniz?

Bu sene 4.UBFF 10–18 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 9 Kasım'da açılış töreni ve 18 Kasım'da kapanış ve ödül töreni olacak. Ödül heykelciğimiz de festivalimizin simgesi olan yunus balığı olarak veriliyor. Altın Yunus En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü bu sene 100.000TL. Ulusal Uzun Metraj yarışmasını açacağımızı geçen seneden taahhüt etmiş sözünü vermiştik. Bu sözümüzü tutmak için çok uğraştık ve tutabildiğimiz için de çok memnunuz. Bu rakamı umarım önümüzdeki senelerde artırabiliriz, bunun için şimdiden çalışmaya başladığımızı belirtebilirim. Ülkemizde sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından verilen destek fonu haricinde bir fon mekanizması bulunmadığından festivallerin bu gibi ödülleri olması filmleri üretenler için gerçekten önemli bir kaynak teşkil ediyor. Bunun bilincinde olarak bütçemiz ve imkânlarımız dahilinde henüz dördüncü yılına giren bir festival olduğumuzda göz önüne alınırsa gayet iyi bir miktar olduğunu söyleyebilirim.

— Bu sene Festivalinizin yarışma kapsamına eklenen ve başvuruları 21 Ekim’e kadar devam edecek Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ile ilgili beklentileriniz nelerdir?

Beklentilerimiz katılımın yüksek olmasıydı, şu ana kadar gelen filmler ve sayıları bu beklentimizi karşıladı diyebilirim. Farklı illerde ilk gösterimlerini yapan filmlerin İstanbul izleyicisi tarafından ilgi görmesini de bekliyoruz.

— Festivallerin Türk Sinema sektörüne katkıları sizce nelerdir?

Daha önce de belirttiğim gibi, ödüllerin maddi karşılığı yapımcı açısından çok önemli, yönetmen açısından da motive edici bir işlevi oluyor festivallerin. Filmlerin ve özellikle yönetmenlerin izleyici ile buluşması, etkileşime girmesine de olanak tanıyor. Festivaller, sektörün bileşenlerini bir araya da getiriyor bu da çok önemli bir durum. Birçok festivalin ayrıca film geliştirme, yapım destek fonu ve film market gibi bölümleri de var. Buralar hem üretim hem dağıtım ve satış süreçleri açısından çok değerli ve sektöre büyük katkı sunan mekanizmalar. Ayrıca festivallerin sinema sektörü dışında da hem ülke tanıtımına hem de yapılan şehre katkısını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

— Uluslararası Boğaziçi Festivalini takip edecek sinemaseverlere mesajınız?

Onlar için çok iyi bir film programı hazırlıyoruz, özellikle yarışma filmlerimizi kaçırmamalarını  tavsiye ederim.  Yine geçen senelerde olduğu gibi çok iyi bir etkinlik programımız olacak ve dünyaca ünlü çok önemli bir isimle büyük bir etkinlik yapacağımızın müjdesini verebilirim. Bilet fiyatlarımız çok cüzi bir ücret olacak, öğrencilere ise tüm gösterimler salon, seans, program ayrımı olmaksızın ücretsiz olacak. Özellikle sinema ile ilgilenen gençler için workshoplarımızı takip etmelerini de tavsiye ediyorum. 

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır