Gelecek Program

 

Mehmet Tanrısever
 
Hür Köle
Hür Köle

Parası ve imkanları olmayan idealist bir film yönetmeni olan Mehmet'in hayatı daha zorlaşırken, o köleliğin ve özgürlüğün anlamını yeniden keşfetmek zorunda kalır.

İdealleri için imamlığı bırakıp film yönetmenliği yapan Mehmet, yeni filmi için gereken yatırımı bulamaz. Maddi sıkıntılar içerisinde yaşamını sürdüren Mehmet’in eşi bu sebeple kendisinden boşanır. Küçük kızı Ayşe ile birlikte pansiyonda kalan Mehmet, çekmek istediği filmi için kapı kapı yapımcıları dolaşır, ancak Mehmet’in filmine kimse yatırım yapmaz. Mehmet borç içindedir, parasız kalır ve kızı Ayşe’ye dahi bakmakta zorlanır. Ayşe’yi çocuk yuvasına yerleştirmek zorunda kalan Mehmet, annesinin vefatıyla derin bir üzüntü ve çaresizlikle dibe vurarak hayata yenik düşer. İntiharın eşiğine gelen Mehmet, yaşam hakkında öğütler veren birdervişin ansızın ortaya çıkmasıyla intihardan döner ve mücadelesine yeniden dört elle sarılır. İlk bulduğu işte, zor şartlar altında otelde bir temizlikçi olarak çalışmaya başlar. Ara sıra kızı Ayşe’yi ziyaret eder. Sağlık sorunlarını, yalnızlığını ve çaresizliğini düşünmeden, çalışarak hayatta var olmaya gayret gösterdiği bir gün, Mehmet’in yolu varlıklı bir ailenin yürüme engelli kızı Esma ile kesişir. Esma, Mehmet’in ödüller alan filmini hayranlıkla izlemiş olduğundan, kendisini tanıdığında ona karşı olan hislerini gizleyemez. Mehmet ise Esma’nın ihtiyacı olan arkadaşlığı ve şefkati ondan esirgemez. Esma, Mehmet ile beraberken eski neşesine döner ve sağlığında düzelmeler olur. Bu durumdan hoşnut olan Esma’nın babası zengin iş adamı Hulusi, Mehmet’e can alıcı bir teklifte bulunur. Hulusi, yürüme engelli kızı Esma ile Mehmet’i evlendirecek ve Mehmet’in hayalini kurduğu filmleri çekmesi için kendisine gerekenleri sağlayacaktır. Mehmet, bu teklif karşısında “Hür” ama “Köle” olacağını gördüğünden teklifi geri çevirir. Mehmet’in çekip gitmesiyle hastalanan ve eski zor günlerine gerin dönen Esma’nın durumu, Mehmet’i içten içe üzer. Mehmet, Esma ile evlenme kararı alır. Ancak, Mehmet’in önemsemediği hastalığı artık Mehmet’e zaman tanımaz. Mehmet, düğün günü ölür. Esma ise sağlığına kavuşur.

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2019
Tarz * : Drama
Süre :
Ülke : Türkiye
Yerli/Yabancı : Yerli
Yönetim : Mehmet Tanrısever
Senaryo : Mehmet Tanrısever
Müzik : Mehmet Tanrısever, Yıldıray Gürgen.
Görüntü Yönetimi : Mirsad Herovic
Kurgu : Mehmet Tanrısever
Sanat Yönetimi : İsmail Öztürk
Oyuncular : Soydan Soydaş, Seçil Buket Akıncı, Tarık Tanrısever, Yaşar Alptekin, Engin Yüksel, Halil İbrahim Kalaycı, Aslı Erdemir, Melike Balçık.
Yapımcı Firma : Feza Film (Mehmet Tanrısever)
İşletmeci Firma : CJ ENM
İlk hafta lokasyon sayısı : 250
Basın Gösterimi Tarihi : 24.09.2019
Açıklanan Vizyona Çıkış Tarihi : TBA
Dünyada İlk Ticari Vizyonu : 20.09.2019 - Türkiye
Sınıflandırma : 7+
IMDB Linki :
 
* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Gelecek Program Filmleri

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır