Mavi Bisiklet


Mavi Adam

12.11.2013 20:11

Türkiye sineması için de mavi en sıcak renk!

8 Kasım 2013’te tek sinemada vizyona çıkan, uluslararası film festivallerinde beğenilen ve bolca ödüle ulaşan Mavi En Sıcak Renktir vesilesiyle son yıllarda proje listelerimize giren ‘mavili’ filmleri kısaca listeledik. Türkiye sineması henüz vizyona çıkmamış birbirinden farklı altı ‘mavili’ filmi bekliyor. Mavi adam, kazak, çadır, ring, bisiklet ve dalga bugünlerde festival yolculuklarına ve yapım süreçlerini tamamlama hamlelerine devam ediyor.


Utku Çelik’in yönetmenliğini üstlendiği Mavi Adam bir ilk film. Alex Dawe, Derya Aslan, Sarper Semiz, Aydın Orak, Gürkan Gürkan’ın oyuncuları arasında yer aldığı film savaş ve kadınları konu alıyor.

Mavi Bisiklet adlı bir başka ‘mavili’ filmin yönetmeni  Ümit Köreken projeye Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 300 bin TL’lik destek aldı. Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi'ne seçilen ilk çocuk film projesi Mavi Bisiklet (yönetmen ve yapımcı: Ümit Köreken- Drama Film Prodüksiyon) bu yıl ilk kez Türkiye’den proje kabul eden dünyanın en önemli çocuk filmleri festivallerinden Cinekid-Amsterdam Junior Ortak Yapım Marketinde 10.000 Euro’luk ödülün de sahibi oldu.

Çevirmenlik yapan Marşa Franco’nun Mavi Çadır’ı ise en son tamamlanan Köprüde Buluşmalar’da film geliştirme atölyesinden destek almaya hak kazanan projeler arasındaydı. Fotoğraftan Sonra, Analog Fotoğraftan Dijital Devrime kitabının çevirmeni olan Franco’nun ilk sinema filmi olacak.

Son dönemdeki ‘Mavili’ filmlerin en meşhur ise Mavi Dalga… Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın birlikte çektiği ilk uzun metrajlı film olan Mavi Dalga, Mavi Kazak ile aynı yıl Köprüde Buluşmalar’ca desteklenmişti. 50. Altın Portakal’da en iyi ilk film ödülünün sahibi olan film Kültür Bakanlığı tarafından da desteklendi. Film Balıkesir’de geçiyor.

Belgesel filmleriyle tanıdığımız Dilek Çolak’ın yeni uzun metrajlı projesi Mavi Kazak. Proje önceki yıllarda Köprüde Buluşmalar kapsamında destek almayı hak etmişti. Çolak’ın Mavi Kazak’ı ne zaman sete indireceği bilinmiyor.  
 
50. Altın Portakal’da ulusal yarışma bölümünde izleyici karşısına çıkan Mavi Ring de bir ilk film. Ömer Leventoğlu’nun yönetmenliğinde, Hüseyin Kuzu’nun süpervizörlüğünde tamamlanan film 32. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmişti. Mavi Ring’te Ezgi Çelik ve Nazmi Kırık rol alıyor. Film Altın Portakal’daki gösteriminin ardından salondaki izleyiciler tarafından uzun süre alkışlanmıştı.

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır