09.12.2013 12:12

SİYAD ödülleri 20 Ocak 2014'te...

Sinema Yazarları Derneği-SİYAD’ın 46. kez gerçekleştireceği geleneksel ödül töreni 20 Ocak 2014 Pazartesi gecesi saat 19.30’da İstanbul-Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda başlayacak. Başarılı oyuncu Ceyda Düvenci tarafından sunulacak ödül töreni D-Smart’ın 20. Kanal’ında HD kalitesiyle canlı yayınlanacak. 

Törende, SİYAD’ın 93 üyesinin 2013 yılında sinema salonlarında en az yedi gün ticari gösterime girmiş yerli ve yabancı filmler arasında yapacağı iki turlu değerlendirme sonucunda belirlenecek “en iyiler” açıklanacak. 

Yerli yapımlar kategorisinde en iyi film, yönetim, senaryo, müzik, görüntü yönetimi, sanat yönetimi, kurgu dalları, kadın oyuncu performansı, yardımcı kadın oyuncu performansı, erkek oyuncu performansı, yardımcı erkek oyuncu performansı ile toplam 11 ana dalda verilecek SİYAD Ödülleri,1997 yılından itibaren sahiplerine törenle takdim ediliyor. Gecede 2013 yılının en iyi yabancı filmi de belirlenmiş olacak. 

11 ana dalın yanı sıra en iyi belgesel film ve en iyi kısa film de SİYAD heykelciğiyle ödüllendirilecek. 

Değerlendirme dahilinde olan filmlerin künyelerinde herhangi bir nedenle adı yer alan SİYAD üyeleri, yönetmelik gereği seçimlere katılamıyor.

Son dönemde yıldızı parlayan genç sanatçılarımızdan Karsu’nun mini konser vereceği ödül töreninde Türk sinemasına emeği geçmiş usta sanatçı ve emekçilerine de her yıl olduğu gibi özel ödüller takdim edilecek.

Bu yıl SİYAD’dan Onur Ödülü alacak sanatçılar, sinema ve tiyatro oyuncusu-çevirmen Serra Yılmaz; yönetmen ve senaryo yazarı Ali Özgentürk; senaryo yazarı, sinema ve tiyatro oyuncusu Macit Koper olacak. 

SİYAD’ın Emek Ödülü yayıncı, tasarımcı, fotoğraf sanatçısı ve sinemamızın unutulmaz afişlerine imza atmış olan Erol Ağakay’a verilecek. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Garanti Bankası’nın ana destekçisi olduğu SİYAD ödülleri Türkiye’nin en uzun soluklu ve kesintisiz düzenlenen sinema ödüllerinden biri niteliğinde…

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır