28.01.2014 13:01

Ankara “SineBellek”le başlıyor

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından gerçekleşen Ankara Uluslararası Film Festivali  çeyrek yüzyıla ulaştı. 5-15 Haziran 2014 tarihleri arasında 25. kez gerçekleştirilecek festival, özel etkinliklere de  yer verecek. 25. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin teması bellek/belleksizleşme/belleksizleşmeye direnme olarak belirlenirken, bu temaya uygun olarak festivale kadar SineBellek adıyla film gösterimleri ve ardından film okumaları yapılacak.

Sadık festival seyircisi sinefiller ile festival organize edenlerin belleğine dayanarak, geçmiş 24 festivalde gösterilmiş  en sevilen, en beğenilen filmlerden bir seçki oluşturuldu.

Bu seçkiye, her zaman görmek istenilen filmler de eklenerek, SineBellek gösterimleriyle, festivalin anıları seyircilerle paylaşılmış olurken, sinemaseverlerin uzun yıllardır özlemini çektiği sinematek, SineBellek gösterimleri ile gerçekleşmiş olacak. SineBellek gösterimlerinin en önemli özelliği ise, gösterimlerden sonra akademisyenler, sinema eleştirmenleri ve yönetmenler tarafından izleyicilere yapılacak film okumaları olacak.

04 Şubat-29 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenecek SineBellek gösterimlerinde, her hafta bir film,             salı ve perşembe günleri saat 19.00’da Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Film okumaları Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından kayda alınacak, daha sonra kitap ve internet ortamında yayınlanacaktır.

SineBellek gösterimleri; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri, Goethe Institut Ankara, Institut Français Ankara ve Istituta Italiano di Cultura Ankara katkılarıyla gerçekleştirilmektedir.  Büyülü Fener Sinemaları ise mekan sponsoru olarak yer almaktadır.

Şubat ayında; Wim Wenders’in yönettiği  Berlin Üzerinde Gökyüzü’nü Prof. Dr. Seçil Büker;  Jean Renoir’ın Oyunun Kuralı’nı Prof. Dr. Oğuz Onaran; Apichatpong Weerasethakul’un Amcam Önceki Yaşamlarını Hatırlıyor’u Doç. Dr. Serpil Aygün Cengiz; Roberto Rossellini’nin yönettiği Roma Açık Şehir’i  Doç. Dr. Ahmet Gürata gösterimlerden sonra film okumalarını yapacaklar.

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır