Bari'deki genel kuruldan...

09.04.2014 21:04

Alin Taşçıyan, FIPRESCI başkanı…

Sinema yazarlığındaki yirminci yılını kutlayan eleştirmen ve gazeteci Alin Taşçıyan seksen dokuz yıllık kurumun başkanlığına seçildi. 2010 yılından bu yana FIPRESCI başkan yardımcılığı görevinde olan Alin Taşçyan 6 Nisan 2014 Pazar günü İtalya’nın Bari kentinde yapılan FIPRESCI olağan genel kurulunda üye ülke temsilcilerinin oylarıyla birliğin yeni dönem başkanı oldu. Dünyanın kırk dokuz ülkesinin sinema yazarı ve eleştirmenlerinin oluşturduğu dernek ve meslek örgütlerinin bir araya gelmesiyle faaliyetlerini sürdüren FIPRESCI, Türkiye’nin en eski derneklerinden SİYAD – Sinema Yazarları Derneği’nin de başkanlığını yürüten Alin Taşçıyan tarafından yönetilecek. Taşçıyan FIPRESCI başkanlığına oybirliğiyle seçildi.

1947 yılında uluslararası federasyon halini alan Film Eleştirmenleri Birliği - FIPRESCI'nin genel kurulunda 49 üye ülkeden 24'ü temsil edildi. Yirmi beşinci kez, onursal üye Felice Laudadio evsahipliğinde, altıncı kez İtalya'nın Bari kentinde Bifest kapsamında gerçekleşen genel kurulda. Taşçıyan, bir kişinin çekimser kaldığı kapalı oylamada 26 oydan 25'ini alarak başkan seçildi.

Yeni FIPRESCI Yönetim Kurulu'nda başkan yardımcılıklarına Hollanda'dan Dana Linssen ve Macaristan'dan György Karpati seçildi. Taşçıyan'dan önceki başkan Jean Roy'nın Onursal Başkan olmasına da oybirliğiyle karar verildi.

1925 yılında Paris’ten ve Brüksel’den sinema yazarları bir araya gelerek FIPRESCI’nin temellerini attı. Sinema yazarlarının uluslararası federasyonu 1926 yılınının eylül ayında Paris’te gerçekleştirilen bir sinema kongresi esnasında kuruldu. Bugün 89 yaşında olan FIPRESCI’nin onursal başkanları Michel Ciment, Derek Malcolm, Marcel Martin ve Andrei Plakhov, onursal başkan yardımcısı Dan Fainaru ve onursal üyeleri de Marco Fiore ile Felice Laudadio. Federasyonun genel sekreterliğini uzun yıllardır Alman sinema yazarı Klaus Eder yürütüyor. İki yılda bir genel kurula giden FIPRESCI’nin başkanlığını Jean Roy yürütürken 2010’yılından bu yana Türkiye’den Alin Taşçıyan Jean Roy’un yardımcılığını Macar sinema yazarı Gyorgy Karpati ile yapmaktaydı.

Alin Taşçıyan:
1969 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu mezunu. 16 yıl Milliyet bünyesinde çalıştı. 1994 - 2006 yılları arasında farklı dönemlerde TRT televizyonunda Bir Zamanlar Genç Sinemacılar, Genç Sinemacılar, Sinema Büyüsü ve Beyazperde programlarını sundu. Yazıları birçok dergide yayınlandı. Estela Bravo Çağının Tanığı kitabını yayına hazırladı. Halen İstanbul Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali danışmanı. İstanbul Kısa Film Günleri komitesinde, Antalya Altın Portakal Film Festivali, İstanbul Modern sineması danışma kurullarında yer aldı. İFSAK Sinema Ödülü sahibi. Drama, Köln, Linz, Roma, Nürnberg, Erivan, Pecs gibi festivallerin ana jürilerinde; Torino, Venedik, Rotterdam, Kiev, Cannes, Karlovy Vary ve Selanik film festivallerinin de FIPRESCI jürilerinde görev yaptı. Star gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor.

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır