16.04.2014 14:04

17. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

17. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali için geri sayım başladı. Ankaralılar bu yıl, yenilenip canlanmış bir festivalle baharı karşılayacak. 42 ülkeden 130 film, bir hafta boyunca Kızılırmak Sineması ve Alman Kültür Merkezi’nde…

İşte etkinliklerin bilançosu
Festivalde filmlerin yanı sıra birçok etkinlik de hafta boyunca Ankaralılara ulaşacak. İşte etkinliklerin dökümü: Bir fotoğraf sergisi, bir tiyatro oyunu, üç sinema atölyesi, bir açıkhava atölyesi, bir panel ve bir parti.

İlklerin festivali
Türkiye’de alanında bir ilk olan ve 17 yıldır seyircilerinin desteğiyle kesintisiz olarak düzenlenen Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, sinemamızın dört starı olarak bilinen Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın’ı ilk kez buluşturmuştu. Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu FIPRESCI’nin her yıl bir jüri göndererek film ödülü verdiği dünyadaki tek kadın film festivali olan Uçan Süpürge’de bugüne dek yerli ve yabancı pek çok filmin de ilk gösterimi yapıldı.   

Dünyanın filmi Ankara’ya geliyor
Festivale bu yıl 650 film başvurusuyla rekor kırıldı. Bunların ancak 130’u gösterim programına alınabildi. Uçan Süpürge; festivallerde seyircilerin her yıl merakla beklediği İran, Almanya, İsveç, Kanada gibi ülkelerin yanı sıra, Gana, Tacikistan, Slovakya gibi, sineması fazla tanıdık olmayan ülkelerden de filmleri seyircisiyle buluşturuyor. Uçan Süpürge bu yıl da seyircilerine komediden drama, gerçek öykülerden kurmacalara kadar dünyanın dört bir köşesinden uzun, kısa, belgesel ve canlandırma filmlerle dopdolu bir festival vadediyor. Bu filmlerin bazıları yönetmenleri veya oyuncularının katılımıyla gösterilecek.

Ankara’nın sinemalarıyla dayanışma
Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali gösterimlerini uzun yıllardır Kızılırmak Sineması’nda yapıyor. Uçan Süpürgeliler şöyle diyor: “Kızılırmak Sineması’nı tercih etmemizin nedeni, başkentin elinde kalan son festival sinemalarından biri olmasıdır. Sinemalar birer birer kapandı, yerine otopark açıldı, seyircilere AVMler dışında seçenek bırakılmadı. Kentin belleği olan kültür sanat mekanlarına sahip çıkmak eşitlik ve adalet mücadelemize dahil. Çünkü bu mekanları kadınlar da kullanıyor.”

Yüzde 10 barajı aşılamıyor!
2013 yılında Türkiye'de 88 yerli film vizyona girdi. Bunlardan sadece 8'inin yönetmeni kadın. 2 filmde ise kadınlar ortak yönetmen. Sinemada kadın emeğinin desteklenmesi için 1998’den beri düzenlenen Uçan Süpürge, vizyonda kadın yönetmenler yüzde 10’luk oranına dikkat çekiyor ve “Erkek egemen kuralların işlediği sinema sektöründe kadınların sesini daha çok duymak ve duyurmak için bu festival var!” diyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 8-15 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ayrıntılı bilgi için: festival.ucansupurge.org

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır