Reyan Tuvi

05.10.2014 14:10

"Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" festivalde

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin hazırlıkları sürerken 'sansür' hortlamış ve sinema sektörü içerisinde bir dizi tartışma meydan gelmişti. Reyan Tuvi'nin 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' adlı belgesel filmi festivalin yarışmalı bölümünde yer almak için ön jüri değerlendirmesine girmiş ve üç kişilik ön jüri tarafından yarışmaya değer görülmüştü. Bu kararın ardından ön jüriye baskı kurularak ve kararı hiçe sayılarak filmin sakıncalı bir takım sebepler yüzünden yarışmadan festival yönetimi tarafından çıkartıldığı ortaya çıkmıştı.

Kıyamet işte bunun duyulmasıyla başladı. Sinema sektörü bunun bir sansür olduğunu dile getiren protesto metinlerini kamuoyuyla paylaştı. Aynı sektör içerisinde yer alan diğer dinamikler de durumu festival yönetimi tarafından izah edilene kadar bekleyerek değerlendirdi. Filmin çağdışı bir uygulamayla engellenmesini protesto edenler sansürü kınadı. Festivalde görev alacak jüri üyeleri bu görevlerini bırakacaklarını, yarışmalı bölümlere seçilen yapımların yaratıcıları ise filmlerini festivalden çekebileceklerini belirtti. Kültür Bakanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediye'si yetkilileri ise festivalin yapılamayacağını bile ima ettiler.

Gelinen noktada, bugün kamuoyuna geçilen açıklamada Reyan Tuvi'nin 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' adlı filminin yönetmenle mutabık kalınarak yapılan tashihle festivalin yarışmalı bölümüne davet edildiği bildirildi.

"Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Reyan Tuvi'nin 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' filminin yeniden gönderilen versiyonunu yapılan değerlendirme sonucunda yarışmaya davet etmiştir." diyen Altın Portakal yönetiminin açıklamasına ek olarak Reyan Tuvi'nin görüşleri de şu şekilde yansıdı: 

"Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Belgesel Yarışması'nda yarışacak. Bir haftaya yakın süredir devam etmekte olan ve sinema sektörüne topyekün çok önemsediğim bir tartışma başlatan bu durum, filmin ingilizce altyazısındaki bir küfür çevirisini kaldırmamla sona erdi. Belgeselimiz, İstanbul ve diğer festivallerde izleyici ile buluştuğu haliyle, kurgusuna dokunulmadan Antalya izleyicisi ile buluşacak. Sokaklarda, duvarlardan küfürleri boyayarak silen ve "küfürle değil, inatla diren" diyen kadınları selamlıyorum. Bana destek veren, yanımda duran herkese, içtenlikle teşekkür ederim"

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır