Kenan Ormanlar (Sadi Çilingir arşivi)

18.03.2015 22:03

Büyük usta Kenan Ormanlar yaşamını yitirdi

Türkiye sinemasının kilometre taşlarını oluşturan Erden Kıral, Atıf Yılmaz, Ali Özgentürk gibi yönetmenlerle birlikte pek çok önemli sinema filmine görüntü yönetmeni olarak imza atan Kenan Ormanlar ani bir rahatsızlık sonucu 17 Mart 2015 Salı günü yaşamını yitirdi. Kameraman ve görüntü yönetmeni olarak Türkiye sinemasına “Hakkari’de Bir Mevsim”, “At”, “Mavi Sürgün” gibi pek çok eser bırakan Kenan Ormanlar, son olarak 2005’te Atıf Yılmaz’ın Eğreti Gelin filminin görüntü yönetmenliğini üstlenmişti. 

Kenan Ormanlar, 1937 de Üsküp'te doğdu. Küçük yaşta İstanbul'a geldi. İ.Ü İktisat Fakültesinde okurken sinema eğitimi almak üzere 1960 yılında yaşamının sonuna dek yaşayacağı Almanya'ya gitti. Münih Sinema ve Televizyon Yüksek Okulu'nu (HFF) bitirdi ve 1974-1990 yılları arasında aynı okulda öğretim üyesi olarak çalıştı. Görüntü yönetmeni ve yapımcı olarak çok sayıda ödül aldı. 

Kenan Ormanlar, İstanbul ve Münih arasında geçirdiği yaşamı boyunca hiç kopmadığı Türk sinemasına 1981 de kurduğu Kentel Film GmbH ile pek çok eser kazandırmanın yanı sıra ileri teknolojiyi Türk Sinemasına kazandıran Film Ekipmanları Kiralama şirketi Kenmovie Filmcilik A.Ş.yi (1987) de kurarak katkıda bulundu. Ormanlar, kurduğu bu şirketi sayısız görüntü yönetmeninin yetiştiği bir okula dönüştürmüştü. 

İki çocuk babası olan Kenan Ormanlar’ın cenazesi yarın (19 Mart 2015 Perşembe) öğle namazının ertesinde İstanbul’daki Bebek Camisi'nden kaldırılarak aile mezarlığının bulunduğu Topkapı Merkez Efendi Kabristanı’na defnedilecek. 

Görüntü Yönetmenliği yaptığı filmler:
Geschichten vom Kübelkind (1971) Edgar Reitz - Ula Stöckl (Edgar Reitz'la birlikte)
Endişe (Yılmaz Güney) 1975 Antalya Altın Portakal En İyi Kameraman Ödülü
Zavallılar (1975-Yılmaz Güney) Gani Turanlı'yla birlikte)
Seninle Son Defa (1978-Feyzi Tuna)
Ayna (1984-Erden Kıral)
Eğreti Gelin (2005 - Atıf Yılmaz) 

Yapımcı ve Görüntü Yönetmeni olarak yaptığı filmler:
At (Ali Özgentürk) 1982 Film Eleştirmenleri En İyi Kameraman Ödülü / En İyi Film Antalya Altın Portakal / Valencia En İyi 3.Film / Lecce İtalya En İyi Film / Sao Paolo Brezilya En İyi 2. Film/ Tokyo Japonya Genç Sinema Birincilik Ödülü
Hakkari'de Bir Mevsim ( Erden Kıral) Berlin Uluslararası Film Festivali Gümüş Ayı Büyük Jüri Özel Ödülü / FIPRESCI / Otto Dibelius ve C.I.C.A.E ödülleri Trento İtalya Solidaritat 1984 / Bastia Fransa Altın Zeytin En İyi Film Ödülleri 1984 /Lüksemburg Halk Ödülü 1995 / İstanbul Sinema Eleştirmenleri En İyi Film Ödülü 1988 / Sinema Eleştirmenleri En İyi Kameraman Ödülü
Av Zamanı (Erden Kıral) 1987-88 Sinema Eleştirmenleri En İyi Kameraman Ödülü
Mavi Sürgün ( Erden Kıral) 1993 Antalya Altın Portakal En İyi Film / En İyi Yönetmen Ödülleri / SİYAD ve Ankara Film Festivali En İyi Kameraman Ödülü

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır