27.03.2020 17:03

Beyoğlu Atlas'ta bir devrin sonu

Deniz Yavuz

1948 yılında Atlas hanı içinde gösterimine başlayan Atlas Sineması 72 yıllık işletim sürecinde bir devrin sonuna geldi. Bir yıl önce, mülkü Hazine'ye ait olan yapının Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devreldilmesinin ardından yapının bir sinema müzesine dönüştürüleceği açıklanmıştı. Türkiye sinema gişelerinde bir yıldır süre gelen ekonomik kriz ve bilet kaybından ötürü Beyoğlu Atlas sineması da zor günler geçiriyordu. Sinemanın kira kontratının Nisan 2020 sonunda yenilenmeyeceği ve İrfan Atasoy & Türker İnanoğlu işletme ortaklığının alandan çıkarak işletme faaliyetini sonlandıracağı biliniyordu. 90'lı yılların sonunda bünyesine iki gösterim salonu daha ekleyen Atlas sineması festivallerin ve vizyon sinemasının kalelerindendi.

Nisan ayında gerçekleşecek olan İstanbul Film Festivali'nin ardından gösterimlerine son vermesi planlanan işletme dünya çapında pandemik bir hale gelen virüs krizi sebebiyle Türkiye genelindeki bütün sinemaların kapandığı tarih olan 17 Mart 2020'de İrfan Atasoy & Türker İnanoğlu işletme ortaklığı olarak faaliyetlerine son verdiğini belirtti.

Rexx ve Emek sinemalarının aksine Atlas sinemasının aynı şekilde ve aynı yerinde bırakalacağı söyleniyor. 1951'den bu yana açık olan Küçük Sahne ile birinci katta bulunan galerinin sinema müzesi, etkinlik alanları şeklinde planlandığı Atlas sinemasının büyük salonunun ise aynı şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gösterim ve gala salonu olarak kullanılacağı açıklandı.

Türkiye sinema yaşamında önemli bir yeri olan, Beyoğlu'nun diğer köklü sinema kuruluşları, Emek, Sinepop, Beyoğlu, Lale, Dünya ve Alkazar gibi Atlas da tarihi salonu, gişesi, çalışanları, dokusu, efsanevi müdürü Suphi Oktay'ı ve -tabiri yerindeyse- işletmenin her şeyi ve son müdürü Cevdet Pişkin'i ile adeta sinemaseverlerin evi olmayı başaran mekanlardandı. İşletme maliyetlerinin artması, kira artışlarının karşılanamıyor olması sebiyle ne yazıkki kapanan sinemalara Atlas da ekleniyor. 31 Mart 2020'de tamamen kapanacak olan Kadıköy'ün tarihi sineması Rexx'in veda haberi de İstanbullular'ı üzmüştü.

Sinema Müzesi olarak restore edilen dört katlı tarihi yapıda sinemacılar için ortak çalışma alanı, teras katında bir açık hava sineması, sergi alanları ve kütüphane de yer alacak. Türk sineması tarihine dair önemli materyaller bu binada sergilenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsisi gerçekleştirilen Atlas Pasajı'ndaki bölümlerin, aslında uygun olarak restore edildiği çalışmayla, 1870'li yıllarda yaptırılan yapıdaki eserlerin gün yüzüne çıkarılması ile sanat, kültür ve turizme katkı sağlanması da amaçlanıyor.

Sinema gişelerinde bir yılı aşkın süredir yaşanan hasılat düşüşleri ve bilet kaybı sebebiyle ülke genelinde sinema işletmelerinin önümüzdeki vizyon sezonunda nasıl ayakta kalacakları ise merak konusu...

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır