Köyceğiz Cinemarine


Siirt Cinebig

19.10.2020 09:10

Beş ilde beş yeni sinema işletmesi

Dünya'da sinema işletmeleri ve sinema yaşamı zor günleri henüz atlatamadı. Türkiye'nin sinema yatırımcılarının üçüncü çeyrek sonunda hasılat üzerinden kayıpları %45 ile %54 arası bandına otururken aynı dönemdeki bilet satışı adedi kaybı, bazı sinema gruplarında %60 seviyesine çıkmış durumda. Geçen yılın aynı haftasına göre karşılaştırma yapıldığında ise bütün sinemalar için kayıp oranları %96 ile %99 aralığında değişkenlik gösteriyor.

3 Temmuz 2020'den başlayarak, 108 günlük faliyet yasağının ardından sinema işletmeleri lokasyon bazında %63 oranıyla açılmıştı. 17 Mart 2020'den önce açık olan 400'ün üzerindeki sinema işletmesi içinden sinema faliyetlerini tamamen son erdirdiğini açıklayan ve bir daha açılmamak üzere salonlarını bozan yatırımcıların oranı ise şimdilik %4. Piyasanın normalleşme sürecinin zaman alması bu oranın artmasına sebep olacak. Yıllık kayıpları %50'yi aşan, önceki yıla göre haftalık satışları %95'in üzerinde olan sinema yatırımcıları piyasaya özel teşvik, destek ve hibe yardımları bekliyor.

2019 yılının 17 mart - 17 ekim dönemindeki altı ayı kapsayan sürede sinema gişelerinde 387.418.760,36 TL.'lik hasılat elde edilirken 22,7 milyon adetten fazla bilet satışı gerçekleşmişti. 108 günü (3 aydan fazla) bölümü kapalı geçen 2020'nin aynı döneminde ise 653 bin bilet satışı ile yalnızca 11.900.916,00 TL.'lik hasılat elde edilebildi.

Öte yandan pandemi sürecinde Türkiye sinema kompleksi envanterine 5 farklı ilde, 5 farklı ilçede toplam 27 adet perde daha eklendi. Sinema olmayan ilçelerden Muğla'nın Köyceğiz, Şırnak'ın Cizre ve Siirt'in merkez ilçesinde yeni açılan sinemalar bölge halkına film gösterimlerine başladı. Köyceğiz ve Cizre'de yeni inşa edilen alışveriş merkezleri içinde yer alan işletmelerin toplam perde sayısı 7, Siirt'teki işletme ise uzun süredir kapalı olan bir sinemanın devralınıp yenilenmesinin ardından faliyetine başladı. Bu üç ilçenin dışında Cinens sinema grubunun Mersin Erdemli'de açtığı yeni lokasyonunda 7 ayrı perde bulunuyor. Prestige sinema grubu da Ankara'nın Keçiören ilçesinde yeni yapılan bir alışveriş merkezi içinde yer alan 7 salonlu işletmesini ağustos ayında devreye soktu. Köyceğiz'de yer alan 2 salonlu sinema yatırımı Cinemarine sinema grubuna ait. Cizre'de 'Cizre Park' ve Siirt'te 'Cinebig' adıyla hizmete başlayan yatırımlar ise zincir sinema işletmesi statüsünde değil. Her iki sinema da bağımsız yerel yatırımcılar tarafından açıldı.

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır