04.12.2021 09:12

'Aykut Enişte'yle gelen yüksek motivasyon

Covid-19'un yeni varyantlarının belirsizliği sürerken Türkiye sinema gişelerinden yerli sinema piyasası için, uzun bir aradan sonra güzel haber geldi. Dünya genelindeki ortalama bilet satış kayıplarını her hafta yaşamaya devam eden sinema gişeleri Amerikan stüdyolarının fantastik filmleriyle ayakta durmaya çalışıyordu. İlki 2019 yılının mayıs ayında vizyona çıkartılan 'Aykut Enişte' serisinin ikinci filmi gösterimdeki ilk gününde 45 bine yakın bilet satışı gerçekleştirdi. Hollywood'un 2021-2022 vizyon listesi için sadece sinemalarda gösterilecek bir çok dev yapımı da gösterim sırasını bekliyor. 2021 gişeleri bütün olumsuzluklara rağmen yılı yükselişle kapatacak.

2 Temmuz 2021'deki yeniden açılışın ardından Türkiye yapımı filmlerden '15/07 Şafak Vakti', 'Akif', 'Hep Yek 4', 'İstanbul Muhafızları', '4N1K Düğün' ve 'Seni Bulacam Oğlum!' ile yerli gişeyi test eden sinema piyasası 'Akif'in kampanyalı satışları ile bu altı filme toplamda 1.194.938 adet bilet satmayı başarabilmişti. 2 Temmuz 2021'den 2 Aralık 2021'e dek 74 yerli yapımın perdede gösterimi yapılırken bunlardan sadece altısı 40 binlik satış sınırını aşabildi. Beş ayda vizyona çıkartılan 185 yeni filme 8,5 milyon adet satış gerçekleşirken bu toplamın %20'si yeni Türkiye yapımı vizyon filmleri tarafından sağlandı.

Pandemi öncesindeki yıllarda yerli film bilet satışı oranıyla dünayada kıskanılan Türkiye yıllık ortalamasını %55 ile %60 arasında tutmayı başarıyordu. 'Organize İşler: Sazan Sarmalı' filminin henüz vizyondayken dijital platformlara satılmasıyla düşüşe geçen yerli film bilet satışları pandemiyle birlikte yerle yeksan olmuştu. Sinemaların kapanmasından ötürü ve yapımcıların yatırımı riskli gördüğü bu bir yıllık dönemde üretim tamamen durmuştu. Türkiye'de pandemi öncesinde faaliyette olan 425 adet sinema lokasyonundan 389'u büyük özveriler eşliğinde perdelerini açmayı başardı.

2021'in 49. haftasında BKM tarafından vizyona çıkartılan 'Aykut Enişte 2' ise yerli film yapımcılığı adına motivasyonu arttırdı. Comscore'un Türkiye genelindeki 335 sinema gişesinden aldığı verilere göre film ilk gösterim gününde (3.12.2021) 42.605 adetlik satışa ulaştı. Cuma günü Türkiye'de satılan 78 binden fazla sinema biletinin %55'ini de 'Aykut Enişte 2' gerçekleştirmiş oldu. Filmin üç günlük hafta sonu gişesinin çeyrek milyon adede ulaşması bekleniyor.

Cem Gelinoğlu'nun yaratıcısı, BKM'nin yapımcısı olduğu Onur Bilgetay'ın yönetmenliğini ve Melis Babadağ'ın baş rolünü üstlendiği 'Aykut Enişte' serisinin ilk filmi 24 Mayıs 2019'da vizyona çıkartılmıştı. Antrakt'ın haftalık raporlarına göre filme bir haftada 110.786 adet bilet satışı gerçekleşmiş, 1,6 milyon TL hasılat elde edilmişti. İlk gösterim gününde 13.934 bilet satışı gerçekleştiren ilk film, vizyon macerasını toplamda ulaştığı 526.828 biletle tamamlamıştı. Serinin ikinci filminin virüs ksııtlamalarına rağmen ilkinin toplam satışını geçmesi bekleniyor.

Kalan bölümde herhangi bir kapanma olmazsa, Türkiye'de, 2021 yılında toplam 26 gösterim haftasının ardından yıllık bilet satışının 10 milyon bandına oturması bekleniyor. Marvel ve Disney filmleri, 'Matrix' ve 'Örümcek-Adam' gibi dünya çapındaki büyük hedefli filmlerle beraber yerli filmlerin de katkısıyla Türkiye'de de sinemaların pandemi öncesindeki satış toplamlarına hızla ulaşması oldukça mümkün...

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır