14.06.2009 18:06

Altın Koza'lar 16. kez dağıtıldı

8 Haziran’da başlayan 16. Altın Koza Film Festivali 13 Haziran Cumartesi gecesi Merkez Park Amfi Tiyatro’da yapılan ödül töreniyle son buldu. Törende festival kapsamsında yapılan Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda ödül alan isimler açıklandı.

Festival kapsamında yapılan ‘Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda başkanlığını Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı ve oyuncu Bulut ArasEn İyi Film ödülünü Aslı Özge’nin yönettiği ‘Köprüdekiler’ ve yönetmenliğini Pelin Esmer’in yaptığı 11’e 10’kala filmleri paylaştı. , yazar ve senarist Füruzan, müzisyen Mazlum Çimen, oyuncu Meltem Cumbul, yönetmen Özcan Alper, oyuncu Özgü Namal, görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve sinema yazarı ve akademisyen Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal Süalp’den oluşan jüri kararını verdi. Buna göre,

Festivalde Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü’ne yönetmenliğini Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın yaptığı ‘İki Dil Bir Bavul’ isimli film layık görüldü. 16. Altın Koza Film Festivali Adana İzleyici Jürisi En İyi Film Ödülü ise Atalay Taşdiken’in ‘Mommo Kızkardeşim’ isimli filmine verildi. En İyi Yönetmen Ödülü’nü ise ‘Uzak İhtimal’ adlı filmiyle Mahmut Fazıl Coşkun aldı.

Festivalde En İyi Kadın Oyucu Ödülü ‘Uzak İhtimal’deki performansıyla Görkem Yeltan’a verilirken, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne yine ‘Uzak İhtimal’ filmindeki  oyunuyla Nadir Sarıcabak layık görüldü.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 16. Altın Koza Film Festivali’nin ödül töreni 13 Haziran Cumartesi gecesi Merkez Park Amfi Tiyatro’da yapıldı. Sunuculuğunu Şebnem Dönmez’in yaptığı gecede, Ferhat Göçer de film müziklerinden oluşan repertuarıyla mini bir konser verdi. Saat 20.30’da Kırmızı Halı seremonisiyle başlayan gece saat 21.00’den itibaren Kanal 1’den naklen verildi.

Festival kapsamında yapılan ve son bir yıl içinde üretilen 12 Türk Filminin yarıştığı Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nın jüri üyeleri oyuncu Bulut Aras, yazar ve senarist Füruzan, müzisyen Mazlum Çimen, oyuncu Meltem Cumbul, yönetmen Özcan Alper, oyuncu Özgü Namal, görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve sinema yazarı ve akademisyen Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal Süalp’den oluştu. Jüri başkanlığını ise dünyaca ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan yaptı.

Buna göre Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması kapsamında verilen En İyi Film Ödülü, Aslı Özge’nin yönettiği ‘Köprüdekiler’ ve yönetmenliğini Pelin Esmer’in yaptığı ‘11’e 10’kala filmlerine verildi. En İyi Yönetmen Ödülü’ne ise Uzak İhtimal isimli filmiyle Mahmut Fazıl Coşkun layık görüldü. Festival kapsamında verilen Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü yönetmenliğini Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın yaptığı ‘İki Dil Bir Bavul’ isimli filme verilirken, Adana İzleyici Jürisi En İyi Film Ödülü’nü Atalay Taşkiken’in yönettiği Mommo Kızkardeşim isimli film aldı.

Festivalde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne ‘Uzak İhtimal’ filmindeki performansıyla Nadir Sarıbacak layık görüldü. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise yine aynı filmdeki oyunculuğuyla Görkem Yeltan’a verildi.

En İyi Görüntü Yönetmeni ödülüne Pus filminden Erkan Özcan ve Süt filminden Özgür Eken layık görülürken, En İyi Senaryo Ödülü, 11’E 10’Kala filmiyle Pelin Esmer’e verildi. En İyi Kurgu Ödülü’nü ise Pandora’nın Kutusu’ isimli filmdeki çalışmasıyla Franck Nakache aldı.

En İyi Yarımcı Kadın Oyuncu Ödülü, Vicdan’daki rolüyle Tülin Özen’e verilirken, En İyi Yarımcı Erkek Oyuncu Ödülü ise ‘Mommo Kızkardeşim’ filmindeki rolüyle Mustafa Uzun ve ‘Pandora’nın Kutusu’ filmindeki performansıyla Osman Sonant arasında paylaştırıldı. Yarışmada En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü ‘Gölgesizler’ filmindeki çalışmasıyla Serdar Yılmaz aldı. En İyi Müzik kategorisinde ödül alan isim ise ‘Dilber’in Sekiz Günü’ filminden Nail Yurtsever oldu.

Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması kapsamında verilen Umut Veren Genç Kadın Oyuncu ödülüne ‘Hayatın Tuzu’ isimli filmdeki performansıyla Asiye Dinçsoy layık görülürken Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü’nü ‘Süt’ filmindeki oyunuyla Melih Selçuk aldı.

16. Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda En İyi Stüdyo kategorisinde ise ödül verilmedi.     

Festival kapsamında Büyük Jüri En İyi Film Ödülü’ne 250.000 TL, Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü’ne 50.000 TL ve En İyi Yönetmen Ödülüne 50.000 TL, En İyi Senaryo Ödülü’ne 15.000 TL, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’ne 15.000 TL ve En İyi Müzik Ödülü’ne 15.000 TL ödül dağıtacak. Festival izleyicilerinin belirleyeceği bir filme ise 50.000. TL, Adana İzleyici Jürisi En İyi Film Ödülü .

 

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır