Saç filminin yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu (solda)


Onur Ödülleri Töreni'nden toplu fotograf

14.10.2010 17:10

Altın Portakal'da son galalar ve onur ödülleri

9 Ekim 2010'da kırk yedinci kez başlayan Altın Portakal bu geceki ödül töreni ile sonlanıyor. Festivalde yarışan on filmin salı ve çarşamba günkü galaları da tamamlandı. Salı günü gösterimi yapılan Hayde Bre, Kar Beyaz ve Siyah Beyaz filmlerinin galaları ekiplerin katılımıyla yapıldı. Filmlerin gösterimlerinin ardından söyleşilerde de sanatçılar hazır bulundu. Kar Beyaz'ın söyleşisinde yönetmen Selim Güneş bir izleyiciden gelen 'Artvin'deki Güneş Sineması' ile ilgili soru sonunda göz yaşlarını tutamadı. Şu an faaliyette olmayan sinemayı Selim Güneş'in amcasının çalıştırdığı öğrenildi. Kar Beyaz filmi Antalya halkı tarafından beğenildi. Ülkemizde vizyona giren Siyah Beyaz adlı filmin söyleşisinde ünlü oyuncular hazır bulundu. Tuncel Kurtiz kendisine filmde oynadığı karakterle bir ilgili soru sorulunca yanıtına 'Ben o değilim' diyerek başladı. Çarşamba günü ise ilk olarak galalar Kavşak ile başladı. İkinci gala Saç filmine yapıldı. Filmin gösterim kopyasının kısımlarında bir teknik karışıklık olduğundan Saç filmi yarıda kaldı. Jüri bu filmi izlemeyi gece tamamlayabildi. Saç filmiyle ilgili bir söyleşi imkanı olamadı. Antalyalılar bu filmi galada izleyemediler. Filmin yarıda kaldığı esnada yapımcılar ve festival yönetimi arasında çıkan tartışmalar sonucunda Saç'ın yarışmadan çekilmesi gündeme gelse de bu kriz aşılarak taraflar anlaşmaya vardı. Günün üçüncü galası Belma Baş'ın Zefir adlı filmine yapıldı. Anne - Kız ekseninde bir hikayeyi anlatan film beğeni topladı. Söyleşide kalabalık bir ekiple hazır bulunuldu. Festival galaları Derviş Zaim'in merakla beklenen ve festivalin büyük favorilerinden Gölgeler ve Suretler'in gösterimiyle tamamlandı. Geç bir saatte yapılan gala sebebiyle söyleşi gösterim salonunda yapıldı. Film uzunca bir süre alkışlandı.

Salı gecesi festivalin onu ödülleri de dağıtıldı. Bu yıl Safa Önal, Ertem Göreç, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Gülşen Bubikoğlu ve Nur Sürer onur ödülü aldı. Açılış gecesinde ise Yıldız Kenter'e Yıldırım Önal Anı Ödülü, Necmettin Çobanoğlu'na Sinema Emek Ödülü ve Müjdat Gezen'e de festival tarihinde ilk kez verilen Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü verilmişti.

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır