Nuri Bilge Ceylan


Bir Zamanlar Anadolu'da

09.07.2011 17:07

Bir Zamanlar Anadolu'da 30 Eylül'de

Nuri Bilge Ceylan'ın yapımcısı, senaristi ve yönetmeni olduğu filmi Bir Zamanlar Anadolu'da'nın bu yıl 8-14 Ekim 2011 tarihleri arasında yapılacak 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal yarışma bölümünü mü yoksa 18. kez yapılacak Altın Koza'nın yarışmalı bölümünü mü tercih edeceği merakla beklenmekte..  Henüz festival yönetimlerinden ve filmin yapımcılarından resmi bir açıklama gelmese de filmi Türkiye sinemalarında ticari gösterime sokacak Tiglon Bir Zamanlar Anadolu'da'nın 30 Eylül 2011 Cuma günü vizyona çıkarılacağını anons etti.. NBC Film, Zeyno Film ve Fida Film'in ortak yapımcılığında tamamlanan ve yapımcı, yönetmen ve teknik ekibine Cannes film festivalinde büyük bir başarı yaşatan filmin tercih edeceği festivalin favorisi olacağı kesin. Antalya'nın yarışma yönetmeliği gereği ülkemizde herhangi bir festivalin herhangi bir yarışmalı bölümünde gösterilen filmler Altın Portakal'a katılamıyor. Bir Zamanlar Anadolu'da Altın Koza'yı tercih ederse otomatikman Altın Portakal'da yarışamayacak. Altın Koza'ya son başvuru tarihi ise 25 Temmuz 2011.

Henüz yapımcılarından resmi bir açıklama gelmeyen Bir Zamanlar Anadolu'da'nın 17-25 Eylül 2011 tarihleri arasında yapılacak 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'ne başvurup başvurmayacağı da henüz bildirilmedi... Adana'da yapılacak Altın Koza film festivalinin ulusal yarışma yönetmeliğinde ise 'başvuru yapacak filmlerin 1 Kasım 2010 tarihinden önce herhangi bir toplu gösterimde gösterilmemiş olma' ve ' daha önce herhangi bir ulusal film festivalinde en iyi film ödülü almış olmamak' şartı aranıyor.

Altın Portakal ve Altın Koza'nın ulusal yarışma bölümlerinde en iyi filme 350 bin TL. para ödülü verilecek. Altın Koza'nın bu yılki jüri başkanlığını Derviş Zaim üstlenirken aynı görev Altın Portakal'da Müjde Ar'ın.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan Altın Portakal'da 1999 yılında Mayıs Sıkıntısı adlı filmiyle jüri özel ödülü, yönetmen, laboratuvar, 2002 yılında Uzak adlı filmiyle en iyi film, yönetmen, senaryo, yardımcı erkek oyuncu, laboratuvar, 2006 yılında İklimler filmi ile en iyi yönetmen, yardımcı kadın oyuncu, kurgu, laboratuvar, miksaj, 2008 yılında Üç Maymun filmiyle de özel efekt ödüllerine ulaştı. Altın Koza'da ise yalnızca 1997 yılında Kasaba adlı filmiyle jüri özel ödülü bulunuyor.

Nuri Bilge Ceylan'ın Kasaba isimli ilk filmi sinemalarda ticari gösterime girmezken, Mayıs Sıkıntısı vizyonda kaldığı sürede 24 bin kişi, Uzak 64 bin kişi, İklimler 35 bin kişi ve Üç Maymun ise 127 bin kişi tarafından izlenmişti.

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır