Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Kimilerine bir aşk yetmez!

Hakan Sonok Yazıları

İngiliz romancı Thomas Hardy’nin “Far from the Madding Crowd-Çılgın Kalabalıktan Uzak” adlı romanının (1874) dördüncü film uyarlaması 2014 sonunda gösterime sunulacak…Filmin baş rolünde “An Education-Aşk Dersi”yle OSCAR ödülü adaylığı kazanan 1985 doğumlu Carey Mulligan var.

Oyunculuğa Jane Austen uyarlaması “Pride & Prejudice-Aşk ve Gurur”la başlayan Mulligan geçen yıl dünya sinemalarında 351 milyon dolar hasılat elde eden Scott Fitzgerald uyarlaması “The Great Gatsby-Muhteşem Gatsby”de filmin baş karakteri Gatsby’i parmağında oynatan  Daisy’yi  canlandırmıştı.

“Çılgın Kalabalıktan Uzak”tada Bathseba Everdene’in karakterleri birbirine taban tabana zıt üç farklı erkekle yaşadığı aşklar anlatılıyor. Bathseba Everdene karakterine 1915 uyarlamasında Florence Turner, 1967 uyarlamasında Julie Christie (“Doktor Jivago”) ve 1998 uyarlamasında Paloma Baeza hayat vermişti.

Thomas Hardy’den yapılan en ünlü beyazperde uyarlamaları arasında Roman Polanski’nin üç OSCAR ödüllü “Tess”i (1979) ve Michael Winterbottom’ın “Jude”u da (1996) bulunuyor

“Çılgın Kalabalıktan Uzak”ın  uyarlamaları:
Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı günlerinde (1915’te) gösterime sunulan ilk uyarlamanın senaryo yazarı ve yönetmeni Laurence Trimble.

Dünya sinemalarında 1967’de gösterime sunulan ikinci uyarlama Türkiye sinemalarına “Bir Aşk Yetmez” adıyla Aralık 1971’de gelebildi.

Bu film daha önce “Darling” (1965) adlı filmde bir araya gelen yönetmen John Schlesinger, senaryo yazarı Frederic Raphael ve oyuncu Julie Christie’yi bir kez daha bir araya getirmişti…

İki milyon 750 bin dolara malolan filmin yönetmeni John Schlesinger, “Midnight Cowboy-Geceyarısı Kovboyu”yla OSCAR elde edecek  ve “Sunday Bloody Sunday” (1971) ile “Darling”le de (1965) yönetmen dalında OSCAR adaylığına ulaşacaktı.

Schlesinger’ın yönettiği “Darling” (1965) ve “Midnight Cowboy-Geceyarısı Kovboyu” (1969) üçer OSCAR ödülü kazanmıştı.

Bu uyarlamanın senaryosunda Stanley Kubrick’in “Eyes Wide Shut-Gözü Tamamen Kapalı”sında da çalışan ve yine John Schlesinger’ın yönettiği “Darling”le OSCAR ödülü elde eden Frederic Raphael, görüntü yönetmenliğinde ise yedi OSCAR ödüllü ”Lawrence of Arabia-Arabistanlı Lawrence” (1962) ve beş OSCAR ödüllü “Doktor Jivago” (1965) kadrolarında da bulunan Nicolas Roeg imzası vardı…Bu uyarlama sadece İspanya sinemalarında 1 milyon 361 bin kişi tarafından seyredildi ve özgün film müziği dalında OSCAR adaylığı elde etti.

John Schlesinger’ın yönettiği “Darling”le (1965) OSCAR kazanan Julie Christie “Çılgın Kalabalıktan Uzak”ın ikinci uyarlamasından 400 bin dolar ücret ve hasılattan yüzde 10 pay almıştı.

1998’de televizyon için yapılan üçüncü uyarlamayı Nicholas Renton yönetti.

1882’de ilk kez tiyatro oyunu haline getirilen “Çılgın Kalabalıktan Uzak” 1996’da baleye, 2000 yılında  müzikale, 2006 yılında operaya uyarlandı; çeşitli radyo oyunu uyarlamaları da bulunuyor.

“Çılgın Kalabalıktan Uzak” 2014 versiyonu 
Çekimleri Dorset, Oxfordshire, Buckinghamshire ve Londra’da gerçekleştirilen yeni “Çılgın Kalabalıktan Uzak”ın yönetmeni “The Hunt-Onur Savaşı” ve “The Celebration” filmleriyle tanınan Thomas Vinterberg.

Bu yeni “Çılgın Kalabalıktan Uzak”ın erkek oyuncularıysa  Matthias Schoenaerts (“Rust and Bone”, “Bullhead”), Michael Sheen (“Midnight in Paris”, “Frost/Nixon”) ve Tom Sturridge (“On the Road” “Pirate Radio”)

Senaryosu, ülkemizde de çok satan bir roman olan “One Day- Bir Gün”ün yazarı  ve daha sonra aynı kitabın sinema uyarlamasının da senaristliğini yapan ünlü yazar David Nicholls’a ait olan “Çılgın Kalabalıktan Uzak” şimdiden 2014’ün en çok beklenen filmlerinden biri…

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır