Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Çinli süperstar Gong Li Cannes’a dönüyor...

Hakan Sonok Yazıları

*Daha önce yedi filmi Cannes’da büyük ödül Altın Palmiye için yarışan güzeller güzeli oyuncu Gong Li “Coming Home-Eve Dönüş”le Cannes’a dönüyor.

*”Eve Dönüş”ü daha önce üç filmi Cannes’da büyük ödül Altın Palmiye için yarışan Zhang Yimou yönetti.

 “Ju Dou: Secret Love, Hidden Faces”(1990), “Huo zhe-To Live” (1994) ve “Yao a yao, yao dao wai po qiao-Shanghai Triad” (1995) adlı filmleri Cannes’da büyük ödül Altın Palmiye için yarışan Çinli sinema filmi ustası Zhang Yimou  2014 yılı 67. Cannes Film Festivali’ne “Coming Home-Gui lai-The Criminal Lu Yanshi-Eve Dönüş” adlı filmiyle katılıyor…Zhang Yimou 1994 ve 1995 Cannes festivallerinde ödüllendirilmişti.

Yarışma dışı gösterilecek “Eve Dönüş”, dünyanın en güzel ve en yetenekli  kadın oyuncularından Gong Li (bir ekonomi profesörünün kızı) ile  yönetmen Zhang Yimou’nun 12. işbirliğinin ürünü…

Gong Li’nin baş rolünde olduğu filmlerden yedisi ( ”Ju Dou: Secret Love, Hidden Faces” 1990; ”Ba wang bie ji- Farewell My Concubine-Elveda Cariyem” 1993;  ”Huo zhe- To Live” 1994; ”Yao a yao, yao dao wai po qiao-Shanghai Triad” 1995; ”Feng yue- Temptress Moon-Baştan Çıkartan Ay” 1996; ”Jing Ke ci Qin Wang- The Emperor and the Assassin-İmparator ve Katil” 1998;  “2046” 2004 ) Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışmıştı…Bunlardan “Elveda Cariyem” Altın Palmiye’yi elde etmişti…

“Eve Dönüş” Çin’deki Kültür Devrimi zamanında geçen dramatik bir aşk öyküsünü konu alıyor.

Gong Li’nin oynadığı filmlerden bazıları:
*”Hong gao liang-Red Sorghum-Kızıl Darı Tarlaları” (1987) Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kazandı…Yönetmeni: Zhang Yimou.

*”Dai hao mei zhou bao-Codename Cougar-The Puma Action” (1989) Yönetmenlerinden biri Zhang Yimou’ydu.

*”Qin yong- Dynasty Warrior - Der Krieger des Kaisers- A Terra-Cotta Warrior” (1990) Bu filmde Zhang Yimou ve Gong Li  baş rolleri paylaştı.

*”Ju Dou: Secret Love, Hidden Faces” (1990) Yabancı film dalında OSCAR adaylığı elde etti ve Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye için yarıştı… Yönetmeni: Zhang Yimou.

*”Da hong deng long gao gao gua- Raise the Red Lantern-Kırmızı Fenerler” (1991) Yabancı film dalında OSCAR adaylığı ve Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan adaylığı elde etti. Yönetmeni: Zhang Yimou.

*”Qiu Ju da guan si-The Story of Qui  Ju” (1992) Venedik Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan’ı kazanan filmin yönetmeni: Zhang Yimou.

*”Ba wang bie ji- Farewell My Concubine-Elveda Cariyem” (1993) Cannes Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazandı…Yönetmeni: Chen Kaige.

*”Hua hun-A Soul Haunted by Painting” (1994) yönetmenlerinden biri  de  Zhang Yimou.

*”Huo zhe- To Live” (1994) Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışan filmin yönetmeni: Zhang Yimou.

*”Yao a yao, yao dao wai po qiao-Shanghai Triad” (1995) Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışan filmin yönetmeni: Zhang Yimou.

*”Feng yue- Temptress Moon-Baştan Çıkartan Ay” (1996) Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışan filmin yönetmeni: Chen Kaige.

* “Chinese Box” (1997) Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan için yarıştı…Yönetmeni: Wayne Wang.

*”Jing Ke ci Qin Wang- The Emperor and the Assassin-İmparator ve Katil” (1998) Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışan filmin yönetmeni: Chen Kaige.

*“2046” (2004)  Cannes Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı. Yönetmeni:  Wong Kar Wai.

*Gong Li, ”Eros” (2004) filmindeki Wong Kar Wai’ın yönettiği bölümde oynuyordu.

*”Memoirs of a Geisha-Bir Geyşanın Anıları” (2005) Yönetmeni: Rob Marshall…Bu Japonya öyküsünde Japonya’nın küresel üne sahip kadın yıldızı olmadığından  Çinli kadın yıldızların  yer alması casting hatası olarak değerlendirilmişti.

*”Curse of the Golden Flower-Altın Çiçeğin Laneti” (2006) Giysi tasarımı dalında OSCAR ödülü adayı filmin yönetmeni: Zhang Yimou.

*”Miami Vice” (2006) Yönetmen: Michael Mann.

*”Hannibal Rising-Hannibal Doğuyor” (2007) Yönetmen: Peter Webber.

*”Shanghai” (2010) Yönetmen: Mikael Håfström

Üç filmi OSCAR adaylığı elde eden yönetmen Zhang Yimou
Türkiye Sineması 1964’ten bugüne bir tek OSCAR adaylığı elde edemezken Çinli yönetmen Zhang Yimou’nun yabancı film dalındaki OSCAR elemelerine yollanan sekiz filminden üçü OSCAR adaylığı elde etti.

İki ayrı devlet tarafından Los Angeles’taki OSCAR seçmelerine sekiz filmi yollanan ve bunlardan üçü yabancı film dalında OSCAR adaylığı kazanan, 1992’de Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan’ı, 1988’de Berlin Film Festivali büyük ödül Altın Ayı’yı elde eden, 1994 ile 1995’te Cannes Film Festivali’nde ödüllendirilen, Pekin Olimpiyat Oyunları’nın açılış ve kapanış törenlerini yöneten, 1993 Berlin Film Festivali’nde seçici kurul üyeliği yapan, bazı filmleri ülkesinde yasaklanan  Çin’in çok üretken harika  yönetmeni (14 Kasım 1951 doğumlu)  Zhang Yimou dünyanın en güzel kadın oyuncularından Gong Li’yi dünyaya tanıtan adam olarak da biliniyor.

Zhang Yimou’nun Çin tarafından Los Angeles’taki OSCAR ödülü seçmelerine yollanan 7 filmi:
*”Red Sorghum-Kızıl Darı Tarlaları” (1987) Adaylık elde edemedi.

*” Ju Dou: Secret Love, Hidden Faces” (1990) Yabancı film dalında OSCAR adaylığı elde etti.

*”The Story of Qui  Ju” (1992) Adaylık elde edemedi.

*”Hero-Kahraman” (2002) Yabancı film dalında OSCAR adaylığı elde etti…Yapım bütçesi: 31 milyon dolar.

*House of Flying Daggers-Parlayan Hançerler (2004) Adaylık elde edemedi.

*Curse of the Golden Flower-Altın Çiçeğin Laneti (2006) Adaylık elde edemedi. Yapım bütçesi: 45 milyon dolar.

*”Flowers of War-Savaşın Çiçekleri” (2011) Adaylık elde edemedi. Yapım bütçesi: 94 milyon dolar.

Zhang Yimou’nun Hong Kong tarafından Los Angeles’taki OSCAR ödülü seçmelerine yollanan filmi:
*”Raise the Red Lantern-Kırmızı Fenerler” (1991) Yabancı film dalında OSCAR adaylığı elde etti.

Napoleon: “Bırakın Çin uyumaya devam etsin; uyanırsa yer yerinden oynar”

1900 yılında 400 milyon olan Çin nüfusunun 2013 sonunda 1 milyar 360 milyona ulaştığı tahmin ediliyor.

Fransız diplomat, siyasetçi, yazar Alain Peyrefitte (1925-1999) tarafından yazılmış ve 1973’te Türkiye dışında, 1975’te Türkiye’de yayınlanan (Cemal Süreya’nın çevirisiyle E Yayınevi’nce basılan) bir kitap vardı: “Çin Uyanınca Yer Yerinden Oynar” (Quand la Chine s'eveillera / When China Awakens)...

Kitabın adı,  Fransız komutan, diktatör ve siyasetçi Napoleon Bonaparte’a ait olan “Bırakın Çin uyumaya devam etsin; uyanırsa yer yerinden oynar,” sözünden geliyordu.

Çin nihayet uyandı ve mucize üzerine mucize gerçekleştiriyor.

Son otuz yılda 370 milyon yeni istihdam yaratan ve 680 milyon insanını açlık sınırından kurtaran (Türkiye’nin şu an yılda en az bir milyon kişiye yeni istihdam yaratması gerekiyor) ve nüfusu birbuçuk milyara yaklaşan Çin’de işsizlik oranı sadece yüzde beş…Ülkede asgari ücretin 400 dolara ulaştığı  bölgeler  bulunuyor.                             

21. yüzyıl Çin yüzyılı olacak!
19. yüzyıl 1815’te Napoleon’un Waterloo’da yenilmesinden itibaren İngiliz yüzyılına dönüşmüştü.

20. yüzyıl Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzyılıydı.

21. yüzyılın ise Çin Halk Cumhuriyeti’nin yüzyılı olması öngörülüyor.

Bu arada Çin Halk Cumhuriyeti her geçen yıl ABD’ni geride bırakıp en büyük ekonomi olma yolunda hızla ilerliyor…

Çin Halk Cumhuriyeti’nin “zula”sında (rezervlerinde) 2014 rakamlarıyla 4 trilyon dolardan fazla döviz birikimi olduğu belirtiliyor.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır