Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Mehmet Kurtuluş OSCAR’lı oyuncularla “Big Game”de

Hakan Sonok Yazıları

Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı ve Zeki Ökten’in yönettiği “Sürü” filmine 1979’da Altın Leopar Ödülünü vererek bu filmi ve Yılmaz Güney’i tüm dünyaya tanıtan Locarno Film Festivali’nde 2010’da “Rare Exports” adlı filmiyle ödüllendirilerek sinema dünyasında adını duyuran Finlandiyalı yönetmen Jalmari Helander yeni filmi “Big Game”de çok iddialı bir oyuncu kadrosu kurmayı başardı.

Fatih Akın yönetiminde, “Getürkt-Sahte” (1996; 12 dakikalık film),  “Kurz und schmerzlos-Kısa ve Acısız” (1998) , ”Im Juli-Temmuzda” (2000) , “Gegen die Wand-Duvara Karşı” (2004; Berlin Film Festivali Büyük Ödülü Altın Ayı Ödülü), Ziya Öztan yönetiminde “Abdülhamit Düşerken” (2003)  ve Osman Sınav yönetiminde “Pars: Kiraz Operasyonu”nda da (2007) rol alan  Mehmet Kurtuluş, “Irıs”le OSCAR kazanan Jim Broadbent, “Pulp Fiction-Ucuz Roman”la OSCAR adaylığı elde eden Samuel L. Jackson ve “Transamerica”yla OSCAR adaylığına seçilen Felicity Huffman ile bu yıl gösterime sunulacak “Big Game” adlı filmin oyuncu kadrosunda bir araya getirildi…

“Big Game” oyuncu kadrosunda “Thor” (2011-2013) , “Divergent-Uyumsuz” (2014) filmleriyle  ve “Dexter” televizyon dizisiyle tanınan Ray Stevenson ile “American Gangster”la (2007) çıkış yapan Ted Levine de bulunuyor.

Mehmet Kurtuluş Locarno ve Selanik festivallerinde ödüllendirilmişti
Oyuncu Evelyn Hamann (1942-2007) tarafından keşfedilen ve “Kurz und schmerzlos-Kısa ve Acısız”daki oyunculuğuyla (1998) ile Locarno ile Selanik film festivallerinde ödüllendirilen Mehmet Kurtuluş (1.82 boyunda; 27 Nisan 1972 doğumlu) Adolf Grimme Ödülü’nü hem “Kısa ve Acısız”la, hem de “Tatort” adlı televizyon dizisiyle elde etmişti.

Yönetmen ve senaryo yazarı Fatih Akın, “Kısa ve Acısız”la ilgili yaptığı bir açıklamada “Genellikle en çok yeniden çekimi Mehmet Kurtuluş’un rol aldığı sahnelerde yaptık,” demişti!

Mehmet Kurtuluş, “Fighter-Dövüşçü”yle (2010) OSCAR kazanan ve “American Hustle-Düzenbaz”la (2013) bir kez daha OSCAR adaylığına ulaşan Christian Bale ile “Breaking the Waves-Dalgaları Aşmak” (1996) ve “Hilary and Jackie-Hilary ve Jackie”yle (1998) iki kez OSCAR adaylığı elde eden Emily Watson’ın baş rollerinde olduğu “Equilibrium-İsyan”ın da (2002) yardımcı oyuncularından biriydi.

Yönetmen ve senaryo yazarı Fatih Akın’ın “Fatih Akın Sinema Benim Memleketim: Filmlerimin Öyküsü”nde (Doğan Kitapçılık Yayını) açıkladığına göre, Kutluğ Ataman’ın “Lola+ Bilidikid” (1999) adlı filminin baş rol seçmelerinde Baki Davrak karşısında,  Birol Ünel (“Gegen die Wand-Duvara Karşı”) ile birlikte elenen Mehmet Kurtuluş’un rol aldığı diğer filmler arasında “Nackt- Naked” (2002; yönetmen: Doris Dörrie ) ve “Der Tunnel-Tünel”de (2001; yönetmen: Roland Suso Richter) bulunuyor.

Kendisine hayat yoldaşı olarak  Désirée Nosbusch’u seçen Mehmet Kurtuluş’un iki çocuğu bulunuyor.

“The Big Game”
Sekizbuçuk milyon Avro yapım bütçesiyle Alp Dağları ve Münih’teki Bavyera Film Stüdyoları’nda çekilen “Big Game”de Hazar karakterini canlandıran Mehmet Kurtuluş “The Big Game” filmiyle ilgili konuştu.

Çekimleri kısa süre önce tamamlanan ve bu yıl gösterime girmesi beklenen film hakkında konuşan Mehmet Kurtuluş rol arkadaşı Samuel L. Jackson ve filmin yönetmeni Jalmari Helander hakkında şunları söyledi:

*“Bu boyutta olan bir proje benim için bir ilkti. Sınırlarımı zorlayan ve gurur veren bu projede yer almak keyif vericiydi.”

*“ Samuel L. Jackson’la çalışmak aynı zamanda benim için bir oyunculuk dersi oldu. Böyle bir fırsatı kaçıramazdım. Kendisi cana yakın ve esprili bir karakter. Samuel L. Jackson’ın tecrübesi ve profesyonelliği sayesinde kendimi bazen prova yapmadan sahneyi çekerken buldum.” 

Daha önce çektiği “Rare Exports” filmiyle dikkat çeken Finlandiyalı yönetmen Jalmari Helander’le çalışmanın çok keyifli olduğunu dile getiren Kurtuluş, “Helander’in sakinliği bu hareketli projeyi daha da verimli hale getirdi, bu yüzden yaratıcılığın yüksek olduğu bir proje oldu,” dedi.

Mehmet Kurtuluş’un filmlerinin Türkiye sinemalarındaki seyirci sayıları:
*Pars: Kiraz Opersayonu: 379 bin kişi.
*Duvara Karşı: 294 bin kişi.
*Abdülhamit Düşerken: 204 bin kişi.

 

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır