Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

21. yüzyılın Leonardo Da Vinci’si

Hakan Sonok Yazıları

George Lucas, Japon yönetmen ve senaryo yazarı Akira Kurosawa’nın 1959 Berlin Film Festivali’nden yönetmen ve FIPRESCI (Film Eleştirmenleri) ödülleriyle dönen “The Hidden Fortress-Kakushi-toride no san-akunin-Three Rascals in the Hidden Fortress-Three Bad Men in a Hidden Fortress-Gizli Kale” (1958) adlı filminin esin kaynağı olduğu,  11 milyon dolara malolan, ilk “Star Wars-Yıldız Savaşları”nın (1977’nin filmi Türkiye sinemalarına 1980’de gelebilecekti) işletme haklarını 20th Century Fox’a verirken yarattığı karakterlerin telif haklarını Fox’a devretmemiş ve  1971’de kurduğu Lucas Film Şirketi’nin elinde saklı tutmuştu. Bunun müthiş yararını, Ekim 2012’de “Star Wars” ve “Indiana Jones” karakterlerini elinde tutan Lucas Film’i 4 milyar dolardan fazlaya Walt Disney Şirketi’ne satarken, fazlasıyla gördü…

Bu arada iki kez yönetmen, iki kez de senaryo yazarı dalında toplam dört kez OSCAR adaylığı elde eden George Lucas hayranı olduğu Akira Kurosawa’nın Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanan “Kagemusha”(1980) adlı filmini gerçekleştirmesi için, beş OSCAR ödülü sahibi yönetmen, senaryo yazarı ve yapımcı Francis Ford Coppola’yla birlikte her türlü desteği vermişti…

George Lucas aynı öngörü başarısını 1979’da kurduğu ve 1986’da Steve Jobs’a sattığı Pixar Animasyon Stüdyoları konusunda gösteremedi; bu şirketi pek geliştiremedi. Pixar’ı satın alan Steve Jobs ve Jobs’un Pixar’ın başına getirdiği John Lasseter şirketi atağa kaldırarak dünyanın en iyi animasyon stüdyosunu yarattı.Ancak  Walt Disney’in avukatları Steve Jobs’u kibarca “kazıklayarak” Pixar’la yaptıkları anlaşmada Disney tarafından işletilen/dağıtılan Pixar filmlerindeki karakterlerin tüm haklarını ve bu filmlerin Pixar yapımı olmasa bile yeni bölümlerini üretme/çekme hakkını elde etmeyi  başarmışlardı.Yani, George Lucas’ın 20th Century Fox’dan kopardığı hakları, Steve Jobs Walt Disney’den elde edememişti… John Lasseter’ın Walt Disney lehine, Pixar aleyhine olan bu “korkunç anlaşmadan” dolayı uzun süre kabuslar gördüğü, ağladığı sinema tarihine ve kitaplara geçti…Neyse, Walt Disney-Pixar boşanması gerçekleşmedi ve Steve Jobs 2006’da Pixar’ı Walt Disney’e satarak karşılığında Walt Disney’in en büyük hissedarlarından biri oldu; her şey bir şekilde tatlıya bağlandı.

Bu hikayenin kıssadan hissesi:
Walt Disney 2006’da Pixar Animasyon Stüdyolarını ve 2012’deyse  Lucas Film’i yutarak sinema tarihindeki en zengin popüler film karakteri koleksiyonunu eline geçirmiş oldu!

Julie Andrews Warner Bros kurucusuyla kamuoyu önünde  alay etmişti
Warner Bros Stüdyoları kurucusu ve film yapımcısı Jack Warner (1892-1978) George Bernard Shaw’un (1856-1950) 1912 yılında gün ışığına çıkan tiyatro oyununun kaynak olduğu ve ilk kez 1956’da sahnelenen Broadway müzikali “My Fair Lady-Benim Tatlı Meleğim”in  sinema filmi hakları için beş milyon dolar ödemişti…

Jack Warner “Benim Tatlı Meleğim”in (1964) baş rolü için Julie Andrews’u istemedi, tercihini Audrey Hepburn’den yana kullandı.Ancak Audrey Hepburn’ün filmin çekimleri sırasında seslendirdiği şarkıların orijinal ses kaydını  çöpe atarak bunun üzerine Marni Nixon adlı opera şarkıcısına dublaj yaptırması OSCAR ödülleri için oy kullanan Akademi üyelerinin tüylerini ürpertti, kulaklarını tırmaladı; bu nedenle çok yetenekli Audrey Hepburn bu rolüyle OSCAR ödülüne aday bile gösterilmedi ve o yılın kadın oyuncu OSCAR’ı  Walt Disney Şirketi’ne ait “Gökten İnen Melek-Mary Poppins”le (1964)  Julie Andrews’a takdim edildi.

Julie Andrews, “Gökten İnen Melek”le OSCAR kazandığında hınzırca bir şey yaparak bu ödülü kazanmasındaki  payından (yaptığı stratejik hatalardan) dolayı Warner Bros kurucusu Jack Warner’a  teşekkürlerini sundu!

17 milyon dolara malolan Warner Bros yapımı “Benim Tatlı Meleğim”den oyuncular  Audrey Hepburn 1 milyon 100 bin, Rex Harrison 250 bin, yönetmen George Cukor 300 bin dolar kazanmıştı.

Pahalı prodüksiyon “Benim Tatlı Meleğim” yılın en iyi filmi, yönetmeni, erkek oyuncusu (Rex Harrison),sanat yönetmeni, görüntü yönetmeni, kostümcüsü, sesi ve uyarlama müziği dallarında (sekiz) OSCAR ödülü elde etmişti.

6 milyon dolara malolan Walt Disney yapımı “Gökten İnen Melek”ten Julie Andrews 125 bin dolar kazandı.”Gökten İnen Melek”, kadın oyuncu (Julie Andrews), özel görüntü efektleri, kurgu, özgün müzik ve şarkı dallarında (beş) OSCAR ödülü kazandı. 

Walter Isaacson “Steve Jobs Biyografisi” adlı kitabının beyazperde haklarından üç milyon dolar kazandı
 “O (Steve Jobs) gelecekte çağının Leonardo da Vinci’si (1452-1519) olarak anılacak.”

Forbes Dergisi tarafından 19 milyar 700 milyon doları geride bırakan servetiyle Japonya’nın en zengin işadamı ilan edilen Kore asıllı Masayoshi Son (1957 doğumlu) yakın zamanda Public Broadcasting Service (PBS) televizyon kanalından Charlie Rose’la yaptığı söyleşisinde Steve Jobs’tan (Steven Paul Jobs ; 1955-2011) böyle bahsediyordu.

Steve Jobs’u “Jobs” filminde canlandıran Asthon Kutcher da  “O (Steve Jobs) çağımızın Leonardo Da Vinci’si,” diyor… Ashton Kutcher, Steve Jobs’la tanışma randevusuna gidemediği için de çok çok üzgün.

Yapımcı Scott Rudin, senaryo yazarı Aaron Sorkin, yönetmen David Fincher  ve Columbia /Sony Film Stüdyoları Facebook’un hikayesini konu alan “The Accidental Billionaires-Zoraki Milyarderler” adlı kitabı (2009)  2010’da gösterime sunulan “The Social Network-Sosyal Ağ” adlı filmle sinemaya uyarlamışlardı; 40 milyon dolar bütçeli “Sosyal Ağ”, dünya çapında  224 milyon dolar hasılat ve üç dalda OSCAR ödülü (yılın en iyi sernaryo uyarlaması, kurgusu ve özgün müziği) elde etmişti.

Yapımcı Scott Rudin, senaryo yazarı Aaron Sorkin  ve Columbia /Sony Film Stüdyoları bu kez de Steve Jobs biyografisi üzerinde çalışıyor…

Bu film, yazar Walter Isaacson’ın “Steve Jobs Biyografisi” adlı kitabından uyarlanacak. Walter Isaacson kitabının beyazperde uyarlamasının hakları karşılığında üç milyon dolar ücret aldı.

Bu yeni Steve Jobs filmini yönetmesi için görüşülen yönetmenler arasında, ”Se7en” (1995), “Fight Club-Dövüş Kulübü” (1999) , “Zodiac” (2007), “The Curious Case of Benjamin Button Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi” (2008), “The Social Network-Sosyal Ağ” (2010), “The Girl with the Dragon Tattoo-Ejderha Dövmeli Kız” (2011) ve “Gone Girl” (2014) filmlerinin yönetmeni David Fincher ile sekiz OSCAR ödülü kazanan “Slumdog Millionaire-Milyoner”in yönetmeni Danny Boyle da var. Fincher filmi çekerse baş rolde OSCAR ödüllü Christian Bale’i istiyor.Danny Boyle yönetirse Leonardo DiCaprio baş rolde olabilir deniyor…

Öte yandan,  Leonardo DiCaprio  Eylül 2014’ten itibaren, “Amores perros-Paramparça Aşklar Köpekler” (2000) ,”21 Grams-21 Gram” (2003), “Babel-Babil” (2006) , “Biutiful” (2010)  ve “Birdman” (2014) filmlerinin yaratıcısı  Alejandro González Iñárritu’nun yeni filminin (“The Revenant”; 1823’lü yıllarda geçen bir intikam ve gerilim öyküsü; 2015’te gösterime sunulacak) çekimleri için sette olacak…

Steve Jobs: “Gurur duymadığım bir sürü şey yaptım!”
“Gurur duymadığım bir sürü şey yaptım, örneğin 23 yaşındayken kız arkadaşımı hamile bırakmam ve sonrasındaki tavrım bunlardan biridir. Ancak öğrenilmesine izin veremeyeceğim kadar kötü sırlarım bulunmamaktadır.”

Biyolojik ailesince değil, kendisini evlat edinen aile tarafından büyütülen ve yetiştirilen Steve Jobs kendisini böyle tanımlamıştı. Altı endüstride (kişisel bilgisayarlar, animasyon filmler, müzik, telefonlar, tablet bilgisayarlar ve dijital yayıncılık) çığır açmış olan yaratıcı  girişimci, mucit Steve Jobs’un (1955-2011) inişli çıkışlı hayatı, 7 ila 8 milyar dolarlık kişisel servetine rağmen, pankreas kanseriyle ,2004’te başlayan, yedi yıl süren mücadelesinde yenik düşerek erken yaşta ölümü insanlık için çok büyük bir kayıp olarak tanımlanıyor.

Kusursuzluk tutkusuyla ve yanında çalışanlara karşı zalimce, acımasızca davranışlarıyla ün kazanan Steve Jobs’un yaşamından kesitleri konu alan ve ilk kez Ocak 2013’te Sundance Film Festivali’nde gösterilen,  sekizbuçuk milyon dolar bütçeli “Jobs” filminde ona fiziksel olarak çok benzeyen Asthon Kutcher (Demi Moore’un eski kocası) Steve Jobs’u canlandırmıştı.

Apple’ın yaratıcılarından biri olan Jobs “Dünyanın Apple’la daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum,” demişti.”Jobs” filminde Apple’ın diğer kurucusu Steve Wozniak rolünde Josh Gad vardı.

 Apple, 1976’da Jobs ailesinin garajında doğmuştu.

Steve Jobs, 1986’da “Star Wars” ve “Indiana Jones” serilerinin yaratıcısı George Lucas’dan satın aldığı Pixar Animasyon Stüdyolarını dünyanın en iyi şirketlerinden biri haline getirerek 2006’da Walt Disney Stüdyolarına satmıştı.

Steve Jobs’u çeşitli tv ve sinema yapımlarında canlandıran diğer oyuncular:
Justin Long, Ian Hecox,Nice Peter,Mike Cionni,Sean Astin,Fred Armisen,Casey Schreiner,Andrew Sipes,Josh Faure-Brac,Adam DeVine,Joe Towne,Mark Neveldine ve Noah Wyle.

Sony Pictures’ın Steve Jobs filminin senaryo yazımı devam ediyor
Bu arada Sony Pictures Şirketi’nin yazar Walter Isaacson’ın “Steve Jobs Biyografisi”nin senaryo uyarlaması “Sosyal Ağ”la OSCAR ödülü kazanan Aaron Sorkin tarafından gerçekleştirildi.

Walter Isaacson, Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerini de yazmıştı.

Sony’nin filmi Steve Jobs'la işbirliği içinde yazılmış tek biyografiye dayanıyor.Walter Isaacson, Jobs'la iki yılda kırktan fazla röportaj yapmış ve ayrıca Jobs’un yüzden fazla akrabasıyla, arkadaşıyla, rakibiyle ve iş arkadaşıyla Steve Jobs üzerine konuşmuştu.

Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar dijital çağ ekonomileri kurmaya çalışırken, Steve Jobs yenilikçiliğin ve uygulanabilir hayal gücünün mutlak ikonu olarak öne çıkıyor. Steve Jobs, 21. yüzyılda değer yaratmanın en iyi yolunun yaratıcılığı teknolojiyle birleştirmek olduğunu biliyordu, bu yüzden hayal gücü atılımlarını takdire şayan mühendislik başarılarıyla birleştiren bir şirket yarattı.

Steve Jobs, bu kitabın yazılma sürecinde işbirliğinde bulunsa da, yazılanlar üstünde söz sahibi olmayı ve hatta kitabı yayınlanmadan önce okuma hakkını bile istemedi. Yazara (Walter Isaacson) hiçbir sınırlama koymadı, tersine tanıdığı insanları kendisi hakkında dobra dobra, dürüstçe, samimi olarak  konuşmaya teşvik etti.Kısaca tam bir çalışma özgürlüğü ortamı sundu.Bu pek sık rastlanan bir durum değildi.

Steve Jobs birlikte çalıştığı ve rakip olduğu insanlar hakkında içtenlikle ve zalimce konuşmuştu. Arkadaşları, düşmanları ve iş arkadaşları da aynı şekilde davranarak, onun iş hayatına yaklaşımını biçimlendiren tutkularından, takıntılarından, mükemmeliyetçiliğinden, sanatçılığından, huysuzluğundan, kontrol saplantısından ve sonuçta ortaya çıkan yaratıcı ürünlerden dobraca söz etti.

Steve Jobs, çevresindeki insanları çileden çıkarabiliyordu ve umutsuzluğa sürükleyebiliyordu. Ama kişiliği ve ürünleri birbiriyle bağlantılıydı; tıpkı Apple'ın donanımlarıyla yazılımlarının genellikle olduğu gibi, entegre bir sistemin parçalarıydı. Onun yaşadığı hayat yaratıcılıkla, karakterle, liderlikle ve değerlerle ilgili, hem eğitici, hem de uyarıcı bir öyküydü.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır