Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Yükselen yıldız: Tahar Rahim

Hakan Sonok Yazıları

*“Un prophète-Yeraltı Peygamberi” (2009), “The Eagle-Kartal” (2011),“Black Gold-Day of the Falcon-Kara Altın” (2011), “Grand Central” (2013), “Le passé-Geçmiş” (2013) gibi filmlerle büyük bir çıkış yapan ve bu filmlerden üçü Cannes Festivali’nde sunulan Cezayir asıllı Fransız oyuncu Tahar Rahim’in yeni filmleri arasında, yönetmen Fatih Akın’ın 18 Eylül 2014’te gösterime sunulacağı duyurulan “The Cut”ı ve “The Intouchables-Can Dostum” (2011) adlı filmleri dünya sinemalarında 444 milyon dolar hasılat eden Fransız yönetmenler Olivier Nakache ve Eric Toledano’nun yeni yapıtı “Samba” da (2014) bulunuyor…

*Tahar Rahim, kısa sürede dünyanın en iyi yönetmenlerinden Jacques Audiard, Jean- Jacques Annaud, Asghar Farhadi ve Fatih Akın ile çalışmayı başardı.

*Beş OSCAR kazanan “The Artist”le OSCAR, Altın Küre ve BAFTA (İngiliz Film Akademisi) dahil tüm seçkin ödüllere adaylık kazanan Bérénice Bejo, Tahar Rahim ile baş rolleri paylaştığı “Le passé-Geçmiş”le (2013) Cannes Festivali’nde ödüllendirilmişti.

*** ***

“Paris, je t'aime-Paris, Seni Seviyorum”un (2006) ve “La source des femmes” (2011) gibi filmlerin Cezayir asıllı  Fransız oyuncusu Leïla Bekhti (6 Mart 1984 doğumlu; 1.60 boyunda) 2010’da “Un prophète-Yeraltı Peygamberi”ndeki rol arkadaşı Cezayir asıllı Fransız oyuncu Tahar Rahim (4 Temmuz 1981 doğumlu; 1.71 boyunda) ile evlendi.

“The Eagle-Kartal” (2011; yönetmen: Kevin Macdonald; bütçesi: 25 milyon dolar) ve  “Black Gold-Day of the Falcon-Kara Altın” (2011; yönetmen: Jean- Jacques Annaud; bütçesi: 40 milyon Euro) gibi  filmlerde de rol alan Tahar Rahim’in yeni filmleri arasında “ The Intouchables-Can Dostum” (2011) adlı filmleri dünya sinemalarında 444 milyon dolar hasılat eden Fransız yönetmenler Olivier Nakache ve Eric Toledano’nun yeni filmi “Samba” da (2014) bulunuyor…“The Intouchables-Can Dostum” 9 buçuk milyon Euroya malomuş  ve Fransa’nın OSCAR aday adayı olarak Los Angeles’a yollanarak yabancı film dalında kısa listeye girmişti; ancak OSCAR adayı olamamıştı.

Tahar Rahim, Fatih Akın’ın “The Cut”ında Kıbrıs Türkü asıllı Akın Gazi’yle (15 Ekim 1981 İngiltere doğumlu; 1.78 boyunda) birlikte baş rolleri paylaşıyor.

Akın Gazi, “Black Gold-Day of the Falcon-Kara Altın” (2011), “The Devil’s Double-Şeytanın İkizi” (2011; yönetmeni: Lee Tamahori; bütçesi: 15 milyon Euro) ve yönetmen dalında OSCAR kazanan tek kadın olan Kathryn Bigelow’un “Zero Dark Thirty”sinde de (2012; bütçesi: 40 milyon dolar) rol almıştı.

Fatih Akın’ın “The Cut”ının bir diğer oyuncusu, “Byron”(2003),  “Mamma Mia!” (2008; bütçe: 52 milyon dolar; hasılat: 609 milyon dolar), “Red 2” (2013) ve ”300: Rise of an Empire-300: Bir İmparatorluğun Yükselişi” (2014; bütçe: 110 milyon dolar; hasılat: 330 milyon dolar) gibi filmlerle tanınan George Georgiou.

Fatih Akın’ın “The Cut”ının bir diğer oyuncusu, “The Syrian Bride-Suriyeli Gelin” (2004) , beş dalda OSCAR adayı “Munich” (yönetmen: Steven Spielberg; bütçe: 70 milyon dolar) ve “Free Zone-Serbest Bölge”yle (2005)  üne kavuşan Filistin asıllı İsrailli oyuncu Makram Khoury (1945 doğumlu).

Fatih Akın’ın “The Cut”ının bir diğer oyuncusu, “Kebab Connection” (2004) , “Cenneti Beklerken” (2006) ve “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” (2006)  gibi filmlerde  rol alan Numan Acar.

Tahar Rahim’i dünya çapında üne kavuşturan film: “Yeraltı Peygamberi”
“Un prophète-Yeraltı Peygamberi”yle (2009) Cesar ödüllerinde hem yılın en iyi oyuncusu, hem de en çok umut veren oyuncusu seçilen Tahar Rahim aynı rolüyle Avrupa Film, Lumiere ve Altın Yıldız ödüllerini de kazandı; Chicago ile  Londra film eleştirmenleri, İrlanda film ödüllerineyse adaylık elde etti.

BAFTA (İngiliz Film Akademisi) Yükselen Yıldız Ödülü Adayı Tahar Rahim, Patrick Dewaere Ödülü’ne de layık bulundu.

Tahar Rahim’in baş rolünde olduğu “Un prophète-Yeraltı Peygamberi”,  BAFTA (İngiliz Film Akademisi), İngiliz Bağımsız Film, ABD Film Eleştirmenleri ve  Chicago Film Eleştirmenleri ödülleri’nde İngilizce Olmayan Yılın En İyi Filmi seçildi; yabancı film dalında OSCAR, Altın Küre adaylıkları elde etti…

Louis Delluc, Cesar, Londra Film Festivali, Londra Film Eleştirmenleri ve Fransız Film Eleştirmenleri Yılın En İyi Filmi  ödülünü  kazanan “Yeraltı Peygamberi” Cannes festivalinde büyük ödül Altın Palmiye için yarışırken, burada seçici kurul büyük ödülünü kazandı…

“Yeraltı Peygamberi” seçkin yönetmenine de ( Jacques Audiard) çok sayıda ödül kazandırdı.Bu ödüller arasındaysa Lumiere, Altın Yıldız ve Cesar da bulunuyor.

Yönetmenin (Jacques Audiard) bugüne kadar, “Un héros très discret” (1996) , “Un prophète-Yeraltı Peygamberi” (2009) ve “De rouille et d'os- Rust and Bone-Pas ve Kemik” (2012) adlı filmleri Cannes film festivali büyük ödülü Altın Palmiye için yarıştı.

Tahar Rahim, Cannes Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışan “Le passé-Geçmiş” (2013) ile (yönetmen: Asghar Farhadi) ABD’de Chlotrudis Ödülleri’ne adaylık kazandı.

Tahar Rahim’in oynadığı bir  diğer film “Grand Central” 2013 Cannes Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde gösterime sunuldu.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır