Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Sizde “Frozen-mania” hastası mısınız?

Hakan Sonok Yazıları

*Walt Disney Animasyon Stüdyosu’nu yeniden zirveye taşıyan “Karlar Ülkesi”nin şehir efsaneleri bitmek bilmiyor!

*”Karlar Ülkesi”nin Japonya hasılatı 207 milyon doları, Kuzey Amerika (ABD-Kanada) hasılatı 400 milyon doları, Çin hasılatı 48 milyon doları, Rusya hasılatı 33 milyon doları, İngiltere hasılatı 65 milyon doları, Almanya hasılatı 48 milyon doları, Fransa hasılatı 46 milyon doları (Fransa’da 4 milyon 951 bin kişi) buldu…

*“Karlar Ülkesi”nin bu gişe başarısı çok uzun yıllardır Pixar Animasyon Stüdyosu’nun gölgesinde fena halde ezilmekte olan Walt Disney Animasyon Stüdyosu’nu diriltti.

*Walt Disney & Pixar Animasyon Karteli dünya çapında o kadar güçlendi ki 1979’da Louis Delluc Ödülü’nü kazanan başyapıt /şaheser “Le roi et l'oiseau- The King and the Bird- The King and the Mockingbird-Kral ve Kuş” (yönetmen: Paul Grimault; Fransa sinemalarında 2 milyon 314 bin 223 kişi) gibi filmlere artık Amerikan yapımları hiçbir hayat hakkı tanımaz oldu.

* Roland Emmerich “Kurtuluş Günü”nden (1996) yedi buçuk milyon dolar , “2012”den (2009) 70 milyon dolar kazanmıştı…Emmerich, iki yeni “Kurtuluş Günü”yle dönüyor.

Gizli eşcinsellik propagandası içermekle suçlanan (nüfusları sürekli azalan ve eşcinselliği ülkelerinin nüfusunun artışına karşı en büyük tehlike olarak gören Rusya  filmde çok aramasına rağmen böyle gizli bir propaganda bulmayı başaramadı ve filmin ülkesinde gösterimine izin verdi) “Frozen-Karlar Ülkesi”yle ilgili şehir efsanelerine her geçen gün yenileri ekleniyor; şimdi de bu filmin fanatik hayranı olan bir Japon kadının filmi az beğendiği gerekçesiyle kendisini çok seven Danimarkalı kocasından boşanmaya karar verdiği ve adamı filmi dünyanın sekizinci harikası bulmadığı için sokağa atacağı (5 Haziran 2014 tarihli Guardian Gazetesi haberi) duyumları geliyor.

150 milyon dolara malolan “Karlar Ülkesi”nin dünya hasılatı 1 milyar 245 milyon doları geride bıraktı…

“Karlar Ülkesi” bir seriye dönüşüyor ve birçok yeni bölümünün hazırlıkları sürüyor.

“Yedi Silahşörler”in 21. yüzyıl çevrimi yolda
Japon yönetmen Akira Kurosawa’nın “Shichinin no samurai-Seven Samurai-Yedi Samuray”ı (1954) Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan için yarışmış, üç dalda BAFTA (İngiliz Film Akademisi) ve iki dalda OSCAR ödülü adaylığı elde etmişti.

“Yedi Samuray”ın Amerikan uyarlaması “The Magnificent Seven-Yedi Silahşörler” (1960; yönetmen: John Sturges; senaryo yazarı: William Roberts)  iki milyon dolara malolmuş , özgün film müziği dalında OSCAR adaylığı elde etmiş ve Kuzey Amerika sinema hasılatı 5 milyon dolara yaklaşmıştı…

Türkiye sinemalarında Mart 1964’te gösterilen “Yedi Silahşörler”den Steve McQueen (1930-1980)  o dönemde 100 bin dolar (2012 yılının 773 bin dolarına eşdeğer) ücret almıştı.

Şu sıralar “Yedi Silahşörler”in 21. yüzyıl versiyonu için Denzel Washington gibi oyuncularla görüşmeler yapılıyor.

Stephen Hawking’e göre uzaylıları her fırsatta gezegenimize davet etmek için uzaya araçlar yollamak hiç akıllıca bir davranış değil!
1977’de NASA (ABD) tarafından uzaya yollanan “Voyager 2” dünya gezegenindeki canlı yaşamını uzaydaki diğer canlılara müjdelemeyi/ anlatmayı / tanıtmayı  amaçlıyordu!

Leonardo da Vinci ve Albert Einstein’den sonra dünya üzerine gelen en büyük dahilerden biri kabul edilen astrofizik profesörü Stephen Hawking’e göreyse insanlar gelişmiş uzaylılara ellerine geçen her fırsatta kartvizitlerini (adreslerini / konumlarını) göndererek /bildirerek ateşle oynuyor, çok büyük hata yapıyor; bu tür girişimler hiç de akıllıca hareketler değil.

Hawking’e göre, “Uzayda başka gezegenlerde başka canlılar mutlaka var. Ancak bunlar bizden çok gelişmiş, çok üstün, çok yıkıcı, çok yok edici  teknolojilere sahip ve dünya gezegenine kolaylıkla ulaşabilecek canlılar ise bizler için çok büyük bir tehlike kaynağı da oluşturabilirler. Bizi kolaylıkla bulup, topluca yok edebilirler ya da en iyi ihtimalle köle yapabilirler.Onun için uzaylılar ile iletişim kurmaya çalışmaktan kaçınmakta büyük yararlar var.”

Stephen Hawking’e göre “Dünyaya ulaşabilecek uzaylılar, Avrupalıların 15. ve 16. yüzyılda  Amerika kıtasında yaptığı soykırımı, kaynakların yağmalanmasını ve sömürgeleştirmeyi, insanlar üzerinde uygulayabilirler.”

Bu arada, soykırımcı ve  istilacı uzaylıları konu alan, 75 milyon dolara malolan ve dünya sinemalarında 817 milyon dolar hasılat elde eden, “Independence Day-Kurtuluş Günü” (1996) filminin iki yeni bölümü birden hazırlanıyor…İkinci bölüm ilk bölümden tam 20 yıl sonra 1 Temmuz 2016’da dünya sinemalarında gösterime sunulacak…Yönetmen bir kez daha Roland Emmerich…

Roland Emmerich “Kurtuluş Günü”nden (1996) yedi buçuk milyon dolar , “2012”den (2009) 70 milyon dolar kazanmıştı…

“Patron mutlu son istemeye devam edecek”
Yapımcılığını Necati Akpınar’ın üstlendiği, Beşiktaş Kültür Merkezi yapımı “Patron Mutlu Son İstiyor” Türkiye sinemalarında 1 milyon 415 bin seyirci toplarken Almanya, Avusturya, İngiltere (Avrupa) toplam hasılatı tam bir gişe felaketine dönüşerek sadece 259 bin 585 dolarda kalmıştı…

”Recep İvedik 4”ün sadece Almanya sinemalarında 6 milyon 15 bin 372 dolar hasılat elde ettiği hatırlandığında “Patron Mutlu Son İstiyor”un en azından Avrupa sinemalarında seyirci bulamadığı ortaya çıkıyor…

Buna rağmen “Patron Mutlu Son İstemeye” ikinci bir filmde de devam edecek.

Suudi Arabistan’da ilk sinema salonu açılacak mı?
Suudi Arabistan’lı bir girişimci şu sıralarda ülkesindeki sinema salonu yasağını kaldırmak için tüm yasal yolları sonuna kadar zorluyor.Suudi Arabistanlılar ülkelerinde sinema salonu olmadığından Bahreyn ve “Star Wars 7”nin (2015)  bir bölümünün çekildiği Birleşik Arap Emirlikleri’nde bu ihtiyaçlarını karşılıyor ve bunun için de yaklaşık yılda bir milyar dolar harcıyor. 

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır