Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Yurt dışında en büyük başarıları kazanan 7 Türk filmi?

Hakan Sonok Yazıları

Berlin Film Festivali büyük ödülü Altın Ayı’yı kazanan filmler:
*1964- “Susuz Yaz” / Metin Erksan
*2004- “Duvara Karşı”/ Fatih Akın
*2010- “Bal” / Semih Kaplanoğlu

Cannes Film Festivali büyük ödülü Altın Palmiye’yi kazanan filmler:
*1982- “Yol” / Şerif Gören
*2014- “Winter Sleep-Kış Uykusu” / Nuri Bilge Ceylan

Moskova Film Festivali büyük ödülünü kazanan film:
*2013- “Zerre”/ Erdem Tepegöz

OSCAR ödüllerinde yabancı film kategorisinde ilk dokuz film arasına alınan film:
*2008- “Üç Maymun”/ Nuri Bilge Ceylan

Altın Küre ödüllerinde yabancı film dalında adaylık elde eden film:
*1983- “Yol” / Şerif Gören         

Dördüncü “Jurassic Park” filmi “Jurassic World” için hiçbir masraftan kaçınılmıyor
Haziran 2015’te gösterime sunulacak olan dördüncü “Jurassic Park” filmi “Jurassic  World”ün yapım bütçesinin 150 ila 190 milyon dolar  arasında olacağı duyuruldu.

“Twister”ı da yaratan Romancı Michael Crichton’ın (1942-2008) ürünü olan “Jurassic Park”ın ilk iki filmini Steven Spielberg yönetmişti.

Jurassic Park filmleri:
*”Jurassic Park” (1993) Maliyet: 63 milyon dolar / Hasılat: 1 milyar 29 milyon dolar / Görüntü efektleri, ses ve ses kurgusu dallarında üç OSCAR ödülü /Yönetmen: Steven Spielberg.
*”The Lost World: Jurassic Park-Kayıp Dünya: Jurassic Park” (1997) Maliyet: 73 milyon dolar / Hasılat: 618 milyon dolar /Yönetmen: Steven Spielberg.
*”Jurassic Park 3” (2001) Maliyet: 93 milyon dolar /Hasılat: 368 milyon dolar /Yönetmen: Joe Johnston.
*”Jurassic World” (2015) Yönetmen: Colin Trevorrow.

Monica Bellucci’nin baş rolünde olduğu 3 yeni film?
Kanadalı yönetmen ve senaryo yazarı  Guy Édoin (“Marécages- Wetlands” ; 2010 )  tarafından adını Ville-Marie Hastahanesi’nden alan “Ville-Marie” adlı filmde yönetilmeye hazırlanan Monica Bellucci’nin baş rolünde olduğu ve 2 buçuk milyon Euro’ya malolan  “Le meraviglie -The Wonders” (İtalyan kadın yönetmen Alice Rohrwacher’ın filmi) 2014 yılı 67. Cannes Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye için yarıştı burada Seçici Kurul Özel Ödülü’nü elde ederken, bir kadın oyuncusu da (Maria Alexandra Lungu)  İtalyan Film Eleştirmenleri Sendikası’nın özel ödülünü kazandı; bu filmin İtalya sinema hasılatıysa şu sıralar 1 milyon 82 bin doları geride bıraktı…

Monica Bellucci ise Gabriele Muccino’nun yönettiği  “Ricordati di me-Beni Unutma”daki (2003) oyunculuğuyla İtalyan Film Eleştirmenleri Sendikası’nın ödülünü kazanmıştı…

Monica Bellucci’nin baş rolünde olduğu “On the Milky Road” ilk kez 2015 Cannes Festivali’nde gösterilecek
“Underground-Yeraltı” ve “When Father Was Away on Business-Babam İş Gezisinde”yle iki kez Cannes Film Festivali büyük ödülü Altın Palmiye’yi kazanan, 2004 Moskova Film Festivali’nde tüm çalışmalarıyla Yaşam Boyu Başarı Ödülünü elde eden Emir Kusturica “On the Milky Road” adlı yeni filminin ilk gösterimini 2015 Cannes Festivali’nde yapmaya hazırlanıyor.

Senaryosunu Emir Kusturica ve 28 yaşındaki kızı Dunja’nın  beraber yazdığı “On the Milky Road”da baş rolde Monica Bellucci var.Filmin oyuncuları arasında Emir Kusturica da bulunuyor.

Bellucci şu sıralarda “The Apartment-L’appartement” (1996) adlı filmin setinde tanıştığı ve 1990 ile 1994 arasında evli kaldığı Claudio Carlos Basso’dan sonra 3 Ağustos 1999’da evlendiği Fransız oyuncu Vincent Cassel’den ayrı bir evde yaşıyor; ancak çift henüz boşanmadı…Bellucci-Cassel çiftinin 9 yaşında Deva ve 4 yaşında Leonie adlı iki çocukları var.

Monica Belluci’li  filmlerden bazıları :
*”Bram Stoker’s Dracula” (1992) Yönetmen: Francis Ford Coppola. Dünya sinema hasılatı: 215 milyon dolar.
*”The Passion of the Christ-Tutku: Hazreti İsa’nın Çilesi” (2004) Yönetmen: Mel Gibson. Dünya sinema hasılatı: 611 milyon dolar.
*”The Matrix Reloaded” (2003) Dünya sinema hasılatı: 742 milyon dolar.
*”The Matrix Revolutions” (2003) Dünya sinema hasılatı: 427 milyon dolar.

Başlıca Emir Kusturica filmleri:
*”Do You Remember Dolly Bell?-Dolly Bell’i Hatırlıyor musun?”  Venedik  Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülüne ve Film Eleştirmenleri Ödülüne layık bulundu.
*”Arizona Dream-Amerika Rüyası” Berlin Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı adaylığı elde etti.
*”Black Cat , White Cat-Kara Kedi Ak Kedi” Venedik Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan adaylığı elde etti.
*Kusturica ”Time of the Gypsies-Çingeneler Zamanı”yla Cannes Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye adaylığı elde etti ve En İyi Yönetmen Ödülünü elde etti.
*”Promise Me This-Bana Söz Ver”le Cannes Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye adaylığı elde etti.
*”Life Is a Miracle-Bir Mucizedir Yaşamak”la Cannes Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye adaylığı elde etti.

“Romantik Komedi 3” ve “Sabit Kanca 2”
Murat Tokat’ın yapımcısı olduğu “Romantik Komedi” (2010; 666 bin seyirci) ve “Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda” (2013; 1 milyon 507  seyirci) filmlerinin devamı  olan “Romantik Komedi 3”ün ön hazırlıkları sürüyor.

Alper Mestçi’nin yönettiği ve senaryosunu yazdığı, İrfan Tözüm ve Muhteşem Tözüm’ün yapımcılığını üstlendiği, baş rolünde İsmail Baki Tuncer’in olduğu “Sabit Kanca”(2013; 294 bin seyirci) ilk filmin kadrosuyla, Cem Yılmaz’ın “Pek Yakında”sının dördüncü haftasında (24 Ekim 2014) gösterime sunulacak.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır