Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

“Yaş ilerledi; az zamanım var!” diyen büyük oyuncu kim?

Hakan Sonok Yazıları

1) Levent Kırca, Cem Yılmaz’ın “Pek Yakında” adlı filminin kendisinin “Son” adlı filminden izinsizce yararlanılarak ortaya çıkarıldığını  iddia ederek tazminat davası açmıştı…

Aksiyon Dergisi’nde 26 Ocak 2002 tarihinde yayınlanan yazısında bir yazarımız Levent Kırca’nın “Son” filmiyle ilgili şunları yazmıştı:

“Son filmi iki yıl kadar önce gösterime girmiş olan ve başrollerinde Steve Martin ve Eddie Murphy'nin oynadığı “Bowfinger-Çatlak Yönetmen” adlı filme fena halde benziyor. Doğrusu sahici bir filmi çekip ortaya koymak yerine, Türk sinemasının kötü koşullarında bir film nasıl çekilir, nelere rağmen çekiliri anlatmak daha cazip... Hem bir filmin "filmlik" macerasını bir film olarak izleyiciye ulaştırma gibi çok katmanlı bir yapı elde ediliyor, hem de bir "dokunulmazlık" halesi oluşuyor filmin etrafında. Çünkü hikayeye hakim olan bol gülmece unsuruna rağmen sinema emekçilerinin trajik koşulları olunca eleştirmenlerin kenardan zart zurt etmesi de zorlaşıyor. Gülümsetmeyi başaran ama iddia edildiği gibi Türk sineması için dönüm noktası olmakla hiçbir ilgisi olmayan bir film Son.”

Bu yazıyı kaleme alan yazarımız kimdi?

A-Rasih Yılmaz

B-Ali Murat Güven

C-M. Nedim Hazar

D-Coşkun Çokyiğit

E-Nihal Bengisu Karaca

2) “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin yapımcısı Timur Savcı, “Acı Aşk” (2009; 138 bin seyirci), “İlk Aşk” (2006; 268 bin seyirci), “Aşk Tutulması” (2008; 370 bin seyirci), “Aşk Geliyorum Demez” (2009; 242 bin seyirci), “Mutlu Aile Defteri” (2013; 348 bin seyirci), “Tamam mıyız?” (2013; 500 bin seyirci), “Keloğlan Kara Prens’e Karşı” (2006; 997 bin seyirci), “Mustafa Hakkında Herşey” (2004; 80 bin seyirci) gibi sinema filmlerine de imzasını koymuştu…Yapımcı Timur Savcı’nın bir milyondan fazla seyirci toplayan ilk sinema filmi hangisi?

A-Pek Yakında

B-Birleşen Gönüller

C-Deliha

D-Unutursam Fısılda

E-İncir Reçeli 2

3) Mario Puzo’nun çok satan romanından beyazperdeye uyarlanan ”The Godfather-Baba” (1972) ile “The Godfather: Part 3-Baba 3” (1990) adlı filmlerde mafya babalarıyla, enseye tokat ilişkiler, sıkı dostluklar kurmaya bayılan, onların yardımlarıyla filmlerde istediği avantajlı rolleri elde eden bir karakter (Johnny Fontane) yaratılmış ve bu karakteri Al Martino (1927-2009) canlandırmıştı…Bu karakter çok ünlü bir yıldızdan (1915-1998) esinlenerek yaratılmıştı…Kimden esinlenilmişti?

A-Burt Lancaster

B-Kirk Douglas

C-Tony Curtis

D-Clark Gable

E-Humprey Bogart

F-Frank Sinatra

G-Montgomery Clift

H-Richard Burton

I-Anthony Quinn

4) 20. yüzyılın en değerli, en önemli film yönetmenlerinden François Truffaut ve film yıldızı Rock Hudson’ın nefret ettiği bir film…Ancak bu filmin fanatik hayranları her geçen gün artıyor…Bunlardan birkaç tanesi: Christopher Nolan (”Interstellar-Yıldızlararası”), Martin Scorsese, Jean-Marc Vallée, Atom Egoyan, Andrew Birkin…Bu çok ünlü ve insanları ikiye ayıran film hangisi?

A-Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

B-Raiders of the Lost Ark

C-The Elephant Man

D-Tess

E-Young Frankenstein

G-The Devils

H-Mahler

I-2001: A Space Odyssey

J-Barry Lyndon

K-Silent Movie

L-Vertigo

5) “M.A.S.H.” (1970) Stanley Kubrick ve Sidney Lumet’in yönetmek için zaman ayırmaya gerek görmediği bir filmdi… Yönetmenliğini üstlenen Robert Altman’a bu iş karşılığında 75 bin dolar ödendi…Film 3 milyon 25 bin ila üç buçuk milyon dolara maloldu…Sadece Kuzey Amerika sinema hasılatı: 81 milyon 600 bin dolar…Fransa’da 3 milyon 655 bin 535 , İsveç’te 1 milyon 33 bin seyirci…Enflasyon hesabı yapıldığında Kuzey Amerika hasılatının bugünkü karşılığı: 435 milyon 915 bin dolar!

Ortaya çıkan filmin hayranları arasında 20. yüzyılın en önemli, en değerli yönetmenlerinden ve senaryo yazarlarından Akira Kurosawa da var…Filmde kullanılan  şarkılarından biri olan “Suicide Is Painless” (beste: Johnny Mandel, şarkı sözleri Robert Altman’ın oğlu Michael / Mike Altman’a ait) 1955 doğumlu Mike Altman’a telif hakkı ödemelerinden milyonlarca dolar kazandırmıştı…

“M.A.S.H.” Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanmıştı…Film beş dalda da OSCAR adaylığı elde etti…Kazandığı OSCAR ödülleri?

A-Yılın en iyi filmi

B-Uyarlama senaryo: Ring Lardner Jr.

C-Yardımcı kadın oyuncu: Sally Kellerman

D-Yönetmen

E-Kurgu

6) “Mesela Cem Yılmaz’ın rol aldığı filmlerden bu sanatçıyı çıkarın, iddia ediyorum, seyirci sayısı yüzde 10’una ulaşamazdı.

Keza, “Eyvah Eyvah”larda Ata Demirer olmasa, “Recep İvedik”i Şahan Gökbakar dışında biri canlandırsa, o filmler de seyirci çekmezdi.”

Bu sözler kime ait?

A) Hilmi Köksal Alişanoğlu

B) Yazgülü Aldoğan

C) Cem Karaer

D) Cengiz Semercioğlu

E) Mevlüt Tezel

F) Engin Ardıç

7) 19 Kasım 2014’te , “Benim geleceğim parlak değil. Yaş ilerledi; az zamanım var!” diyen değerli oyuncu…

A-Ediz Hun

B-İzzet Günay

C-Fatma Girik

D-Göksel Arsoy

E-Şener Şen

F-Hale Soygazi

8) Bir milyondan fazla seyirciye ulaşacağı kesinleşince yeni bölümünün çekileceği açıklanan Türk filmi?

A-İncir Reçeli 2

B-Deliha

C-Unutursam Fısılda

D-Düğün Dernek

E-Birleşen Gönüller

9) Dört OSCAR ödülü sahibi senaryo yazarı , yönetmen ve yapımcı Francis Ford Coppola, Japon senaryo yazarı ve yönetmen Akira Kurosawa’nın iki filmini en çok beğendiği on film arasına almıştı…Coppola Kurosawa’nın Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye kazanan “Kagemusha” filminin yapımcıları arasındadır…Coppola’nın gözdesi Kurosawa filmleri?

A-“Drunken Angel” (1948)

B-“Warui yatsu hodo yoku nemuru” (1960)

C- “The Hidden Fortress-Gizli Kale” (1958)

D- “Sanjuro” (1962) 

E-“Yojimbo” (The Bodyguard, 1961)

F-”Ran” (1985)

G-“Rashômon” (1950)

H-“Dreams” (1990)

10) Japon Sineması’nın İmparatoru Akira Kurosawa’nın hayranlığını ilan ettiği Francis Ford Coppola filmi hangisi?

A-The Godfather:Part 2

B-The Godfather

C-The Conversation

D-Apocalypse Now

E-Dracula

F-Rumble Fish

G-Gardens of Stone

11) Ünlü ve değerli oyuncu, “Anneannem filozof bir kadındı ve çok büyük acılardan geçmiş biriydi. İnşallah bir gün anneannemin yaşadığı bu çileyi film yapacağım. En büyük dileğim bu,” demişti…

- Soru: “Nasıl acılar bunlar?”

Oyuncu: “Anneannem küçük (bebek) yaşta ailesince terk ediliyor. Daha bir buçuk yaşındayken…(O dönemde) Ablası da üç yaşında. Her ikisi de daha bebek olduklarından anneleri nerede anlamıyorlar.(…) Günler geçiyor iki küçük çocuk köydeki evde aç susuz yaşıyor. O sırada anneannemin ablası belki hastalanıyor, belki aç kalıyor ve ölüyor. Tabii anneannem bir buçuk yaşında olduğundan ablasının öldüğünü anlamıyor. Onu bebek gibi yedirmeye çalışıyor, çekiştiriyor, oyun oynuyor onunla. Nihayet köylüler bir gün kapıyı kırıp anneannemi ve ölmüş ablasını buluyorlar. Ablasını toprağa veriyor, anneannemi de evlatlık veriyorlar. Bir süre sonra anneannem onu evlat edinen memur aileyle birlikte yaşadığı köyden İstanbul’a geliyor (…)

Anneannem 17 yaşına geldiğinde İstanbul’da bir köşkten “Kızınıza talibiz” diye onu istiyorlar. Görücü usulüyle anneanneme talip oluyorlar; ama talip olan adam zaten evli. Köşke anneannemi kuma olarak istiyorlar. Anneannemi evlat edinip büyüten aile anneannemi kuma olsun diye köşke yolluyor. Köşkün zengin sahibi anneannemi hamile bırakıyor ve bir çocukları dünyaya geliyor. Meğer evin hanımının çocuğu olmuyormuş. Anneannemi de evin beyine çocuk doğursun diye kuma olarak köşke almışlar. Çocuk dünyaya geldikten sonra çocuğa el koyup anneannemi sokağa atıyor ve “Çocuk senin değil, bizim. Artık seni de tanımıyoruz!” diyorlar. Anneannem günlerce köşkün önünde yatıp kalkıyor. Köşkte yaşayan aile Jandarmaya haber verip anneannemi evinden önünden attırıyor. Akıl sağlığı bozuktur iddiasıyla da bir süre de hastahaneye yatırıyorlar. Anneannem on beş yaşında sokakta kalıyor ve bir eve çalışmaya giriyor. Bu evin temizlik işini yaptığı bir gün, yeni çalıştığı konağın çok kadınlı bir ailede büyüyen çok çapkın beyi de anneanneme sahip oluyor. Anneannem bu adama (sonradan dedem olacak adama) “Benimle evlenmek zorundasın” diyor. Önceden başına gelen olayları da bu adama anlatıyor ve bu kez adam hem bekar, hem insaflı çıkıyor ve anneannemle evlenmeyi kabul ediyor…

Dedemin hayatında kadınlar, kızlar, alemler hep olmuş. Gözü daima dışarıdaki kadınlardaymış. Anneannem resmi nikahlı eşiydi dedemin ama, dediğim gibi anneannemin kocası yoktu. Çünkü deyim yerindeyse dedem evin yolunu bilmezdi. Dedem anneme gelip, birlikte olduğu, anneannemi aldattığı kadınların fotoğraflarını küçük kızına göstererek “Nasılsın Melek? Bak bu fotoğraftaki ablayı beğendin mi? Annen olsun mu bu abla?” dermiş…

Dedem gerçek adı Zerbap olan anneanneme adını değiştirerek Müjgan adını da vermiş.

Annem bilmediği bir yerlerde yaşayan bir kardeşi olduğunu biliyordu ; ancak onu hiçbir zaman bulamadı/ bulamadık, hiçbir zaman bir araya gelemedik Teyzemle.”

Bu sözler kime ait?

A-Müjde Ar

B-Hülya Koçyiğit

C-Ayşen Gruda

D-Banu Alkan

E-Serpil Çakmaklı

F-Harika Avcı

G-Ahu Tuğba

12) Jodie Foster, Sissy Spacek ve Sigourney Weaver O’nun yönettiği filmlerle OSCAR adaylığı elde etmişti…Hatta Spacek O’nun yönettiği filmle OSCAR kazandı…Yönetmenin bugüne kadar Altın Küre ve OSCAR adaylığı elde edememesi büyük bir haksızlık…Aşağıda en beğendiği 11 filmlik liste bulunuyor…Hangi yönetmen?

2001: A Space Odyssey / Stanley Kubrick

8½  / Federico Fellini

The Battle of Algiers –Cezayir Savaşı / Gillo Pontecorvo

Breathless / Jean Luc Godard

Citizen Kane-Yurttaş Kane / Orson Welles

The Hustler / Robert Rossen

Kes-Kerkenez / Ken Loach

Night and Fog – Gece ve Sis/ Alain Resnais

The Seventh Seal-Yedinci Mühür / Ingmar Bergman

Some Like It Hot –Bazıları Sıcak Sever / Billy Wilder

Nashville / Robert Altman

A-Tony Palmer

B-Michael Apted

C-John Hughes

D-Étienne Chatiliez

E-Irvin Kershner

13) Şener Şen’in oynadığı filmlerden çoğunun seyirci sayıları tutulmamış , bilinmiyor…Rakamları bilinenlerinden üçü iki milyondan fazla seyirci topladı…Hangileri?

A-Gönül Yarası

B-Gölge Oyunu

C-Amerikalı

D-Aşık Oldum

E-Milyarder

F-Eşkıya

G-Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni

H-Kabadayı

I-Av Mevsimi

Yazının ekleri:

* http://blog.milliyet.com.tr/hangi-komedi-filmleri-izleniyor-/Blog/?BlogNo=480392

*“Hülya Koçyiğit: Film Gibi Yaşadım” kitabından yararlanılmıştır…

Cevap Anahtarı

1-E
2-D
3-F
4-I
5-B
6-A
7-E
8-B & D
9-B & E
10-A
11-B
12-B
13-F & H & I

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır