Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Başar Sabuncu’ya geçmiş olsun dileklerimle

Hakan Sonok Yazıları

1) 1922’de okurlara sunulan “Tell England: A Study in a Generation” (yazarı: Ernest Raymond ; 1888–1974) adlı kitabın Mart 1931’de gösterime sunulan beyazperde uyarlamasını (“Tell England”) Mustafa Kemal Atatürk 1932’de Beyoğlu Opera Sineması’nda seyretmişti...

(1924’te temeli atılan Opera Sineması’nın girişi yakın zamanda yıkılan Beyoğlu Emek Sineması’nın yanındaydı...Opera’nın adı İpek Sineması olarak değiştirilmişti...Daha sonra da Şehir Tiyatroları Komedi Sahnesi olmuştu...)

Bu,  80 dakika uzunluğundaki siyah beyaz, 1915 Çanakkale Savaşı filmi İngiltere ve Malta Adası’nda çekilmişti...

Altı kez OSCAR ödülü adaylığı elde eden yönetmen ve senaryo yazarı Avustralyalı Peter Weir, 1976’daki Gelibolu ziyaretinde, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin 10 binden fazlasının hayatını kaybettiği 1915’in savaş sahasında dolaşırken bazı savaş kalıntıları da bulmuştu…

Bu kitabın (“Tell England: A Study in a Generation”) 1981’de gösterime sunulan ikinci uyarlaması “Gallipoli-Gelibolu”nun (yönetmen: Peter Weir; yapımcılar: Rupert Murdoch, Robert Stigwood ve Patricia Lovell;  yapım bütçesi: 3 milyon dolar ya da 2 milyon 600 bin Avustralya doları) Kuzey Amerika hasılatı: 5 milyon 732 bin 587 dolar, Avustralya hasılatıysa 11 milyon 740 bin Avustralya doları...Filmin çekim mekanları: Avustralya ve Mısır...

Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan adaylığı elde eden “Gallipoli-Gelibolu”, yılın en iyi yabancı filmi (Avustralya) dalında Los Angeles’ta Altın Küre adaylığına da ulaşmıştı... ”Gelibolu” ABD Film Eleştirmenleri’nin (National Board of Review) Yılın En İyi 11 Filminden Biri Ödülü’ne layık bulunmuştu…Mel Gibson’ın “Gelibolu” filmindeki  ücreti?

A-100 bin Avustralya doları

B-35 bin Avustralya doları

C-10 bin Avustralya doları

D-25 bin Avustralya doları

E-75 bin Avustralya doları

F-45 bin Avustralya doları

G-150 bin Avustralya doları

2) Peter Weir insan üstü yeteneklerle donatılmış bir dahiydi… “Odundan” (!) bile yüksek oyunculuk performansı alabilmişti…Yönettiği filmlerle OSCAR adaylığına ulaştırdığı oyuncular hangileri?

A-Harrison Ford

B-Robin Williams

C-Rosie Perez

D-Ed Harris

E-Linda Hunt

3)  “Dragon Nest: Warriors Dawn-Ejder Yuvası” 17 Nisan 2015’te Özen Film tarafından sinemaseverlere sunulacak olan Çin yapımı animasyon filmi…Yapım bütçesi?

A-40 milyon dolar

B-58 milyon dolar

C-25 milyon dolar

D-16 milyon dolar

E-44 milyon dolar

F-96 milyon dolar

4) “Interstellar-Yıldızlararası”nın Kuzey Amerika hasılatı 150 milyon doları geride bırakmak üzere…Güney Kore’de 35 milyon dolar hasılat elde eden bu filmin bir başka ülkedeki hasılatı 100 milyon doları çok rahatlıkla geçti…Hangisi?

A-Rusya

B-Japonya

C-Brezilya

D-Almanya

E-Fransa

F-Hindistan

G-Çin

H-İtalya

I-İngiltere

J-Avustralya

5) “The Producers-Yapımcılar”ın (2005) yapım bütçesi 45 milyon dolardı ve dünya hasılatı 38 milyon dolarda kaldı…Uma Thurman’ın bu filmdeki ücreti?

A-2 milyon dolar

B-5 milyon dolar

C-8 milyon dolar

D-16 milyon dolar

E-12 milyon dolar

6) “Sex and the City”  filmlerinin (2008; 2010) ilki 65, ikincisi 100 milyon dolara maloldu…Fransa’da ilk bölüm 2 milyon 6 bin, ikinci bölüm 1 milyon 307 bin seyirci buldu…Üçüncü bölüm de çekilecek…İlk bölümden Sarah Jessica Parker’ın kazancı?

A-1 milyon dolar

B-3 milyon dolar

C-8 milyon dolar

D-16 milyon dolar

E-5 milyon dolar

F-15 milyon dolar

G-20 milyon dolar

7)  Endemol Türkiye’nin dizisi “Paramparça”nın (yönetmen: Cevdet Mercan; senaryo yazarı: Yıldız Tunç) ilk bölümü 1 Aralık Pazartesi yayınlandı…Senaryo yazarı Yıldız Tunç “Aliye”, “Binbir Gece”, “Aşk ve Ceza” gibi popüler dizilere de imzasını atmıştı…Dizinin mekanları arasında Kandilli Edip Efendi Yalısı, Tarabya Plajı, Bebek Sahili ve Tarlabaşı da var…Dizinin şarkısı ise Ayşe Önder tarafından bestelenen ve sözleri ile seslendirmesi İntizar’a ait “Su Gibi Gözlerin” adını taşıyor…”Paramparça”da baş rollerde Nurgül Yeşilçay, Erkan Petekkaya, Cemal Hünal, Nursel Köse, Ebru Özkan, Güneş Emir var…3 Aralık 2014 tarihli Posta Gazetesi 15. sayfasında Nurgül Yeşilçay ile Erkan Petekkaya’nın “Paramparça”daki bölüm başı ücretini duyurdu…Ne kadar?

A-70’şer bin lira

B-50’şer bin lira

C-80’er bin lira

D-90’ar bin lira

E-65’er bin lira

F-45’er bin lira

8) Öncelikle uzun süredir hasta olan Başar Sabuncu’ya geçmiş olsun dilerim…

Warren Adler “Random Hearts” adlı romanında (1984) bir uçak kazasında ölen iki sevgilinin geride bıraktığı ve bu kaza sayesinde aldatıldıklarını öğrenen bir kadın ile bir erkeğin yaşadığı şoku, travmayı, alt üst olmayı  anlatmıştı…Yönetmen ve senaryo yazarı Başar Sabuncu,  buna benzer bir olaydan (kara yollarında meydana gelen bir trafik kazasında hayatlarını kaybeden iki sevgilinin geride kalan aldatılmış eşlerini filminin baş kahramanı yaparak)  yola çıkarak Türk sinemasının en iyi filmlerinden birine (1987) imzasını atacaktı…

Bence Başar Sabuncu’nun yönetmen ve senaryo yazarı olarak bu filmdeki performansı, “Random Hearts” adlı romanının aynı adlı beyazperde uyarlaması olan, 1999’da gösterime giren, Harrison Ford ile Kristin Scott Thomas’ın baş rollerde olduğu Sydney Pollack’ın filminden daha iyiydi...

(Başar Sabuncu, “Adak”ın (yönetmen: Atıf Yılmaz) senaryosuyla Antalya Film Festivali ödülünü, “Zengin Mutfağı”ndaki yönetmenliğiyle Bastia Film Festivali ödülünü, “Yolcu”daki yönetmenliğiyle T.C. Kültür Bakanlığı ödülünü,”Yolcu”daki senaryosuyla Adana Film Festivali ödülünü, “Adak” ile “Namuslu” (yönetmen: Ertem Eğilmez) senaryoları ve “Asılacak Kadın”daki yönetmenliğiyle Sinema Yazarları Derneği ödülünü kazanmıştı…)

Arzu Film (Ertem Eğilmez) ile Erler Film (Türker İnanoğlu) ortak yapımı, Annie Geelmuyden Pertan’ın sanat yönetmeni olduğu, Müjde Ar ile Çetin Tekindor’un baş rollerini üstlendiği bu filmin adı?

A-Adı: Vasfiye

B-Deli Kan

C-Yolcu

D-Kaçamak

E-Fahriye Abla

F-Afife Jale

9) “They Shoot Horses, Don't They?” (9 dalda OSCAR adayı ; 1 OSCAR), “The Way We Were” (6 dalda OSCAR adayı; 2 OSCAR) , “Tootsie” (10 dalda OSCAR adayı ;  1 OSCAR) , ”Out of Africa” (11 dalda OSCAR adayı; 7 OSCAR) gibi filmlerin yönetmeni Sydney Pollack oyuncu Robert Redford’la kaç filmde birlikte çalışmıştı?

A-11

B-7

C-6

D-5

E-8

F-9

10) Yedi bin 200 dolar ücret aldığı “Women in Love-Aşık Kadınlar”la ve 200 bin dolar ücret aldığı “A Touch of Class”la iki OSCAR kazanan Glenda Jackson bir yönetmenin beş filminde oynamıştı…Kim?

A-David Lean

B-Ken Hughes

C-Hugh Hudson

D-Stanley Kubrick

E-Ken Russell

11) “Walk the Line”ın baş rol oyuncularından Joaquin Phoenix  bu filmden üçbuçuk milyon dolar ücret almıştı…Bu filmin öteki baş rol oyuncusu Reese Witherspoon’un ücreti?

A-15 milyon dolar

B-1 milyon dolar

C-7 milyon dolar

D-8 milyon dolar

E-12 milyon dolar

F-20 milyon dolar

12) “Signs-İşaretler”den oyuncular  Mel Gibson 25 milyon, Joaquin Phoenix  1 milyon, Rory Culkin 100 bin dolar ücret almıştı… ”İşaretler”in yapımcısı, oyuncusu, senaryo yazarı ve yönetmeni olan M. Night Shyamalan’ın ücreti ne kadardı?

A-25 milyon dolar

B-5 milyon dolatr

C-20 milyon dolar

D-12buçuk milyon dolar

E-8 milyon dolar

F-30 milyon dolar

13) “Oliver!” (biri koreografına verilen özel toplam altı OSCAR ödülü) ve “Gladiator” (beş OSCAR ödülü) gibi filmlerin yıldızı Oliver Reed yönetmen Ken Russell ile “Tommy” dahil beş filmde çalışmıştı… Oliver Reed “Gladiator”den 1 milyon dolar ücret almıştı…Russell Crowe’un “Gladiator”deki ücreti 5 milyon dolardı…Filmdeki sahneleri tamamlanamadan ölünce Oliver Reed’in “Gladiator” filmine ek ve oldukça yüklü  bir maliyeti oldu…Ne kadar?

A-3 milyon dolar

B-8 milyon dolar

C-10 milyon dolar

D-3 milyon dolar

E-5 milyon dolar

14) “Gigi”yle OSCAR kazanan yönetmen Vincente Minnelli, O’nun “Cabaret”yle OSCAR kazanan oyuncu kızı Liza Minnelli, “Gaslight”, “Anastasia” ve “Murder on the Orient Express-Şark Ekspresi’nde Cinayet”le üç OSCAR kazanan oyuncu Ingrid Bergman, dört filmiyle OSCAR adaylığı elde eden ve bir Onur OSCAR’ı sahibi oyuncu Charles Boyer 5 milyon dolar yapım bütçeli “A Matter of Time / Nina”da (1976) bir araya gelmişti…Bu dev kadrolu film Kuzey Amerika’da Ekim 1976’da, Türkiye sinemalarında 11 yıl sonra (!) Kasım 1987’de gösterime sunulmuştu…Ingrid Bergman’ın “A Matter of Time / Nina”daki ücreti?

A-500 bin dolar

B-100 bin dolar

C-50 bin dolar

D-250 bin dolar

E-80 bin dolar

F-1 milyon dolar

15) “Half Nelson” (2006)  filmindeki oyunculuğuyla OSCAR adaylığına ulaşan Ryan Gosling bu filmden haftada bin dolar kazandı…”Fracture” (2007) filminden bir milyon dolar elde eden Ryan Gosling “The Nice Guys” (yönetmen ve senaryo yazarı:  Shane Black) filminden ne kadar kazanacak?

A-20 milyon dolar

B-7 milyon dolar+

C-15 milyon dolar

D-22 milyon dolar

E-12 milyon dolar

16) Rooney Mara (“The Girl with the Dragon Tattoo-Ejderha Dövmeli Kız”la Altın Küre ve OSCAR adayı), Christian Bale (“The Fighter-Dövüşçü”yle OSCAR ödülü), Ryan Gosling (“Half Nelson”la OSCAR adayı) , Natalie Portman (“Black Swan-Siyah Kuğu”yla Altın Küre ve OSCAR ödülü), Michael Fassbender (“12 Years a Slave-12 Yıllık Esaret”le OSCAR ve Altın Küre adayı) , Cate Blanchett (“The Aviator” ve “Blue Jasmine”le iki OSCAR ödülü), Benicio Del Toro ( “Traffic”le OSCAR ve Altın Küre ödülü), Holly Hunter (“The Piano”yla OSCAR ve Altın Küre ödülü) kesişen aşk üçgenleri, takıntı ve ihanet konulu bir filmde bir araya getiriliyor…

Bu muhteşem kadro Altın Ayı ( Berlin Film Festivali Büyük Ödülü), Altın Palmiye (Cannes Film Festivali Büyük Ödülü) , Cannes’da Yönetmen Ödülü kazanmış ve üç OSCAR adaylığı bulunan bir yönetmen senaryo yazarının hatırını kıramadığından bir araya geliyor…Kim?

A-Martin Scorsese

B-David Lynch

C-Paul Schrader

D-Terrence Malick

E-Brian De Palma

17) “The Water Diviner-Son Umut”, “King Kong”(2005; üç OSCAR) , “Yüzüklerin Efendisi” (17 OSCAR) ve “Hobbit” üçlemelerinin OSCAR ödüllü görüntü yönetmeni?

A-Barry Ackroyd

B-Claudio Miranda

C-Seamus McGarvey

D-Janusz Kaminski

E-Roger Deakins

F-Robert Richardson

G-Andrew Lesnie

H-Robert Elswit

I-Mauro Fiore

J-Barry Ackroyd

K-Bruno Delbonnel

L-Christian Berger

18) Senaryo yazarı ve yönetmen Alex Proyas’ın,  baş rollerinde Nikolaj Coster-Waldau (“Game of Thrones”), Gerard Butler (“300”) , Geoffrey Rush (“Karayip Korsanları”) gibi yıldızların olduğu ve 20 Mart 2014’te çekimleri başlayan “Gods of Egypt-Mısır Tanrıları”nın (2016) açıklanan bütçesi?

A-250 milyon dolar

B-180 milyon dolar

C-225 milyon dolar

D-150 milyon dolar

E-275 milyon dolar

F-190 milyon dolar

G-300 milyon dolar

H-175 milyon dolar

Cevap Anahtarı:
1-B
2-Hepsi
3-A
4-G
5-E
6-F
7-A
8-D
9-B
10-E
11-A
12-D
13-A
14-D
15-B
16-D
17-G
18-D

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır