Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Sylvia Kristel “Emmanuelle”den 6 bin dolar ücret almıştı

Hakan Sonok Yazıları

1) Bu yıl “Birdman” (yönetmen: Alejandro González Iñárritu) yedi dalda Altın Küre adayı oldu…

“Boyhood” (yönetmen: Richard Linklater) ve “The Imitation Game-Yapay Oyun” (yönetmen: Morten Tyldum) beşer Altın Küre adaylığı elde etti…

“The Grand Budapest Hotel-Büyük Budapeşte Oteli” (yönetmen: Wes Anderson), “Theory of Everything-Her Şeyin Teorisi” (yönetmen: James Marsh) ile “Selma” (yönetmen: Ava DuVernay) dörder dalda Altın Küre adayı…

“Foxcatcher” (yönetmen:  Bennett Miller) ile “Into the Woods” (yönetmen:  Rob Marshall) ise üçer dalda Altın Küre adaylığına ulaştı…

Yılın en iddialı filmlerinden “Interstellar-Yıldızlararası” sadece özgün müzik dalında Altın Küre adayı olabildi…Altın Küre’lerde tek bir adaylık bile kazanamayan diğer iddialı filmler hangileri?

A-Unbroken / Yönetmen: Angelina Jolie

B-American Sniper / Yönetmen: Clint Eastwood

C-Exodus: Gods and Kings / Yönetmen: Ridley Scott

D-Effie Gray / Yönetmen: Richard Laxton

E-Kış Uykusu / Nuri Bilge Ceylan

2) Emmanuelle Arsan’ın (1932-2005)  “Emmanuelle” (1959) adlı romanının beyazperde uyarlaması olan ve 26 Haziran 1974’te ilk kez Fransa sinemalarında gösterime giren “Emmanuelle” ( yapım maliyeti: 500 bin dolar) dünya sinemalarında 100 milyon dolardan fazla hasılat elde etmişti…Serinin Fransa’daki seyirci sayıları şöyle:

*Emmanuelle / 1974 / 8 milyon 893 bin 996 kişi

*Emmanuelle: L’antivierge / 1975 / 2 milyon 249 bin 707 kişi

*Goodbye Emmanuelle / 1977 / 990 bin 953 kişi

*Emmanuelle 4 / 1984 / 1 milyon 277 bin 142 kişi

Sylvia Kristel (1952-2012)  ilk “Emmanuelle”den 6 bin dolar, ikinci “Emmanuelle”den 100 bin dolar kazanmıştı…İlk ”Emmanuelle” filmi Fransa haricinde bir ülkede daha “Emmanuelle-mania” yaratmış ve 16 milyon 300 bin dolar hasılat elde ederek  rekor kırmıştı…Hangi ülkede?

A-İngiltere

B-ABD

C-Batı Almanya

D-İspanya

E-Japonya

F-Hindistan

G-Çin

3) “Scrubs” dizisinin bir bölümünden Zach Braff’ın aldığı ücret?

 

A-500 bin dolar

B-350 bin dolar

C-125 bin dolar

D-750 bin dolar

E-50 bin dolar

F-1 milyon dolar

G-100 bin dolar

4) James Franco “The Company-Kumpanya”dan (2003) 2 milyon, “Oz the Great and Powerful-Muhteşem ve Kudretli Oz”dan (2013)  7 milyon, Seth Rogen “Knocked Up-Kaza Kurşunu”ndan (2007) 500 bin, “The Green Hornet-Yeşil Yaban Arısı” (2011) 6 milyon dolar ücret almıştı…

Kimi kaynaklarda 30 milyon dolara malolduğu kimi kaynaklarda 44 milyon dolara malolduğu duyurulan  “The Interview- L’ Interview qui tue ! ”  (2014) filminden James Franco  6 buçuk milyon dolar, Seth Rogen 8 milyon 400 bin dolar ücret aldı…Bu film hangi ülkenin liderini çok kızdırdı?

A-Mısır

B-Çin

C-Macaristan

D-Kazakistan

E-Kuzey Kore

F-Rusya

G-İran

H-Suriye

5) Russell Crowe, Olga Kurylenko, Cem Yılmaz ile Yılmaz Erdoğan’lı  “The Water Diviner-Son Umut”, Cem Yılmaz’lı “Pek Yakında” ve Büşra Pekin ile Murat Boz’lu “Hadi İnşallah”ın televizyon gösterim haklarını alarak atağa kalkışan televizyon kanalı?

A-ATV

B-TRT

C-SHOW TV

D-STAR TV

E-KANAL D

F-TV 8

6) “Yavuz Turgul Deha gibi bir şey; deha sınırlarında dolaşan bir yaratıcı… Yavuz Turgul, insanın trajedisine, çok kafa patlatır. Herkes bir yere sığınır ya da olmak istediği dünyayı kafasında yaratır, kendisini o hayali dünyaya yapıştırır. Bu incelikleri görürsünüz Yavuz Turgul’un karakterlerinde.”

 “Tanrısal bir ayrıcalığı var.Yaratımın üst sınırlarında.Deha gibi bir şey Yavuz Turgul.”

 “Yavuz Turgul ile dostluğum 1970’li yıllara dayanıyor.O zamandan bu zamana birbirimizi tanıyoruz ve bunun yanında, bir de tarafsız gözle bakınca Yavuz Turgul o kadar deha sınırlarında dolaşan bir yaratıcı ki…”

 (…)”Özel hayatınızda da arkadaşlarınızı seçersiniz, iş hayatında da iyi anlaştığınız kişilerle daha başarılı olursunuz. Bunun bir konforu var. Gerginliğin ve uyumun olduğu yerde daha iyi performans gösteririm…”

(…)”Tabii bunun ilk çıkış noktası; yani başarının ana kaynağı senaryo. Sinemada benim inandığım tek şey projedir. Bir de senaryodur.Yavuz Turgul da bu konuda çok özel biri. Yalnız Türkiye’de değil dünyada da özel biri olduğuna inanıyorum.”

(…) “Bizde ön hazırlık çok çilelidir.Yani film başlamadan biter.Özellikle Yavuz Turgul’un projelerinde öyledir. Yani Yavuz Turgul’un bir filme evet demesi için en az beş-altı aylık bir geçmişi vardır o projenin.Bunun içinde on-onbeş yıllıklar da var. Olağanüstü bir özen gösteriyoruz yaratımına.O yüzden her şey hesaplanmıştır.Her kelime, her şey; o yüzden rastlantı olarak yazılmış bir şey değildir…”

 (…)“Yavuz Turgul mahçuptur, utangaçtır.Tabii bunun altında iddialı bir kişiliğin olduğuna inanıyorum.Büyük bir hırsında.”

Bu sözler kime ait?

A-Müjde Ar

B-Uğur Yücel

C-Şener Şen

D-Şevket Altuğ

7) Hayvan haklarını korumak için kurulan Sos Chats Noiraigue’nin kurucusu Tomi Tomek bir ülkede yüzbinlerce kişinin (yaklaşık 250 bin kişinin) gizli gizli kedi-köpek yediğini iddia ediyor…Tomek’in iddialarına göre bu ülkede kediler beyaz şarap ve sarımsakla pişirilerek Noel yemeğinde yeniyor…Yine Tomek’in iddiasına göre bu ülkede romatizmaya çare olarak yenen köpek etinden sosis yapılıyor…Tagesanzeiger Gazetesi’ne göre Rottweiler köpekler bu ülkede köpek eti yiyenlerin özel tercihiymiş…Neresi?

A-Almanya

B-Çin

C-Hindistan

D-ABD

E-Kanada

F-Avustralya

G-İsviçre

8) Senaryo yazarı ve yönetmen Quentin Tarantino “The Hateful Eight” adlı filminin hazırlıklarını sürdürüyor…Channing Tatum, Tim Roth, Bruce Dern, Michael Madsen, Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Demian Bichir, Dana Gourrier, James Parks, Zoë Bell görüşülen oyuncular arasında…Kimi kaynaklarda 44, kimi kaynaklarda 60 milyon dolarlık bir yapım bütçesiyle kotarılacağı açıklanan filmin kadrosunda 8 kez OSCAR adaylığı ve üç OSCAR ödülü kazanan dünyanın en iyi görüntü yönetmenlerinden Robert Richardson da bulunuyor…Robert Richardson’ın OSCAR kazandığı filmler hangileri?

A-Inglourious Basterds

B-Born on the Fourth of July

C-JFK

D-Platoon

E-Hugo

F-The Aviator

G-Django Unchained

H-Snow Falling on Cedars

 

9) “L’Ombre d'un doute / The Shadow of a Doubt” adlı belgeselde Fransız tarihçi Franck Ferrand (1967 doğumlu) moda tasarımcısı  Coco Chanel’in (1883-1971) Fransa’nın Alman işgali altında olduğu dönemde Almanlar hesabına çalıştığını açıkladı…Coco Channel, Hans Günther von Dincklage (1896-1974) gibi Nazilerle çok yakın ilişkiler kurmuş…Fransa’daki Alman işgali dönemi hangi yıllar arasında yaşanmıştı?

A-1939-1945

B-1941-1946

C-1940-1944

D-1938-1945

10) Şahin Kaygun’dan (1951-1992) geriye  yönetmen olarak imza attığı “Afife Jale” ile “Dolunay” kalmıştı…O’nun sanat yönetmenliğini yaptığı filmler hangileri?

A-Adı: Vasfiye / Yönetmen: Atıf Yılmaz ( Necati Cumalı uyarlaması)

B-Dul Bir Kadın / Yönetmen: Atıf Yılmaz (Necati Cumalı uyarlaması)

C-Ahhh Belinda / Yönetmen: Atıf Yılmaz

D-Anayurt Oteli / Ömer Kavur (Yusuf Atılgan uyarlaması)

 

11) Yaşayan en önemli film yönetmenlerinden Martin Scorsese’nin en çok beğendiği filmler bunlardan hangileri?

A-Napoleon / Abel Gance / 1927

B-The Shining / Stanley Kubrick / 1980

C-2001: A Space Odyssey-2001: Uzay Yolu Macerası / Stanley Kubrick / 1968

D- Federico Fellini's 8½- Sekizbuçuk / Federico Fellini / 1963

E-Ashes and Diamonds-Küller ve Elmaslar /  Andrzej Wajda / 1958
( “Küller ve Elmaslar” Wajda’nın ilk iki halkası “Pokolenie / A Generation” (1955) ve “Kanal” (1956) olan İkinci Dünya Savaşı üçlemesinin son bölümüdür)

F-Citizen Kane-Yurttaş Kane / Orson Welles /1941

G-Il gattopardo-Leopar / Luchino Visconti /1963

H-Paisa / Roberto Rossellini /1946

I-The Red Shoes-Kırmızı Pabuçlar / Michael Powell & Emeric Pressburger /1948

J-The River-Rüya Gibi Geçti / Jean Renoir  /1951

K-Salvatore Giuliano/ Francesco Rosi /1962

L-The Searchers-Çöl Aslanı / John Ford /1956

M-Ugetsu Monogatari-Yağmurdan Sonraki Soluk Ayın Hikayeleri  / Kenji Mizoguchi /1953

N-Vertigo-Ölüm Korkusu / 1958 /Alfred Hitchcock /1958

O-Psycho /  Alfred Hitchcock /1960

P-The Exorcist / William Friedkin /1973

R-The Haunting / Robert Wise / 1963

S-Isle of the Dead / Mark Robson / 1945

Cevap Anahtarı:
1-Hepsi
2-E
3-B
4-E
5-F
6-C
7-G
8-C  & E  &  F
9-C
10-Hepsi
11-Hepsi

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır