Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Haluk Bilginer’li “Rosewater-118 Gün” ödüllendirildi

Hakan Sonok Yazıları

*Nisan 1946’da Türk erkeklerin girmesinin yasaklandığı Abanoz Sokağı’ndaki genelevlerin kapılarına Amerikalı denizcileri karşılamak için hangi yazı asılmıştı?

1) 58. OSCAR ödüllerine Sovyetler Birliği’nin aday adayı olarak yollanan yönetmen: Elem Klimov’un (1933-2003)  “Idi i smotri-Requiem pour un massacre-Come and See-Gel ve Gör” adlı filminin Los Angeles’ta elenmesi OSCAR tarihinin en büyük haksız seçimlerinden biri olarak tarihe geçti…

1985 Moskova Film Festivali’nde büyük ödül yanı sıra Uluslararası Film Eleştirmenleri Ödülü’nü kazanan bu başyapıt 12 gecikmeyle 30 Mayıs 1997’de Türkiye sinemalarında gösterilmeye başlanmıştı…”Gel ve Gör”ün Sovyetler Birliği’ndeki seyirci sayısı ne kadardı?

A-35 milyon

B-12 milyon

C-28 milyon 900 bin

D-55 milyon

2) “ Yazar, şair, eleştirmen, araştırmacı Mustafa Necati Karaer (1929-1995) “Halk Edebiyatı” şairleri içinde Karacaoğlan’ı çok severdi. Kendisine Müzik-San Vakfı Türk Folkloruna Üstün Hizmet Ödülü’nü kazandıran “Karacaoğlan” (1973) adlı kitabını yazdıktan sonra şöyle demişti: “Evvelce de Halk şiirinin ustaları içinde en çok kimi beğenirsin dediklerinde yine Karacaoğlan derdim; ama böyle diyen pek çok kişi gibi ben de O’nu yeterince tanımazdım.Onda derinleştikçe gördüm ki, gerçekten de çok büyük bir şair.”

Bu sözler kime ait?

A-Tarık Buğra

B-Cem Karaer’in “Çocukluk Bitmez” kitabından / Ülke Yayınevi Hatırat Dizisi

C-Gültekin Samanoğlu

D-İlhan Geçer

E-Mehmet Çınarlı

F-Nevzat Yalçın

G-Ahmet Kabaklı

3) Ünlü müzisyenler 60 dakikalık “The Voice” adlı yarışma programında ABD’nin en iyi yeni seslerini bulmaya ve seçmeye çalışıyorlardı…

Bu yarışmadan Carson Daly bölüm başı 40 bin dolar kazanıyordu…

Blake Shelton’ın bölüm başı ücreti önce 75 bindi, sonra 100 bin dolar oldu…

CeeLo Green’in bölüm başı ücreti önce 75 bindi, sonra 100 bin dolar oldu…

Adam Levine’in bölüm başı ücreti önce 75 bindi, sonra 100 bin dolar oldu…

“The Voice”dan Christina Aguilera bölüm başı ne kadar kazanıyordu?

A-500 bin dolar

B-400 bin dolar

C-800 bin dolar

D-225 bin dolar

4) “Gorge profonde-Deep Throat-Derin Boğaz / Gırtlak” (1972) filminin maliyeti  kimi kaynaklara göre 25 bin dolar, kimi kaynaklara göre 47 bin 500 dolar…Filmin  Kuzey Amerika sinema hasılatı 45  milyon doları geride bıraktı…Kimi kaynaklara göre bu hasılat 50 milyon dolara ulaştı…1972’de ABD’de ortalama bilet fiyatı 2.05 dolardı…Fransa’da 552 bin, İsveç’te 113 bin seyirci bulan “Gorge profonde-Deep Throat-Derin Boğaz / Gırtlak”ın trafik kazasında ağır yaralanarak ölen yıldızı Linda Lovelace’in (1949-2002) bu filmdeki ücreti ne kadardı?

A-500 dolar

B-5 bin dolar

C-8 bin dolar

D-12 bin dolar

E- Bin 200 dolar

5) “Commander in Chief”le Altın Küre, “The Accidental Tourist”le OSCAR kazanan Geena Davis “The Geena Davis Show”dan (2000) bölüm başı ne kadar ücret alıyordu?

A-1 milyon dolar

B-500 bin dolar

C-100 bin dolar

D-400 bin dolar

E-250 bin dolar

F-800 bin dolar

G-200 bin dolar

6) Mehmet Soyarslan’ın Haziran 1996 tarihli yazısından bir bölüm aşağıda:

“Ne tuhaf insanlarız...

Hoşumuza gitmeyen bir şeyle karşılaştık mı, hemen “vay canına, nasıl da müsaade etmişler, hemen yasaklansın” deyiveriyoruz. Başkalarının fikirlerini ve davranışlarını sabırla karşılamak, kabul etmesek bile anlamaya çalışmak, hoşgörü ve empati... E tabii, bunlara gerek yok, koyarsın yasağı, bitirirsin işi!..

Mustafa Altıoklar’ın “İstanbul Kanatlarımın Altında” filmi yasaklanmaya çalışılıyor; Kayseri’de vizyondan kaldırılmış. Sebep, 4. Murat’ın (1612-1640)  farklı bir cinsel tercihi olduğu ima ediliyor! Tarihimize ihanet!

Hayret! Çetin Altan sesleniyor: “IV. Murat, 17 yılda iki kardeşini, dört de vezirini boğdurttu. Şimdi bir yönetmen bu konuyu işleyen bir film çekip, ona “katildi” derse tarihimize ihanet mi eder?”

İyi ki bu konular gündeme geldi de tarihin unutulan şahsiyetleri toplumun ilgisini çekmeye başladı. İşte sanat ve sinema görevini yapıyor.

Aklıma, başımdan geçen buna benzer birkaç olay geldi. Ben kısaca anlatayım, siz ister gülün, ister ağlayın! Sene 1990; I. Abdülhamit’in cariyesi Nakşidil’in öyküsünü anlatan İstanbul’da çekilmiş bir film “The Favorite-Gözde” (yönetmen: Jack Smight). Sultan 1. Abdülhamit (“Scarface” ile 8 OSCAR ödüllü “Amadeus”un baş rol oyuncularından F. Murray Abraham) 50 yaşlarında, gözde ise çok genç. Binbir güçlükle kalbini kazanıyor Sultan ve sevişiyorlar. Sansür yasaklara başlıyor, “Kesin, yasak!” Neden? “Halife sevişirken terlemez!”

Aynı filmden başka bir sahne: Sultan 1. Abdülhamit (1725-1789)  savaş dönüşü ölmüş, O’nun yerine III. Selim (1761-1808) tahta geçmiş, Nakşidil ile araları çok iyi. Tebdil-i kıyafet şehirde geziyorlar, pazarda bir çocuk hırsızlık yaparken yakalanıyor, hemen cezası verilip eli kesiliyor: Sansür! Yasak! Bu sahne kesilsin! Sebep? El kesilmesine kadı karar verir, yeniçeri ağası kesemez! Türkiye için kötü imaj!

İyi ama, bu film yurtdışında zaten kesilmeden gösterildi. Bizim suçumuz ne? Herkesin bizim hakkımızda ne düşündüğünü bilmek bize neden yasak? Bu film, yakınlarda bir TV kanalında gösterildi, bu sahneler yine yoktu.

Ya “Basic Insinct-Temel İçgüdü” olayı? Hiç unutulacak gibi mi? Filmi 450 bin kişi izlemiş. Hem de isteyen görmüş, isteyen görmemiş. Derken, Refah Partili bir grup milletvekili bir dava açıyor: “Film vizyondan kaldırılsın, yasaklansın!”

Sebep? Filmde cinsel duyguları uyandıran sahneler var. Peki varsa ne olacak? İstemiyorsan seyretme! 16 yaşın altındakiler zaten göremez. Zorla eve girmiyor ya koskoca sinema salonları... Film mahkemelik olup vizyondan kalkıyor, bir sene davası sürüyor. Film aklanıyor ve tekrar vizyona giriyor. Yani işler düşmüş, ilgi bitmişken bir piyango oluyor bu yasaklama. “Basic Insinct-Temel İçgüdü” bir sene sonra tekrar vizyona giriyor ve bu kez 400 bin kişi daha izliyor filmi. Sinema tarihinin en çok iş yapan filmlerinden biri oluyor bu yasaklama sayesinde. Bu konuda yönetmen Mustafa Altıoklar durumu farketmiş, bakın gazetede ne diyor: “Yasakçı ve sansürcü kafalar en istemedikleri şeye hizmet ediyorlar sonunda. Yok etmek istedikleri filmlerin reklamını herkesten önce onlar yapıyorlar, büyütüyorlar.”

Mustafa Altıoklar kardeşim, yasaklara üzülme. “İstanbul Kanatlarımın Altında” bir yasaklansın, bu defa milyon bilet satarsın!..”

“İstanbul Kanatlarımın Altında”nın Türkiye sinemalarındaki seyirci sayısı?

A-125 bin

B-302 bin

C-474 bin

D-827 bin

7) Siyah beyaz ve renkli filmlerimizin unutulmaz görüntü yönetmeni Kriton İlyadis (1916-1980) Hürriyet Gazetesi’nin kurucusu Sedat Simavi’nin (1896-1953) oyunu “Hürriyet Apartmanı”nın beyazperde uyarlamasıyla (1944; yönetmen ve senaryo yazarı: Talat Artemel)  adım attığı sinemada 115 filme imza atacak ve  “Tosun Paşa” (1976; yönetmen: Kartal Tibet ; Nazım Hikmet uyarlaması; senaryo yazarı: Yavuz Turgul) , “Süt Kardeşler” (1976; yönetmen: Ertem Eğilmez; senaryo yazarı: Sadık Şendil), ve “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı”yla (1976; yönetmen: Ertem Eğilmez; Rıfat Ilgaz uyarlaması; senaryo yazarı: Sadık Şendil) mesleğine veda edecekti…

Değerli bir yönetmenimiz O’nun için şunları söyleyecekti:

“Ertem Eğilmez siyah-beyaz döneminde Kriton İlyadis’le çalışıyordu ve Kriton İlyadis Türkiye’nin en iyi siyah-beyaz filmlerini çeken görüntü yönetmeniydi.”

Bu değerlendirme kime ait?

A-Atıf Yılmaz

B-Metin Erksan

C-Lütfi Akad

D-Yavuz Turgul

E-Başar Sabuncu

F-Memduh Ün

G-Sevin Okyay

8) Maziar Bahari ile Aimee Molloy tarafından yazılan “Then They Came for Me: A Family's Story of Love, Captivity, and Survival” adlı kitabın yönetmen Jon Stewart tarafından yapılan beyazperde uyarlaması olan “Rosewater-118 Gün”de (2014)  Gael García Bernal, Kim Bodnia, Dimitri Leonidas, Haluk Bilginer, Shohreh Aghdashloo ve Golshifteh Farahani baş rolleri paylaştı…

Shohreh Aghdashloo “House of Sand and Fog -Sisler Evi”yle OSCAR adaylığı elde etmişti…

Kimi kaynaklarda , kimi kaynaklarda 10 milyon dolar harcandığı duyurulan “Rosewater-118 Gün”de Haluk Bilginer Baba Akbar karakterine hayat veriyor…

Telluride, Toronto ve Londra film festivallerinde gösterilen “Rosewater-118 Gün” gözaltına alınan İran asıllı Kanada vatandaşı bir gazeteciye (Maziar Bahari) “Casusluk” suçlaması yöneltilmesini ve bir İran cezaevinde yaklaşık dört ay boyunca vahşice işkence yapılıp-sorgulanmasını konu alıyor…

“Rosewater-118 Gün”ün kazandığı önemli ödül hangisi?

A-Toronto Festivali Halk Ödülü

B-ABD Ulusal  Eleştiri Kurulu’nun İfade Özgürlüğü Ödülü

C-Telluride Film Festivali Yılın En İyi Filmi Ödülü

D-Londra Film Festivali Yılın En İyi Filmi Ödülü

9) 1934’ten 11 Kasım 1944’te kalp krizi sonucunda ölene kadar Türkiye’nin ABD Büyükelçisi olan Mehmet Münir Ertegün’ün (1883 doğumlu) cenazesi USS Missouri Savaş Gemisi’yle 17 ay sonra Nisan 1946’da İstanbul’a getirilmişti…Amerikalı gemiciler için genelevlerin bulunduğu Abanoz Sokağı boyanmış, evler dipbucak temizlikten geçirilmişti…Dolmabahçe Rıhtımı’nda askerlerin hizmeti için taksiler beklemekteydi , Taksim-Dolmabahçe arasında özel otobüs seferleri konulmuştu ve Amerikalı denizciler otobüs ile tramvaylarda ücretsiz seyahat etmişti.Bununla da yetinilmedi, hatıra pulları bastırıldı, tekel özel sigaralar piyasaya çıkardı, genelevlere sadece Amerikalı denizcilerin girmesine izin verildi, “Missouri’nin ziyareti” için…Camilere bu ziyaret için özel mahyalar kurulurken, Kızkulesi’ne “Welcome Missouri” yazılmıştı…Abanoz Sokağı’ndaki genelevlerin kapılarına ne yazılmıştı?

A-I Love You America

B-Welcome Missouri

C-Come and See

D-Her Şey Serbest

Not: Bu yazının 9. maddesinde Giovanni Scognamillo’nun “Beyoğlu’nda Fuhuş” kitabının 97. sayfasından da yararlanılmıştır…

Cevap Anahtarı:
1-C
2-B
3-D
4-E
5-G
6-C
7-D
8-B
9-A

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır