Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Yılmaz Erdoğan “The Water Diviner”la Avustralya OSCAR’ına aday

Hakan Sonok Yazıları

1) Medyadaki  ilk maaşı 100 dolar olan Acun Ilıcalı 7 Aralık 2014 tarihli Korkusuz Gazetesi’nin haberine göre eşi Zeynep Ilıcalı’ya 400 bin Euro değerinde bir Porsche Carrera hediye etti…2014’te “Bu Tarz Benim” adlı yarışma Show TV’den ayrılarak,  Russell Crowe, Olga Kurylenko, Cem Yılmaz ile Yılmaz Erdoğan’lı  “The Water Diviner-Son Umut”, Cem Yılmaz’lı “Pek Yakında” ve Büşra Pekin ile Murat Boz’lu “Hadi İnşallah”ın televizyon gösterim haklarını alarak atağa kalkan Acun Ilıcalı’nın TV 8’ine transfer oldu…2015’te de Acun Ilıcalı’nın büyük yükselişi ve başarıları süreceğe benziyor…Acun Ilıcalı Kasım 2013’te TV 8’i Mehmet Nazif Günal’dan ne kadara satın almıştı?

A-155 milyon dolar

B-70 milyon dolar

C-89 milyon dolar

D-190 milyon dolar

E-45 milyon dolar

F-220 milyon dolar

2) Senaryo yazarı yönetmen Yavuz Turgul’un “Av Mevsimi”nde Hayde şarkısını seslendiren Cem Yılmaz “The Water Diviner-Son Umut”taysa Birinci Dünya Savaşı’nda cepheye sürülen çoğu çocuk, bir kısmı da delikanlılık yaşına ulaşmış askerlerimiz için bir ağıt olan “Hey Onbeşli” türküsünü  seslendirdi…

Rusya Çarı (İmparatoru) 1. Nikola’nın (1796-1855) Osmanlı İmparatorluğu için “Hasta Adam” dediği yıl olan 1853’te başlayan Kırım Savaşı’ndan sonraki 70 yıllık süreçte Osmanlı toprağı, vatan / memleket uğruna,  genç, yaşlı, erkek, kadın, çocuk milyonlarca insanımızın kanıyla sulanmıştı…Sadece 1914-1918 savaşları Osmanlı İmparatorluğu’nun  üç milyon insanının hayatını kaybetmesine yol açmıştı…

“Hey Onbeşli” türküsünün sözleri şöyle:

Hey onbeşli onbeşli
Tokat yolları taşlı
Onbeşliler gidiyor
Kızların gözü yaşlı

Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel beriye
Fistan aldım endazesi onyediye

Gidiyom gidemiyom
Az doldur içemiyom
Sevdiğim pek gönüllü
Koyup da gidemiyom

Gidiyom gidemiyom
Sevdim terkedemiyom
Sevdiğim pek gönüllü
Gönlünü edemiyom


Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel beriye
Fistan aldım endazesi onyediye

Giderim ilinizden (elinizden)
Kurtulam dilinizden
Yeşil baş ördek olsam
Su içmem gölünüzden

Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel beriye
Fistan aldım endazesi onyediye

“Hey Onbeşli” türküsünü en son kim seslendirdi?

A-Hülya Avşar

B-Ajda Pekkan

C-Ece Dorsay

D-Ömür Gedik

E-Tarkan

F-Sibel Can

G-Bülent Ersoy

H-Ebru Gündeş

I-Celine Dion

J-Ferhat Göçer

K-Nejat İşler

L-Kenan İmirzalıoğlu

3) “The Water Diviner-Son Umut”, Avustralya Sinema ve TV Sanatları Akademisi Ödülleri’nde yılın en iyi filmi dahil dört dalda adaylık elde etmeyi başardı…Bu adaylıklar: yılın en iyi filmi, erkek oyuncusu (Russell Crowe), kadın oyuncusu (Jacqueline McKenzie) ve yardımcı erkek oyuncusu (Yılmaz Erdoğan)…

Jacqueline McKenzie “Son Umut”ta üç oğlunun acısına dayanamayarak hayatına son veren bir anne rolünde…

Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerler 1915’in Gelibolu’sunda İngiltere-Fransa-Rusya ittifakının çıkarlarını korumak için karaya çıktıklarında rüzgara açık kayalıklarla dolu bir sahilde bulmuşlardı kendilerini. Bunlardan 16 bin kadarı öldü ya da yaralandı…Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu savaşlardaki yaralı sayısı 100 bine, can kaybıysa 80 bine ulaştı…

Melbourne’de yaşayan yazar ve senarist Andrew Anastasios “The Water Diviner-Son Umut” senaryosu için gerçek bir hikayeden esinlendi…Anastasios başka bir film  projesi için araştırma yaparken Birinci Dünya Savaşı’nın Çanakkale Savaşı bölümünde ölenleri toprağa verme işlemlerinde görev alan Yüzbaşı Cyril Hughes’un yazdığı bir mektuba rastladı. Mektupta geçen “Yaşlı bir adam oğlunun mezarını aramak için Avustralya’dan buralara kadar geldi,” ifadesi senaryo yazarına “The Water Diviner-Son Umut” için çıkış noktasını verdi…

Jacqueline McKenzie Russell Crowe’la daha önce hangi filmde baş rolleri paylaşmıştı?

A-Cinderella Man

B-Gladiator

C-Noah-Nuh: Büyük Tufan

D-Romper Stomper - Fanatic -Skinheads

E-Les Miserables

F-Robin Hood

G-Body of Lies

H-The Insider

I-A Good Year

4) Russell Crowe, “The Insider-Köstebek” (1999) ve “A Beautiful Mind-Akıl Oyunları”yla da (2001) aday gösterildiği OSCAR ödülünü “Gladiator”le (2000) kazanmıştı.

“A Beautiful Mind-Akıl Oyunları”yla (2001) Altın Küre ödülüne layık bulunan Russell Crowe, “The Insider-Köstebek” (1999), “Gladiator” (2000) , “Master and Commander: The Far Side of the World-Dünyanın Uzak Ucu”(2003) ve “Cinderella Man” (2005) adlı filmlerdeki rolleriyle de Altın Küre adaylığı elde etti.

Oyuncu Russell Crowe ile “Thelma ve Louise”, “Gladiator” ve “Black Hawk Down-Kara Şahin Düştü”yle  yönetmen dalında OSCAR adaylığı elde eden yönetmen Ridley Scott’ın işbirliği yaptığı filmler hangileri?

A-Gladiator

B-A Good Year-İyi Bir Yıl

C- American Gangster

D- Body of Lies-Yalanlar Üstüne

 E-Robin Hood

5) Lorne Greene (1915-1987)  ile Dan Blocker (1928-1972)  “Bonanza” televizyon dizisinden (1959-1973)  1966’da haftalık ne kadar ücret alıyordu?

A-11’er bin dolar

B-2’şer bin dolar

C-7’şer bin dolar

D-9’ar bin dolar

E-5’şer bin dolar

F-15’şer bin dolar

6) 2014’ün son günlerinde Mersin’deki Aşık Karacaoğlan ve Elif heykeli saldırıya uğradı ve ne yazık ki heykellerin sol kolları kesildi…Heykeli Metin Yurdanur yapmıştı…16. yüzyılın ikinci yarısıyla 17. yüzyılın başlarında yaşadığı, Çukurovalı olduğu ve göçebe Türkmen aşiretlerinde / obalarında yetiştiği sanılan Karacaoğlan’ın Rumeli dahil Osmanlı illerini dolaştığı tahmin ediliyor…Yunus Emre gibi mezarının yeri konusunda farklı söylentiler bulunuyor…16. yüzyılda Anadolu’da, Rumeli’de, Azerbaycan’da ve Kırım’da şiirleri bilinmekteydi…Osmanlı Saray çevreleri de Karacaoğlan’ın eserlerini takip etmekte ve söylemekteydi…

Yazar, şair, eleştirmen, araştırmacı Mustafa Necati Karaer (1929-1995) “Halk Edebiyatı” şairleri içinde Karacaoğlan’ı çok severdi. Kendisine Müzik-San Vakfı Türk Folkloruna Üstün Hizmet Ödülü’nü kazandıran “Karacaoğlan” (1973) adlı kitabını yazdıktan sonra şöyle demişti: “Evvelce de Halk şiirinin ustaları içinde en çok kimi beğenirsin dediklerinde yine Karacaoğlan derdim; ama böyle diyen pek çok kişi gibi ben de O’nu yeterince tanımazdım.Onda derinleştikçe gördüm ki, gerçekten de çok büyük bir şair.”

Mersin’deki aşık Karacaoğlan ve Elif heykeli ne zaman yapılmıştı?

A-1945

B-2001

C-2005

D-1980

E-1992

F-1950

G-1938

H-1974

7) “An Officer and a Gentleman-Subay ve Centilmen” filminin üç çok önemli ödül (OSCAR, Altın Küre ve Grammy) kazanan özgün film şarkısı “Up Where We Belong” Jack Nitzsche ile Buffy Sainte-Marie tarafından bestelenmiş ve sözlerini Will Jennings yazmıştı…Şakıcıyı seslendiren ya da seslendirenler?

A-Barbra Streisand

B-Celine Dion

C-Diana Ross

D-Norah Jones

E-Amy Winehouse

F-Joe Cocker & Jennifer Warnes

G-Whitney Houston

H- Bruce Springsteen

I-Adele

8) Ryan Seacrest, “American Idol: The Search for a Superstar” adlı programdan yılda ne kadar kazanmıştı?

A-18 milyon dolar

B-25  milyon dolar

C-35 milyon dolar

D-10 milyon dolar

E-55 milyon dolar

F-15 milyon dolar

9) Çin’in dünyanın en büyük ekonomisi ünvanını ABD’nin elinden alması beklenen yıl hangisi?

A-2015

B-2025

C-2061

D-2023

E-3001

F-2099

10) Peter Graves “Mission: Impossible-Görevimiz Tehlike” (1966-1973) dizisinden 1969 sezonunda bölüm başı ne kadar kazanıyordu?

A-10 bin dolar

B-5 bin dolar

C-9 bin dolar

D-7 bin 500 dolar

E-12 bin dolar

11) 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Ak Saray’da ziyaret eden Galatasaray Futbol Takımıyla ilgili  “Siz Galatasaray Spor Kulübü Yöneticisi olsanız böyle bir ziyaret yapar mıydınız?” sorusuna (30 Aralık 2014 HaberTürk Gazetesi; sayfa: 29) Galatasaray Spor Kulübü eski yöneticisi şöyle cevap verdi: “Davet edilirsek giderdim ama davet peşinde koşmazdım.Zaten ben yönetici olsaydım takım da ne davet edilirdi ne de randevu talebi kabul görürdü.”

Bu sözler kime ait?

A-Adnan Polat

B-Fatih Altaylı

C-Ünal Aysal

D-Alp Yalman

E-İnan Kıraç

12) Bir gazetemiz 30 Aralık 2014’te 20. Sayfasında 1933-1945 arasında üç kıtada on milyonlarca insanın ölümünden sorumlu olan Nazilerin Avusturya’da yeni ortaya çıkarılan gizli silah fabrikasında nükleer bomba bulunduğunu  iddia etti…Hangi gazetemiz?

A-Hürriyet

B-Milliyet

C-Cumhuriyet

D-HaberTürk

E-Sabah

F-Sözcü

G-Taraf

H-Yeni Şafak

13) Independent Gazetesi’nin haberine göre, bir ülke kültürüne göre bir ailenin yedinci erkek çocuğunun “el lobison” olarak doğduğuna inanılıyor.Bu saçma ve batıl  inanca göre bu çocuk 13. yaş gününden sonra her dolunayda kurt adama dönüşerek bebeklerin kanıyla besleniyor ve ısırdıkları da kendisi gibi lanetleniyor.19.yüzyılda bu ülkede buna inananlar ne yazık ki yedinci erkek çocuklarını öldürmüş ya da terk etmiş…Hangi ülke?

A-İspanya

B-Brezilya

C-Arjantin

D-Filipinler

E-Malezya

F-Afganistan

Cevap Anahtarı:
1-B
2-D
3-D
4-Hepsi
5-A
6-E
7-F
8-F
9-B
10-D
11-B
12-D
13-C

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır