Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Rotterdam’ın büyülü perdeleri

Nur Özgenalp Yazıları
Yazar: Nur Özgenalp

Nur Özgenalp bütün yazıları

Rotterdam Hollanda’da sosyal ve coğrafi açıdan önemli yeri olan bir liman şehri. İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tümü bombalanan şehir küllerinden tekrar doğmuş ve mimarların gözde kentlerinden biri haline gelmiş. Baştan inşa edilen Rotterdam kendine has mimarisiyle ve kültürel dokusuyla göze çarpıyor. Kent yeniden yapılanırken büyülü perdeleri de es geçmemiş ve çok güzel sinemalar inşa edilmiş. Şehrin merkezinde bir grup sinema yer alıyor ve çiçek gibi açılarak çeperlerine yayılıyor. Merkez tren istasyonundan çıkıp Rotterdam’ın içine doğru yürürken ilk karşılaşılan sinema ve kültür merkezi De Doelen oluyor. Atatürk Kültür Merkezine denk bir bina ve oluşum olan De Doelen ayrıca Uluslararası Rotterdam Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Schouwburgplein sinemaları
De Doelen’i geçince her tarafını sinemaların çevrelediği Schouwburgplein’a varıyorsunuz. Bu meydan hem mimarlar hem de sinemaseverler için çok önemli bir yer. Meydanı Rotterdam Schouwburg, Pathe ve De Doelen çeviriyor. Ayrıca hemen meydana açılan bir sokakta Rotterdamların sevgilisi Oude Luxor Salonu var. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’ne ve nice sinemasal etkinliğe ev sahipliği yapan bu sinemalar Rotterdamların en gözde mekanları arasında yer alıyorlar. Cinerama ve Lanteren Venster de IFFR sinemalarına ekleniyor. Ayrıca Lanteren Venster Kırmızı Lale Türk Filmleri Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Rotterdam’ı festivalden festivale gören bana sorarsanız, De Doelen ve Lanteren Venster çok güzel mekanlar. Büyük ve geniş film salonları var. Cinerama ve Lanteren Venster’in ise lobileri film bekleyişinde ve aralarında zaman geçirmek için çok uygun mekanlar.

Birbirinden ilginç sinemalar ve festivaller
Sinemalarını ve film aktivitelerini daha yakından tanımak için en sevdikleri film mekanlarını Rotterdamlara sorduk. Merve Bedir Delft Teknik Üniversitesinde doktora yapıyor ve uzun süredir Rotterdam’da yaşıyor. Onun en sevdiği sinema evlerinin köşesindeki Kriterion sineması. Çok sevdiği iki sinema artık çalışmıyormuş. “Delftsehaven'da bir işgal evi sinemamız vardı. Bir garajın giriş katıydı. yirmi metrekare genişliğindeydi. Koltukları oradan buradan toplanmıştı. Diğeri de Gouvernestraat'daki Lantaren Venster Sinemasıydı. Şimdi Rotterdam'da başka bir yere taşındı. Eski sinema iki salon ve bir bardan oluşuyordu ve atmosferi muhteşemdi” diye aktarıyor. Merve Rotterdam Mimari Film Festivali’nin (AFFR) çatı sinemalarını heyecanla anlatıyor. Aniden şehrin çeşitli noktalarında ortaya çıkan çatı sinemaları envaiçeşit film gösteriyormuş. Yazın çok keyifli olsa gerek. Umarım gelecekte bir gösterimlerini yakalarım.

Erasmus köprüsünün diğer yakası
Jorinde Jonker ise Cinerama ve yeni Lantaren Venster’i çok seviyor. Jorinde hem hocalık yapan hem de atölyesi olan bir resim sanatçısı. Cinerama’yı çok sevdiğini söyleyerek sözlerine başlıyor. “Biraz eski tasarımı olsa da çok rahat hissedilen bir mekan. Barında filmden önce içkinizi içebiliyorsunuz. Ayrıca Cinerama kaliteli filmler getiriyor ve gösteriyor. Lantaren Venster’i ise yeni mekanındaki harika manzarasıyla ve havadar tasarımıyla çok güzel buluyorum. İsterseniz makul fiyatlara yemeğinizi de yiyebiliyorsunuz. Mutfağı da çok lezzetli. Oraya gitmek için Erasmus köprüsünü bisikletle geçmem gerekiyor. Buna da bayılıyorum. Çok keyifli bir seyahat oluyor. Ama en çok sevdiğim sinema Müze Meydanındaki açık hava sineması! Yazları çalışan sinemaya harika filmler geliyor ve atmosferi inanılmaz güzel oluyor. Yağmur yağsa bile yağmurluğumu giyip gidiyorum. Çizmelerimi geçirip bir de battaniye götürünce hiçbir sorun kalmıyor. Eskiden ücretsizdi, simdi bilet almanız gerekiyor ama fiyatlar çok uygun. Bir bilet için normal sinema biletinin yarısından az ödüyorsunuz.”

Ben şimdiden ekledim: bu yıl gideceğim sinema etkinlikleri arasında Rotterdam Kırmızı Lale Film Festivali, Rotterdam Mimari Film Festivali ve yazın Müze Meydanındaki açık hava sineması gösterimleri baş sırada yer alıyor.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır