Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Aktör Hendrick

Deniz Yavuz Yazıları

Ünlü Alman Yazar Klaus Mann’ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan ‘Mephisto – Mefisto’ bundan on iki sene önce ülkemiz sinemalarında gösterime girmişti. Yirmi altı adet uzun metrajlı filmografisinde on yedinci sırada bulunan filmini Szabo 1981 yılında tamamladı. Çektiği bir çok filme aldığı ödüllerle anlam katan Szabo’nun ‘Mephisto’su sinema sanatının ve tarihinin önemli eserlerinden biri. Szabo sinemanın en önemli ve esasında tek malzemesi olan insanı iki farklı açıdan inceliyor. İnsanı hem sanatçı hem de birey olarak inceleyen yönetmen ‘Mephisto’da bir tiyatro oyuncusunun, ‘sanatıyla, ülkesindeki siyasi belirsizlikten dolayı topluma sanatçı kimliğiyle öncülük etme isteğinin’ çelişkisini yaşayışını anlatıyor. Yönetmen, Goethe’nin Faust’undaki Mefisto – Faust ilişkisinden etkilenerek filmi bu hikayeyle temellendirmiş. Sürekli Mefisto’nun (Şeytan) sunduklarına evet diyen Faust’un yerinde tiyatro sanatçısı Hendrik Höfgen (Klaus Maria Brandauer) var.
Sürekli yükselmek isteyen kişiliğiyle, hatta Alman Tiyatrosu’nun geleceğinin kendisi olabileceğine inanan, bencil, oyunculuğuna hayran Hendrik Höfgen aynı zamanda aykırılığını göstermek, insanlara umulmadık biri olduğunu hissettirmek için de çılgınca dans etmektedir. Renkli bir yaşama sahip, duygusal ve enerjik tiyatro sanatçısının yaşamında iki farklı kadın vardır. Karısı: aşık olup evlendiği karısı Barbara ve ondan hiç beklentisi olamayan, sadece çılgınca seviştiği Juliette. Film boyunca Hendrik’in narsist kişiliğini benimsediğinizden hayatındaki bu iki kadın onu yaşama bağlayan, az da olsa sosyalleştiren araçlar halini alıyor.
Sanat – siyaset, sanatçı – devlet ilişkilerinin günümüzde halen çözümsüzlüğünü sürdürmesi ya da sanatın topluma yol gösterici olması, sanatçının topluma öncülük etmesi gerekliliğinin tartışıldığı şu günlerde bile ‘Mefhisto’ yansıttığı hikaye, yakaladığı güncellik ile günümüzde de başarısını kanıtlıyor. Filmde, Hendrik siyasi belirsizliğin kol gezdiği Almanya’da büyük bir seçimin eşiğindedir. Tüm sanatçı arkadaşları ve karısı Barbara da Nazi’lerin iktidara geçmesiyle ülkeyi terk etmiştir ve Hendrik sonunda gitmenin yanlış olacağını, aktörlüğünü hiçbir şey uğruna feda edemeyeceğine karar verir. Hendrik ülkesini, tek özgürlüğü oyunculuk uğruna terk etmemeye karar verir. Bencil, enerjik ve saf Alman Hendrik Almanya’da aktör olmaktan çok mutludur.
Istvan Szabo bundan yirmi bir sene önce çektiği filmin senaryosunu Peter Dobai ile yazmış. Klaus Maria Brandauer’in kusursuz oyunculuğuyla bir başyapıt halini alan ‘Mephisto’yu mutlaka izlemeniz gerekir.
 

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır