Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Upgrade - (Stem) Yükseliş

Başak Tuncel Yazıları

“Hayalet, insandaki muhakeme gücüdür ve ayrıldığı zaman

İmgelemden ve belleğin eşyasının oranına, çelikteki gibi

Kendisini kapattığı zaman, yasaları ve ahlak kurallarını çerçeveler

İmgelemi, ilahi vücudu, şehadetler ve savaşlarla tahrip eder.”

Jerusalem III, 74 Blake

Grey ve Asha Trace teknolojiyi hayatın her alanında kullanan bir çift olarak karşımıza çıkar. Evlerindeki buzdolabından arabalarına kadar her şey otomatik konuşmayla talimat alan ve emirleri yerine getiren makinelerden oluşur.

“Bir nevi akıl yürüten hayalet bitkisel insan ve ölümsüz imgelemi arasında dikiliyor.”  Gibidir.

Çift bir gün konuşan akıllı arabalarına atlar. Grey Trace (Logan Marshall-Green)  sevdiği karısı Asha'yı (Melanie Vallejo) çalıştığı kişinin yaşadığı yere ziyarete götürmek ister, bu yer hayranlık uyandırıcı ve çok farklı olarak lanse edilir, mekâna özellikle dikkat çekilir çünkü bu mekâna giriş iki taş sütunun ortasındaki deliktendir. Bu taşlar bize tarihi bir yapı olan Stonehenge’i hatırlatır.  Bu yapının bilgeliğin sembolü ve bir tapınak olduğu yönündeki tarihsel görüşlerin akabinde filmdeyse Eron Keen’in malikânesinin girişini süslediğini görürüz. Buradan da şunu anlıyoruz ki Stem adlı yapay beyin teknolojisini üreten kişi yeni yaratıcı (Eron Keen) yani bir nevi tanrı modellemesidir. Ve tapınılacak yeni din de teknoloji krallığıdır.

Dünyanın geleceği Eron Keen adlı bilim adamının elindedir, filmde kullanılan bu isimle- Elon Musk ismi arasındaki benzerlik oldukça dikkat çekici. Bilindiği gibi Elon Musk, SpaceX adındaki özel uzay aracı ve roket üreten firmasını kurdu ve hedef Mars’ın kolonileştirilmesi. Filmde de zaten bilim adamı olarak imleniyor ve insanoğlunun geleceğinin Stem adlı yapay beyinciğin yöneteceğini açıklıyor.

Bu açıklama ve çiftimizin Eron Keen ile tanışma faslından sonra, eve geri dönüş yolculuğu başlar, fakat akıllı araba aklını kaybederek kaza yapar. Kazanın suikast olduğunu, kaza sonrası Asha Trace’in birkaç maskeli adam tarafından öldürülmesiyle anlarız. Gray Trace ise felç kalır. Aslında felç bırakılır. Stem adlı beyni çalıştırmak ve kobay olarak onu kullanabilmek için. Tabii ki kaza da dahil her şey Stem’in planıdır.

Eron Keen, Gray için yeni buluşu Stem’i kullanmayı önerdiğinde kazanın iç yüzünden haberi yokmuş gibi davranıp Gray’i kandırır. Stem adlı çip Gray’e takılır. Grey, STEM'in üstün işlemci gücü sayesinde insanüstü yetenek ve güce sahip olur İnsanüstü derken kesinlikle bir üst insan modeli ya da üstün ırk akıllara gelmemeli. Burada olan, insani kabiliyetlerin tümünün iyileştirilmiş ve yükseltilmiş halidir yani transhümanizm. Film kesinlikle transhümanizm hareketini destekliyor.

Kontrol tamamen insandayken film ilerledikçe Stem’e geçtiğini görürüz ve Gray’i yavaş yavaş ele geçirdiğine tanık oluruz. Bu da akıllarda şu soruyu doğurur. İnsanı iradeyi Stem adlı yapay beyin ele geçirip yönetiyorsa hatta insanın ölümünden sonra bile cennet ya da cehennem ya da başka bir an, nereye gönderileceğine o karar veriyorsa, bütün oyunu o kurduysa, kaderi belirleyen de oysa; Stem, yeni tanrı olabilir mi? Teknoloji de dolayısıyla yeni din…

İnsanın kendi tanrısını yarattığı bir film olarak aslına bakılırsa filmin senaryosunu oldukça özgün buldum. Devamı olacak nitelikte bir bilim kurgu filmi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Leigh Whannell, Upgrade devam filmleriyle kült bir seriye imza atabilir. “Eric Hoffer Amerika’nın dünyada ilk defa, aydınlar tarafından değil de toplumun kendi çoğunluğu tarafından meydana getirilen bir uygarlık ortaya koyduğu görüşünü savunmaktadır. Kendi kendilerini yönetmeleri doğrultusunda çaba sarf etmelerini önermektedir.”

Kimbilir, belki de Stem ile, hayatımızın merkezinde yer alan milyonlarca Stem…

» Upgrade film sayfası

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır