Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Dokuz oyuncu bir Marilyn

Sema Fener Yazıları

Nesilleri etkileyen bir Hollywood ve pop kültürü ikonu olan Marilyn Monroe yaklaşık altmış sene önce, otuz altı yaşında uyku hapları içerek hayatına son vermişti. Eski kocaları, Joe DiMaggio, ardından Arthur Miller ve özellikle Kennedy Ailesi’nin erkekleriyle olan karmaşık ilişkileri ölümünün ardından sayısız komplo teorileri üretilmesine yol açmıştı. Topladığı büyük ilginin sebeplerinden biri de -acıklı ve trajik yetişme tarzına bağlı kişiliğinin yanı sıra- bu olsa gerek. Günümüze kadar birçok kadın oyuncu beyaz perdede ve ekranda Monroe’nun yüzü oldu. Trajik yaşam öyküsünü değişik bakış açılarıyla izleyiciye taşıdılar.

Zaman içinde Monroe’yu canlandıran kadın oyunculara göz attığımızda çok değişik isimler karşımıza çıkıyor.

Misty Rowe, ‘Goodbye, Norma Jean- Hoşçakal Norma Jean’ (1976).
Mistella Rowe (doğum adı: Misty Rose Thornton) 1 Haziran 1952’de doğan Amerikalı bir oyuncu. Daha ziyade televizyonda ünlenmiş. On dokuz yıl boyunca Amerikan televizyonlarında gösterilen ‘HeeHaw’ komedi şovunda şımarık, gıcırtılı sesli sarışın rolüyle tanınmış. Country müziğinden, pop kültüründen ilham alan, mizah unsurlarına dayanan ve daha ziyade kırsal kesime hitap eden gösteride Rowe ve serideki diğer oyuncular halter üstleri, dar şortlar ve mini elbiselerle dikkat çekerler. ‘Goodbye, Norma Jean – Hoşçakal Norma Jean’ Marilyn Monroe'nun yaşamına odaklanan Larry Buchanan'ın yazıp yönettiği, 1976 yapımı biopik bir film. Film, Elton John’un ‘Candle in theWind’ baladındaki bazı satırlardan esinlenen bir hikâyeye dayanıyor. Misty Rowe, Buchanan'ın 1989'daki ‘Goodnight, Sweet Marilyn’ adlı devam filminde tekrar Marilyn Monroe rolünü üstlendi.

Catherine Hicks, ‘Marilyn: The Untold Story - Marilyn: Anlatılmamış Hikâye’ (1980).
‘7th Heaven’ adlı televizyon dizisinin yıldızı Catherine Hicks, Norman Mailer'ın romanından uyarlanan bu dizide Monroe rolüyle Emmy'ye aday gösterildi. Hollywood’un efsanevi sarışın bombası Marilyn Monroe'nun hayatının ve yaşam periyodlarının hikayesi, meteorik yükselişinden yıldızlığa, evliliklerine ve zamansız ölümüne kadar anlatılıyor. Yönetmen koltuğunda Jack Arnold, John Flynn ve Lawrence Schiller oturuyor. Film 28 Eylül 1980'de prömiyer yaptı ve olumlu eleştiriler aldı. Hafta boyunca Amerika Birleşik Devletleri'nde ikinci en yüksek puan alan prime time programıydı. Catherine Hicks, Monroe rolünde eleştirmenler tarafından övgüyle karşılandı. Hikâye, Kaliforniya'da yetim kalan genç Marilyn (daha sonra Norma Jeane) ile başlar. Film, genç kızın büyümesiyle ilerler,  süperstar hayalleri kafasını doldurur ve sonunda evlenir, modellik yapmaya başlar, boşanır, 20th Century Fox ile bir sözleşme imzalar ve takma adını Marilyn Monroe olarak değiştirir. Film aynı zamanda kişisel hayatına da bir bakış atıyor; kocaları, beyzbol yıldızı Joe DiMaggio ve oyun yazarı Arthur Miller ile olan ilişkilerinin büyük bir kısmını halkın gözünden gösteriyor. Ardından yıldızlığa yükselişine, kariyer zirvesine ve trajik son yıllarına geçiyor ve Monroe'nun gizemli ölümüyle sona eriyor.

Theresa Russell, ‘Insignificance – Önemsizlik’ (1985).
Albert Einstein (Michael Emil), Joe DiMaggio (Gary Busey) ve Senatör Joseph MacCarthy (Tony Curtis) arasındaki hayali bir toplantının akıl almaz atmosferinde Monroe izleyici karşısına çıkıyor. Russell, filmde ‘Eureka’nın yönetmeni Nicolas Roeg ile tekrar bir araya gelmişti. Theresa Russell ‘The Last Tycoon’, ‘Physical Evidence’ ve ‘Wild Things’ filmlerindeki rolleri ile tanınan bir oyuncu.

Paula Lane, ‘Goodnight, Sweet Marilyn - İyi Geceler, Tatlı Marilyn’ 1989.
Yönetmen Larry Buchanan ve yine Buchanan'ın ‘Goodnight, Sweet Marilyn-Goodbye, Norma Jean‘ adlı 1976 yapımın devam filmi. ‘Goodbye, Norma Jean’ filminden klipler Misty Rowe ile daha genç bir Monroe olarak kullanıldı. Paula Lane'in beyaz perdede son görünümü ise Jimmy Williams'ın 1992 yapımı ‘Shadow of the Dragon' ile oldu.

Susan Griffiths, ‘Marilyn and Me - Marilyn ve Ben’ (1991).
Monroe'ya çok benzeyen Susan Griffiths, John Patterson'ın yönettiği 1991 Emmy adayı televizyon filminde aktrisi canlandırdı. Griffiths'in bütün filmografisi, ‘The American Snitch’ ile başlayarak ‘Pulp Fiction’, ‘Curb Your Enthusiasm’, ‘The Defenders’, ‘Quantum Leap’, ‘Cybill’ ve ‘Time Cop’ dizilerinde yer alan Monroe taklitlerine dayanıyor. Griffiths, Marilyn'in tavırlarını, özellikle de en zor olan genizden gelen büyülü sesini doğru canlandırmak için çok fazla pratik yapmış. Los Angeles Time’la yaptığı söyleşide "Marilyn'i taklit ederken Playboy için çıplak modelleme şansı da teklif edildi, ancak anısına saygısızlık olduğunu düşündüğüm için geri çevirdim," demiş.

Ashley Judd ve Mira Sorvino, ‘Norma Jean & Marilyn’, 1996.
HBO tarafından çekilen ve 18 Mayıs 1996'da prömiyeri yapılan bir biyografik televizyon filmi. Filmde Ashley Judd, Norma Jean Dougherty rolünde ve Mira Sorvino, Marilyn Monroe rolünde. Kısmen, Monroe ile yıllarca süren bir ilişkisi olduğunu iddia eden aktör Ted Jordan'ın (Josh Charles) 1989 tarihli ‘Norma Jean: My Secret Life With Marilyn Monroe’ adlı kitabına dayanıyor. Son derece kurgusal bir yapıda olan filmin sloganı olay örgüsünü özetliyor: "Marilyn Monroe bizim fantezimizdi. Norma Jean onun gerçeğiydi." Rüya gibi sahnelerde, Monroe ve eski benliği birlikte görünür, Norma Jean bazen Marilyn'le alay eder. Orijinal müzik partisyonu Christopher Young tarafından bestelendi. Her ikisi de başrol oyuncusu olmak üzere beş prime time Emmy Ödülü ve iki Altın Küre Ödülü'ne aday gösterildi.

Michelle Williams, ‘My Week with Marilyn - Marilyn ile Haftam’.
Simon Curtis'in yönettiği 2011 yapımı biyografik bir film. Michelle Williams, Kenneth Branagh, Eddie Redmayne, Dominic Cooper, Julia Ormond, Emma Watson ve Judi Dench rol alan oyuncular. Colin Clark'ın iki kitabına dayanan filmin hikayesi, Marilyn Monroe (Williams) ve Laurence Olivier'in (Branagh) oynadığı 1957 yapımı ‘The Prince and the Showgirl’ filminin yapımı sırasında geçen bir hafta. ‘Marilyn ile Haftam’, dünya prömiyerini 9 Ekim 2011'de New York Film Festivali'nde yaptı ve 23 Kasım 2011'de Amerika Birleşik Devletleri'nde ve 25 Kasım'da Birleşik Krallık'ta gösterime girdi. Olumlu eleştiriler alan film dünya çapında 35 milyon dolar hasılat elde etti. Hem Williams hem de Branagh, sırasıyla En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Akademi Ödülleri'ne aday oldular.

Ana De Armas, ‘Blonde - Sarışın’, 2022.
2022 yılında ise Monroe’nin yüzü olmaya soyunan kadın oyuncu Ana De Armas oldu. Andrew Dominik'in Netflix için çektiği filmi ‘Blonde’ ile bu kervana katıldı. Filmin hikayesi Carol Oates'in Monroe'nun magazine konu olmuş yapay kişiliğinin altında yatan samimi ve sevgiye susamış insanı ortaya koyan kurgusal portresine dayanıyor. ‘Blonde – Sarışın’, gösterime girmeden önce 2022 Venedik Film Festivali'nde prömiyerini yapmıştı.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır