Haftanın Yeni Filmleri 06.10.2017  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 04.10.2017 - Belçika)

» Sinemalar ve Seanslar
3 Boyutlu,  

Denis Villeneuve
Film İle İlgili Makaleler
Sema Fener - 'Blade Runner 2049’ ve Roger Deakins
 

 

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı
Blade Runner 2049

Hampton Fancher (original filmin ortak yazarı) ve Michael Green bu filmin senaryosunu, Ridley Scott’ın original senaryo fikrine dayanarak yazdılar. Hikaye, ilk filmin geçtiği 1982 yılından on yıllar sonrasında geçiyor. İlk filmin olaylarından otuz yıl sonra, Los Angeles Polis Teşkilatı’nın yeni bir Blade Runner’ı olan Memur K, toplumdan geriye kalanı kaosa sürükleme potansiyeline sahip, uzun zamandır üstü örtülü bir sırrı açığa çıkartır. K’in keşfi onu, Los Angeles Polis Teşkilatı’nın otuz yıldır kayıp olan eski bir Blade Runner’ını bulma görevine iter. “Bir insanı tanımlayan şey nedir?” Yönetmen Denis Villeneuve işte bu soruyu soruyor. Yeni film “Bıçak Sırtı”nda önerilen şaşırtıcı yanıtlar ise insanların kim olduğumuza… ve nereye gittiğimize dair olgularına meydan okuyor. Bu, insanlığın değerinin —ve değerlerinin— ilk sorgulanışı değil. Çığır açan fütürist film “Blade Runner” sinema salonlarına ilk olarak otuz beş yıl önce ulaştı. Efsanevi Ridley Scott’ın Philip K. Dick romanı Do Androids Dream of Electric Sheep? adlı kitabına dayanan filmi izleyicileri daha önce hiç deneyimlemedikleri türde bir distopik geleceğe sürükledi.   O zamanlar “Blade Runner”ın modern kültürü nasıl yansıtmaya devam edeceğini, yepyeni bir türün, yani sanal alem suçlarına ilişkin yeni kara film akımının öncülüğünü yapacağını kimse tahmin edemezdi. Bugün, Scott’ın vizyoner başyapıtı tüm zamanların en iyi ve en önemli sinema filmlerinden biri olarak takdir ediliyor olmakla birlikte, filmin etkisi sinemanın, televizyonun, müziğin, sanatın, modanın ve hatta üniversite derslerinin ötesine geçti. Şimdi, otuz küsur yılın ardından, “Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı” aynı zamanda hem uzun zamandır özlenen bir devam filmi hem de başlı başına beklenen bir sinema deneyimi olarak, kuşakları büyüleyen bir dünyaya bizi geri götürüyor.
 

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2017
Tür * : Action Sci-Fi
Süre : 163 dakika
Ülke : Amerika Birleşik Devletleri İngiltere Kanada
Yerli/Yabancı : Yabancı
Yönetim : Denis Villeneuve
Senaryo : Hampton Fancher, Michael Green.
Müzik : Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer.
Görüntü Yönetimi : Roger Deakins
Kurgu : Joe Walker
Sanat Yönetimi : David Doran, Bence Erdelyi, Lydia Fry.
Oyuncular : Ryan Gosling, Dave Bautista, Robin Wright, Mark Arnold, Vilma Szécsi, Ana de Armas, Wood Harris, David Dastmalchian, Tómas Lemarquis, Sylvia Hoeks, Jared Leto, Sallie Harmsen , Hiam Abbass, Mackenzie Davis, Krista Kosonen, Elarica Johnson, André Lukács Molnár, István Göz, Joshua Tersoo Allagh, Zoltán Béres, Konstantin Pál, Ferenc Györgyi, Samuel Brown, Lennie James, Carla Juri.
Yapımcı Firma : 16:14 Entertainment, Alcon Entertainment, Columbia Pictures, Scott Free Productions.
İthalatçı Firma : Warner Bros. Turkey
Dağıtımcı Firma : WB Turkey
Sınıflandırma :
Editör : (7/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır