Haftanın Yeni Filmleri 05.01.2024  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 05.01.2024 - Türkiye)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Mehmet Ada Öztekin
 

 

Atatürk 2 1881-1919
Atatürk 2 1881-1919

Mustafa, 19. yüzyılın sonunda Selanik'te doğar. Babasının maruz kaldığı eşkıya saldırıları, doğal olarak onu kötü etkiler. Babası Ali Rıza Bey'in önce işleri sonra sağlığı bozulur. Bir süre sonra da vefat eder. Zübeyde Hanım için oğlu dünyanın merkezindedir ve onun başına bir şey gelmemelidir. Oğlu adına düşündüğü gelecek, mahalle mektebine gidip, sofu ailesindeki geleneğe uygun şekilde Hoca olmasıdır. Zübeyde Hanım'ın kurduğu bu gelecek hayalinin büyüklüğü, küçük Mustafa'nın içindeki devasa ateşe kıyasla, ancak o ateşin karşısında küçük bir saman tanesi kadardır. Mustafa Kemal, 1905 yılında, akademiyi Kurmay Yüzbaşı olarak bitirir. 1905 yılından 1919'a kadar Suriye'den Trablus'a Selanik'ten Kars'a, Osmanlı topraklarının dört bir köşesinde görev yapar. Gördüğü şey, kendi ülkesinde idarenin çoktan kontrolden çıktığını, artık liyakat ve vatanseverliğin kalmadığıdır. Mustafa Kemal için fazla seçenek kalmamıştır. Kendi tabiriyle memleket, eşkıyaların yaktığı babasının tomrukları gibi yanmaktadır. Onu kurtarmak için biri, bir şey yapmalıdır. Namık Kemal'in dediği gibi, vatanın bağrına düşman hançerini saplamıştır. Fakat elbet, onun bahtı kara maderini kurtaracak biri çıkacaktır.
It tells the story of the life of the Great Leader Mustafa Kemal Atatürk. Mustafa was born in Thessaloniki at the end of the 19th century. The bandit attacks his father is subjected to naturally have a bad effect on him. His father Ali Rıza Bey's work deteriorates first and then his health deteriorates. He dies after a while. For Zübeyde Hanım, her son is the center of the world and nothing should happen to him. The future he thinks about for his son is to go to the neighborhood school and become a teacher in accordance with the tradition in his devout family. The magnitude of this future dream of Zübeyde Hanım is only as small as a grain of straw compared to the huge fire inside little Mustafa. Mustafa Kemal graduated from the academy as Staff Captain in 1905. From 1905 to 1919, he served in all corners of the Ottoman lands, from Syria to Tripoli, from Thessaloniki to Kars. What he sees is that the administration in his country has already gotten out of control, and that merit and patriotism no longer exist. There are not many options left for Mustafa Kemal. In his own words, the country is burning like his father's logs burned by bandits. Someone must do something to save him. As Namık Kemal said, the enemy has plunged its dagger into the heart of the homeland. But of course, someone will come along to save his poor fortune.

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2023
Tarz * : Drama History Biography
Süre : 135 dakika
Ülke : Türkiye
Yerli/Yabancı : Yerli
Yönetim : Mehmet Ada Öztekin
Senaryo : Şükrü Necati Şahin
Müzik : Batu Şener
Görüntü Yönetimi : Torben Forsberg
Kurgu : Zeki Öztürk, Ruşen Dağhan.
Sanat Yönetimi : Recep Başaran, Arda Semetli.
Oyuncular : Aras Bulut İynemli, Songül Öden, Sarp Akkaya, Esra Bilgiç, Mehmet Günsür, Celile Toyon, Darko Peric, Berk Cankat, Sahra Şaş, Beran Kotan, Hamdi Alkan, Emre Mete Sönmez.
Yapımcı Firma : Lanistar Media, O3 Medya. (Saner Ayar)
Dağıtımcı Firma : CJ ENM
Sınıflandırma : 6+ 10A
Editör : (6/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır