Christopher Nolan'ın 'Memento'su Türkiye'de 'Akıl Defteri' ismiyle gösterilmişti.

07.07.2020 02:07

19 yıl sonra yeni filmsiz hafta

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını sebebiyle Türkiye sinemaları 108 gün boyunca kapalı kaldı. 17 Mart 2020'de önlemler kapsamında kapanan sinemaların çok azı 3 Temmuz 2020 Cuma gününden itibaren perdelerini açtı. Türkiye genelinde grup işletmelerin 7 Ağustos 2020'den başlayarak kapılarını açacağı belirtiliyor.

1990'dan başlayarak otuz yıllık süreçte sinemalarda yerli yabancı yedi binden fazla vizyon filmi, her cuma olacak şekilde gösterime girdi. Dünya genelinde pandemi sürecinin ardından kademeli olarak sinema işletmeleri faliyetlerine başladılar. Normalleşme sürecinde dünya sinemalarının lokomotif filmleri 'Mulan' ve 'Tenet'. Her iki film de özellikle New York, Chicago, Los Angeles ve Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki sinema açılışlarını takip ederek gösterim tarihlerini bu bölgelere göre ayarlıyor.

Türkiye'de sinemaların film değişim günü ve yeni filmlerin ilk kez vizyona çıkartıldığı cuma günlerine bakıldığında 2001 yılından bu yana her cuma en az bir tane de olsa yeni sinema filminin vizyona çıkartıldığı gözlemleniyor. 'Antrakt'ın eksiksiz olarak kaydettiği vizyon filmleri arşivine göre Türkiye'de en son on dokuz yıl önce, 13 Temmuz 2001'de hiç bir yeni film vizyona çıkartılmadı. Bu tarihten sonra 3 Temmuz 2020'ye dek her cuma, kesintisiz olarak en az bir tane yeni sinema filmi vizyona çıkartıldı. Covid-19 sebebiyle, on dokuz yıl süren vizyona yeni film sunma geleneği 3 Temmuz 2020'de sona ermiş oldu. Yalnızca 26 lokasyonda 116 salonda gösterim yapılan 3 Temmuz 2020 haftasında hiçbir yeni sinema filmi ilk gösterimini yapması için vizyona sunulmadı.

On dokuz yıl önce temmuz ayında, yeni filmsiz geçen 13 temmuz haftasından bir hafta önce, 6 Temmuz 2001'de Catherine Breillat'ın 'Une vraie jeune fille - İlk Sevişme'si ve 'The Mexican - Meksikalı', bir sonraki hafta, 20 Temmuz 2001'de ise 'Someone Like You - Bazıları Çabuk Bıkar' ile 'Evolution - Evrim' isimli filmler ilk vizyonlarını yapmıştı. Aynı yıl yine temmuz ayının 27'sinde Christopher Nolan'ın 'Memento - Akıl Defteri' isimli filmi vizyona çıkartılmıştı.

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır