Press'te Aram Dildar (ortada) ve yönetmen Sedat Yılmaz (sağda).


Derya Alabora seyirci ile tartışırken.

11.10.2010 01:10

Altın Portakal'da galalar devam ediyor...

Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Yarışma bölümünde yarışan filmlerinin galaları birer birer tamamlanıyor. İlk gün, 9 Ekim 2010'da üç filmin galası yapıldı. Aynı gün gelen festival konuklarının ve sinema insanlarının katılamadığı iki galadan ilki Çakal filmine aitti. Filmin gösteriminin ardından yapılan söyleşide yönetmen ve oyuncular hazır bulundu. Günün ikinci galası ise Gişe Memuru adlı filme yapıldı. Seyirciler filmi uzunca bir süre alkışladı ve Portakal Cafe'de geçekleştirilen söyleşide başrol oyuncusu Serkan Keskin başta olmak üzere film yoğun ilgi aldı. Günün son filminin galasına festival konukları yetişti ama Sinan Çetin'in Kağıt adlı filminin gösterimi sonrasında yapılan söyleşide yönetmen ve filmin başrol oyuncusu Öner Erkan yer almadı.

Bugün yapılan (10 Ekim 2010) galalar ise Press ile başladı. Press filminin gösteriminin ardından yapılan söyleşide gerginlikler yaşandı. Filmin başrol oyuncusu Aram Dildar konuşmasına Kürtçe başladı ama aldığı tepkiler yüzünden Türkçe bitirmek zorunda kaldı. Film ekibi bu tepkilere 'sabırısızlık' ve 'tahammülsüzlük' konulu bir iki cümle ile cevap verdi. Seyirciler tarafından beğenilen film bir izleyiciden taraf ve PKK yanlısı olmakla suçlaması aldı. Bu izleyicinin yanında bulunan sinema oyuncusu Derya Alabora sinirlenerek izleyiciyle tartıştı ve salonu terk etti. Yapımcı Sabahattin Çetin'de film lehine konuşan ve destek veren sanatçılardandı. Günün ikinci galası Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak filmine yağıldı. Film Antalyalılar tarafından çok beğenildi ve hatta filmden sonra yapılan söyleşide bütün portakallar bu filme verildi... Filmin yönetmeni Ali İlhan 'Herkes değişir. Birbirinden uzak olmayan iki kültür.' tanımlamasını yaptığı filminde oynayan Cludia Cardinale ile ilgili de 'Onun gibi yabancı oyuncular olmadığı zaman uluslararası arenada şansımız olmuyor.' sözlerini etti. Rimini'de yaşayan Ali İlhan'a seyircilerin sorduğu şuydu:  Ferzan Özpetek'I nasıl buluyorsunuz?. Bu soruya 'Ferzan Özpetek çok takdir ettiğim bir yönetmen.  Sinemamda izi yok, benzerlik yok.' cevabını verdi. İzleyiclerden bir başkası için filmde başarılı bir performans sergileyen İsmail Hacıoğlu'na geleceğin Al Pacino'su yakıştırmasını yaptı. Günün son galası İlksen Başarır'ın Atlıkarınca filmine yapıldı. Filmin çocuk oyuncusu, yapımcısı ve yönetmenin de hazır bulunduğu söyleşide İlksen Başarır aile içi cinsel ilişkiyi konu alan filmi daha da sert çekebileceklerini, gündeme oturmak için bunu yapabileceklerini ama bu yolu tercih etmediklerini belirtti. İlksen Başarır başrol oyuncusu Nergis Öztürk için de kendi jenerasyonunun en başarılı oyuncusu Nergis Öztürk'tür övgüsü yaptı.

Altın Portakal'da bugün (11.10.2010) Gölgeler ve Suretler ile Çoğunluk filmlerinin galası yapılacak.

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır