Nur Dolay (soldan üçüncü).


Emir Kusturica (Fotograf: Dilek Yaman)

11.10.2010 12:10

Yönetmen Nur Dolay'dan Kusturica açıklaması

Geçtiğimiz dönemde vizyona çıkan Off Karadeniz adlı filmin yönetmeni Nur Dolay yapımcısı olduğu Orkinos Film imzalı bir açıklama kaleme aldı ve basına yolladı...

"Kusturica ile aynı festivalde olmaktan gurur duyuyorum"

Dünya kültürüne pek çok güzel eserler vermiş bir film yönetmenine karşı kulaktan duyma, yarım yamalak, eksik ve yanlış bilgilerle sözlü linç girişimlerinin başlatıldığı bir ülkede olmaktan da utanç duyuyorum. Üstelik bu ilkellik bir başka yönetmen tarafından kışkırtılıyorsa utanç daha da büyük. Herhangi bir yönetmen değil üstelik sözkonusu olan, kısa süre önce önemli bir ödül alan ve galeyana getirilen yığınları yatıştırıcı bir ağırlığı olması gereken bir yönetmen.

Bir sanat ve kültür insanının rolü bu mudur? Yargısız infazın kapılarını açmak mıdır, yoksa diyaloğu, uygarca tartışarak birbirini anlamayı teşvik midir?

Kültürsüz bir turizm bakanı ülkemizdeki genel İslami hassasiyeti kaşıyarak seçmene hoş görünme demagojisi yapıyor olabilir, bu artık alışkın olduğumuz bir durum, ama aynı ucuz politikaya kimi sanatçıların da taşeronluk etmesi, üstelik kendi meslektaşıyla dayanışma yerine ona yargısız infaz uygulaması kolay kolay alışamayacağımız bir durum.

Bir Türkiye dostu olduğunu bildiğimiz, dilindeki 30 000 Türkçe kelimeyi sıcaklık ve sevgiyle telaffuz ettiğini söyleyen bu dünyanın selamladığı yönetmen, Türkiye'de konuk olarak çağrıldığı festivalde dışarıda bekleyen güruhtan korunmak için özel güvenlik tedbirleri altında getirilip götürülüyor ve sineması, sanatı üzerine bir şeyler anlatmak yerine sürekli politik tavırları konusunda hesap vermeye zorlanıyor. Hesap isteyenler Kusturica'nın Underground filmini görmeyenler, veya görüp de bir şey anlamayanlar olsa gerek. Oysa ki bugün Yugoslavya'nın parçalanmaya başladığı emperyalist sürecin benzeri bir sürece yaklaşan Türkiye'de Emir Kusturica çağrılabilecek en anlamlı konuktu. Onun anti-emperyalist tavrından, Yugoslavya'nın parçalanmasına karşı direnişinden öğrenebileceğimiz çok şey vardı. Keşke bu ilkel tutum yerine kendisini burada tehditsiz, sakin ve uygar bir ortamda dinlemeyi seçseydik.

Ama biz 20. yüzyılda kültür ve sanat insanlarını Sivas'ta yakıp, yakıldıkları oteli hiç utanmadan, alay edercesine, kebapçı dükkanı yapan bir ülkeyiz.

Ve halkımız için Kusturica'nın en büyük suçu, Müslüman olarak nüfus kayıtlarına geçmişken Hristiyan dinini seçmiş olması.

Seni çarmıha germek isteyenleri bağışla Emir Kusturica, İsa'nın söylediği gibi, onlar ne yaptıklarını bilmiyorlar.

Nur Dolay

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır