12.10.2010 16:10

Reha Erdem’e İsrail’i boykot çağrısı

Filistin İçin İsrail'e Karşı Boykot Girişimi, yönetmen Erdem'e seslendi ve yönettiği Kosmos'a "İsrail devletinin parasal desteğiyle gerçekleşen" Hayfa Uluslararası Film Festivali'nde verilen Altın Çapa ödülünü iade etmesini istedi.
Filistin için İsrail'e karşı akademik ve kültürel boykot yürüten "Filistin İçin İsrail'e Karşı Boykot Girişimi", yönetmen Reha Erdem'den, İsrail'in desteğiyle gerçekleşen festivalde aldığı ödülü iade etmesini istedi.

Girişim Erdem'e şöyle seslendi:

"Yönetmenliğini yaptığınız 'Kosmos' adlı filmle İsrail devletinin parasal desteğiyle gerçekleşen Hayfa Uluslararası Film Festivali'ne katıldığınızı ve festivalde Altın Çapa ödülü aldığınızı öğrenmiş bulunuyoruz. Sizi, Yunanistan Film Merkezi, İrlanda Film Enstitüsü, Ken Loach, Roger Waters, Elvis Costello, Santana gibi sanatçıların, kurumların, ünlü yazar ve yönetmenlerin de aralarında olduğu yüzlerce aydın ve örgüt tarafından destek bulan bu çağrıya kulak vererek boykota katılmaya çağırıyoruz."

Boykot kampanyası, Filistinli demokratik kitle örgütlerinin ortak girişimi ve uluslararası destek buluyor. Kampanya İsrail'in 1967'de işgal ettiği Filistin topraklarından çekilmesi sağlanıncaya kadar, Filistinli mültecilerin BM 194 sayılı kararına binaen yurtlarına geri dönme hakkı tanınıncaya kadar ve İsrail yurttaşı Filistinlilere uygulanan ayrımcılığa son verilerek tam eşitlik sağlanana kadar herkesi İsrail devleti tarafından finanse edilen her tür kültürel ve akademik etkinliği boykot etmeye çağırıyor.

Girişim, daha önce kampanyaya katılan yönetmen ve oyuncuları da anımsattı:

"Yönetmen Ken Loach Uluslararası Melbourne Festivali'nin bir bölümünün İsrail devleti tarafından finanse edildiğini öğrenip 'Looking for Eric' adlı filmini festivalden çekmeye karar vermişti.

"Kudüs Film Festivali ise Meg Ryan ve Dustin Hoffman gibi Hollywood yıldızları tarafında boykot edildi.

"Kültürel boykot destekçisi yönetmen Eyal Sivan, 'Yafa: Portakalın Otomatiği' filminde,Filistinlerin nasıl da topraklarından kovulduğunu, İsrail'in portakal üzerinden Filistin tarihini baştan yazarak nasıl bir marka yaratmaya çalıştığını anlatıyor. Tam da bu sebeplerden Eyal Sivan, filminin Tel-Aviv'in 100. yıl kutlamaları çerçevesinde gösterilmesi talebini 'Lübnan ya da Gazze'de katliamlar yapılırken seslerini çıkarmamayı seçen, Filistinli nüfusun sert biçimde geriye püskürtülmesi, üç yıllık abluka ve bir milyondan fazla insanın Gazze'ye hapsedilmesi karşısında da bu sessizliğini koruyan ünlü oyuncuların ve sinemacıların yer aldığı böyle bir seçkiye katılamam' diyerek reddetmişti."
 

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır