13.10.2010 12:10

Yönetmen Umur Hozatlı'dan Kusturica açıklaması

Altın Portakal'a katılımı kesinleşen yönetmen Emir Kusturica'ya ilk tepki Semih Kaplanoğlu'ndan gelmişti. Ardından bakan Ertuğrul Günay'da protestosunu dile getirip festivale katılmadı. Açılış töreninde MHP'li il meclis üyesinin protestosu da vardı. Son olarak Emir Kusturica Pazartesi günü yaptığı açıklamalarla ülkemizi terk etti. Bu gidişin ardından yönetmen Nur Dolay'ın Kusturica'yı destekleyen açıklaması gönderildi. Dün ise başka bir yönetmen Umur Hozatlı'da aşağıdaki açıklamayı basın açıklaması olarak geçti. Konuyla ilgili kendi gazetelerinde görüşlerini dile getiren köşe yazarları da oldu. Sinema yazarlarından Tunca Arslan ile Necati  Sönmez'de yazılarıyla konuyla ilgili görüş beyan edenlerden. Kayıp Özgürlük filminin yönetmeni Umur Hozatlı'nın açıklması şöyle:

"Kusturica’ya tepki gösterenler, önce kendilerine baksınlar...
Türk askeri ve polisinin tecavüzüne uğrayan Kürt kadınlar için ne yaptılar?
Dünya sinemasına önemli yapıtlar kazandırmış, savaş karşıtı temalarıyla bilinen Avrupa’nın nitelikli yönetmenlerinden Emir Kusturica’nın 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden gitmek zorunda bırakılmasını, festival katılımcısı bir yönetmen olarak esefle karşılıyorum.
Kusturica’yı, kaynağının doğruluğunu veya yaptığı konuşmaların çevirirsinin doğruluğunu teyit etmeden suçlayanlar, özellikle yönetmen Semih Kaplanoğlu ile Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, büyük bir uluslararası ayıba imza atmışlardır.
Sayın Kaplanoğlu’nun, kendi coğrayası dışındaki başka bir coğrafyada yaşayan bir halkın dramına gösterdiği duyarlılığı saygıyla karşılıyorum. Ancak aynı Kaplanoğlu’nun kendi coğrafyasındaki Kürt halkının yaşadığı drama başını bile çevirip bakmaması, onun bu konudaki samimiyetinin somut göstergesidir. Nitekim Kaplanoğlu’nun Kustarica’ya tepki göstererek Altın Portakal’dan çekildiği günlerde, mahkeme N.Ç. adlı kız çocuğuna tecavüz edenlere basit bir ceza vererek 12 yaşındaki çocuğu suçlu buldu. 
Semih Kaplanoğlu ve benzerleri, mahkemenin 12 yaşındaki N.Ç’nin ona tecavüz edenleri tahrik ettiği kararını doğru buluyorlarsa, 1938 Dersim katliamı başta olmak üzere tüm Kürt katliamlarında tecavüze uğrayan ve uğramakta olan Kürt kadınların bu insanlık dışı mağduriyetini de “vacip” buluyorlar demektir.
Nitekim, 47. Antalya Altın Portakal Film festivali Özel Bölüm’de gösterilmekte olan Kayıp Özgürlük filmi tam da bu katliam, işkence ve tecavüzleri anlatıyor.
Kendi ülkesindeki bu gerçeği görmeden uzaklardaki benzer olaylara duyarlılık gösterdiklerini söyleyenlerin samimiyetsizliği, iki yüzlülüğü, insan haklarında bile milliyetçilik yaptıkları ortadadır.
Semih Kaplanoğlu, Mustafa Altıoklar, Ertuğrul Günay ve bu anlayışa sahip tüm kültür-sanat insanlarını en derin vicdanımla Bosna’yla birlikte Kürtler’in yaşadığı derin travmalara ve dramlara duyarlı olmaya çağırıyorum.

UMUR HOZATLI - Yönetmen - Kayıp Özgürlük Filmi
 

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır