Nur Dolay


Nizamettin Şen

19.10.2010 12:10

Nur Dolay: Büyük döker, küçük toplar...

Off Karedeniz adlı filmi Altın Portakal'da özel gösterimde sinemaseverlere izlettirilen Nur Dolay, Altın Portakal Film Festivali'nin basın toplantısı sırasında yaptığı konuşmanın taciz edilmesi üzerine bir basın açıklaması yayınladı:

"Festivalin açılışında 250 kişilik güvenlik ekibiyle gelip gitmek zorunda bırakılan Kusturica’nın bu linç kültüründe neler hissettiğini şimdi daha iyi anlıyorum.

Festivalin açılışındaki saldırganlık festivalin kapanışında yeniden hortladı.

Antalya Belediyesinin basın için düzenlediği değerlendirme toplantısında Kusturica’ya karşı yargısız infaz ve linçi eleştiren bir bildiri okumak istedim. Bu bildiriyi daha önce Kusturica’nın basın toplantısından hemen sonra ilgili bütün basın kuruluşlarına göndermiştim, ama İzmir gazetesinden başka hiç bir yerde yayınlanmadığı için kapanış toplantısında yeniden dile getirmek istedim. Ne var ki sözlerim Kusturica’ya karşı gösterilen aynı tahammülsüzlük kültürünün sınırlarına tosladı. Konuşmamı bastırmaya çalışarak bağıra çağıra üzerime yürüyen gözü dönmüş saldırgandan korunabilmem ise ancak çevremi saran gazetecilerin etten bir duvar oluşturması ile mümkün olabildi.

Olay bütün basının ve belediye başkanının gözleri önünde, kapalı bir mekanda geçmeseydi nasıl sonuçlanırdı bilmem. Üstelik gözü dönmüş saldırgan eğitimsiz, kendini kontrolden aciz her hangi bir sokak serserisi değil, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) başkanı Nizamettin Şen … Temsil ettiği AKP’nin demokrasi ve özgürlük anlayışının sınırlarını hala göremeyenlere bu şekilde bir kez daha göstermiş oldu.

Büyük döker küçük toplar derler, turizm  bakanı (kültür sıfatını kendisine yakıştırmaya artık dilim varmıyor) ve Semih Kaplanoğlu’nun öncülük ettiği tahammülsüzlük ikliminde ardçılar da kendilerine verilen örneği canla başla çeşitlendiriyorlar.

Nur Dolay - 16.10.2010"
 

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır