Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

Sinemalarda yüksek güvenlik önlemleri

Deniz Yavuz Yazıları

Düşürülen koltuk kapasiteleri, azaltılan gösterim periyotları ile sinemada film izleme etkinliği bugün için icra edilebilecek en güvenli sosyal etkinliklerden biri. Ne yazık ki, restoranlarda, plajlarda ya da spor salonlarında alınamayan önlemler ve önüne geçilemeyen kalabalık ortamlar sinema salonlarında, kıyaslanamayacak ölçüde alınmış durumda.

Dünyanın virüsle mücadelesi sürüyor. İkinci dalga beklentisi, mutasyon, artan vaka sayıları, aşı haberleri ve ölüm sayıları ile geçen bu günlerde durum Türkiye açısından da hiç parlak değil. Ağustos ayının başıyla birlikte 900’lerden 1.500 bandına kadar artan günlük vaka sayıları her alanda insanların endişesini tetiklemekte.

Martın ortasından başlayarak insanları alışkanlıklarından uzaklaştıran ve birçok açıdan bloke eden virüs süreci, sosyal yaşantı kısıtlamaları ve ön görülemeyen yasaklamalarla yaşantıları alt üst etti. Tedavi ve tanı yöntemlerinden, virüsün teşhisinden bulaşma sebeplerine dek her açıdan çelişkinin kol gezdiği zeminde, elbette ilk ve hala yapılması gereken tek şey açıklanan önlem paketlerine tamamen uymak. Evde kalmak, kalabalık ortamlarda bulunmamak, maske takmak, el ve yüz temizliğine dikkat emek, beslenmeye dikkat ederek bağışıklık sisteminin gücünü yüksekte tutmak… Virüs sebebiyle tepe taklak olan hayatların -en azından- olağana dönmesinin, her gün ölen insan sayılarının tamamen sıfırlanmasının ardından sevdiğimiz her şeye kavuşacağımız kesin fakat bugün için herkesin ilk olarak yapması gereken sağlık için izolasyona devem etmek. Açıkcası; sosyal aktivitelerden uzaklaşan, sevdiği yerlere gidemeyen, sevdiği insanlarla görüşemeyen ve yakınlarıyla hatta ailesiyle eskisi gibi vakit geçiremeyenler, sorumlu her insan, bir müddet daha geleceği için hassas davranmalı ve önlemleri en katı şekilde uygulamaya devam etmelidir.

Öte yandan; devlet kademeleri tarafından gidilmesine ve yapılmasına izin verilen alan ve eylemlere bakıldığında en güvenilir aktivitenin sinemaya gitmek olduğunu söylemek mümkün. Evet, alınan önlemler eşliğinde bir sinema salonuna giderek film izlemek bugün için en güvenilir sosyal aktivitedir. Türkiye’de faliyette olan sinema işletmelerinin yaklaşık olarak %70’i alış veriş merkezleri içerisinde yer alıyor. Buradan hareketle açık olan sinemalarda, misafirlerin ağırlanmadan önce en az iki kez sterilize işlemlerinden geçerek, ateş ve diğer değerlerinin birden fazla sayıda ölçüldüğünü söyleyebiliriz. Yanı sıra, sinemalar sosyal mesafe hassasiyetlerinin harfiyen uygulandığı yegane alanlar. Düşürülen koltuk kapasiteleri, azaltılan gösterim periyotları ile sinemada film izleme etkinliği bugün için icra edilebilecek en güvenli sosyal etkinliklerden biri. Ne yazık ki, restoranlarda, plajlarda ya da spor salonlarında alınamayan önlemler ve önüne geçilemeyen kalabalık ortamlar sinema salonlarında, kıyaslanamayacak ölçüde alınmış durumda. Bu alınan önlemlerle beraber kişilerin sinemada film izleme aktivitesi icra edilme şekliyle de diğer sosyalleşme unsurlarına göre daha az risk içeriyor. Film izlerken yanınızdakiyle konuşmuyor, hareket etmiyor, bunlara benzer damlacık yayabilecek bir hareket zinciri içerisinde yer almıyorsunuz.

Temel ve sorumlu bir söylem olarak, öncelikle, evde kalmanızı önerirken, kanunlar çerçevesinde ve bilim insanlarının önerileri doğrultusunda rahatlamak ve huzurlu olmak için bir sosyal aktivite tercih edilecekse bunun sinema olması gerektiğini söyleyebilirim. Türkiye’nin fedakar sinemaları ve sinemacıları kanunlar ve insanların sağlıkları açısından bütün önlemleri alarak işletmelerini açtı. Havalandırma sistemlerini virüsün bertaraf edilmesi için güne uyumlandıran, en yüksek sterilizasyon imkanlarını bünyesinde barındıran ve kapasitelerini düşüren sinema salonları, açık oldukları sürece sizleri en güvenilir şekilde ağırlamak için bekliyor.

17 Mart 2020’de ülke genelinde kapatılan sinema salonları 108 günlük aranın ardından 3 Temmuz 2020’de kademeli olarak faliyetlerine başlamıştı. Pandemi sürecinde, temmuz ayı boyunca haftalık bilet satışı ortalamaları, -açık hava ve arabalı sinema gösterimleri hariç- 2.500 adet olarak ortaya çıktı. 7 Ağustos 2020 Cuma gününden başlayarak, açık olan sinema kapasitelerinin de artmasıyla son üç gösterim haftasının, hafta sonu bilet satışı adedi ortalaması 20.000 adete çıktı. Normalleşme sürecinde haftalık satış ortalamasını 40 bin bilete taşıyan Türkiye sinema piyasası toparlanma çabasını kıyasıya sürdürüyor.

Ve bugünden (26 ağustos) başlayarak merakla beklenen ‘Tenet’ Türkiye çapında vizyona çıkıyor. Film IMAX versiyonuyla ve Türkçe dublajlı olarak da izlenebilecek. ‘Tenet’in yanı sıra 28 Ağustos 2020 Cuma gününden başlayarak ‘Big Kill Kasabası’, ‘Kızıl Şampiyon’, ‘Subay ve Casus’ isimli yabancı filmler, çocuklar için ‘Dinozorlar – Dino Brained’ ve Türkiye yapımları ‘Cin Bebek 2’, ‘Renklerde Kaybolan Hayat: Fikret Mualla’ ile ‘İntikam: Soğuk Duş’ da sinemalarda olacak.

Yüksek seviyede alınan önlemlerle sinema işletmeleri sizleri bekliyor.

» Tenet film sayfası

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır