Haftanın Yeni Filmleri 29.03.2019  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 07.03.2019 - Hırvatistan)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Farhad Safinia
 

 

Deli ve Dahi
The Professor and the Madman

Binlerce kelimelik bir sözlük ilk nasıl hazırlandı, hiç düşündünüz mü? Sene 1857, Oxford. Dünya tarihinde ilk defa İngilizce kelimeleri bir araya getirip sözlük oluşturmaya çalışan James Murray (Mel Gibson) hayatını bu zor göreve adamıştır. Bu sorumluluğun yükünü tek başına taşımaya çalışan Murray, bir gün hiç beklemediği bir mektup alır. Mektubu yazan Dr. Minor (Sean Penn) sözlüğe tam 10 bin kelime hazırlamıştır. Ancak Dr. Minor mektubu, tehlikeli hastaların yattığı meşhur bir akıl hastanesinden yollamıştır. Bu iki adamın yollarının kesişmesiyle günümüze Oxford İngilizce Sözlüğü’nün yanı sıra dönemin en sıra dışı başarı hikayelerinden biri de geliyor.

Professor James Murray begins work compiling words for the first edition of the Oxford English Dictionary in the mid 19th century, and receives over 10,000 entries from a patient at Broadmoor Criminal Lunatic Asylum, Dr. William Minor.

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2019
Tarz * : Biographi Drama Mystery
Süre : 124 dakika
Ülke : İrlanda
Yerli/Yabancı : Yabancı
Yönetim : Farhad Safinia
Senaryo : John Boorman, Todd Komarnicki, Farhad Safinia.
Müzik : Bear McCreary
Görüntü Yönetimi : Kasper Tuxen
Kurgu : John Gilbert, Dino Jonsäter.
Sanat Yönetimi : Nenazoma McNamee
Oyuncular : Natalie Dormer Mel Gibson, Sean Penn, Steve Coogan, Stephen Dillane, Jennifer Ehle, Eddie Marsan, Ioan Gruffudd, Jeremy Irvine, Laurence Fox, David OHara, Aidan McArdle, Brendan Patricks, Adam Fergus, Brian Fortune, Kieran OReilly, Bryan Murray, Sean Duggan, David Crowley, Christopher Maleki, Shane Gately, Oengus MacNamara, Bryan Quinn, Malcolm Freeman, Olivia McKevitt.
Yapımcı Firma : Fastnet Films, 22h22, Caviar Antwerp NV, Definition Films, Icon Entertainment International, Zik Zak Filmworks.
İthalatçı Firma : Filmartı
Dağıtımcı Firma : CGVMars
Sınıflandırma : 13+ 15A
Editör : (7/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır