Haftanın Yeni Filmleri 05.07.2019  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 03.05.2019 - Finlandiya)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Dome Karukoski
 

 

Tolkien
Tolkien

“Tolkien etkisi” edebiyattan sinemaya, farklı alanlarda ses getirmiştir ve aynı zamanda birçok eserin ilham kaynağı olmuştur. Tolkien’in eşi benzeri olmayan, hobbitlerden, ejderhalardan ve büyücülerden meydana gelen hikâyeleri ve âlemleri, aslında insan doğasının ilginç ve güzel yanlarını çağrıştırmaktadır: maceralara olan ilgimiz, fedakârlık ve işbirliğine olan yatkınlığımız ve kötülüğe her daim karşı olmamız. TOLKIEN filmi de, J.R.R. Tolkien’in bir yetimden, en başarılı yazarlardan biri haline nasıl geldiğini bizlere anlatmaktadır; kardeşliğin ve hayallerin gücü, aşk ve savaşın sebepleri ise filmin odak noktalarıdır. J.R.R. Tolkien’in rolünde dünyaca ünlü Nicholas Hoult, Tolkien’in gençlik yılları sırasındaki aşk hayatını ve savaş sırasında başına gelenleri bizlere etkileyici bir şekilde yansıtmaktadır. Tolkien, henüz 12 yaşındayken fedakâr ve yaratıcı olan annesini kaybettiği için erken yaşta kendi başının çaresine bakmak zorunda kalmıştır. Hayatı, okul arkadaşlarından, genç sanatçılardan ve dünyayı değiştirmek isteyen asilerden oluşan gizli bir topluluk kurmasıyla tamamen değişmiştir. Savaşın baskın olduğu yıllarda, bu topluluk sayesinde zor zamanları atlatmış ve de arkadaşlarının verdiği güven ile yasak bir ilişkinin peşinden gitmiş, aynı zamanda birçok etkileyici eserini kaleme almıştır. İrlandalı tiyatro yazarı ve senarist David Gleeson, aslında Tolkien’in bir anlamda kahramansı yaşam tarzından etkilenerek, Tolkien’in yaşamını bizlere aktarmak istemiştir. Gleeson, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinden etkilendiği kadar, Tolkien’in hayata bakış açısından, kararlı duruşundan ve hikâyeleri hayata tutunmak için bir araç olarak kullanışından da büyülenmiştir. Tolkien, babasını çocukken kaybetmiş, hemen sonrasında, annesi ile Güney Afrika’dan, daha önce görmediği bir ülke olan İngiltere’ye göç etmek zorunda kalmıştır. 12 yaşına geldiği sırada fakir bir yetimdir fakat bu durumdan kurtulmanın yolunu, yetenekleri sayesinde bulmuştur. Zamanla, Tolkien’in birçok konuda yetenekli olduğu belirgin bir hale gelmiştir: kimsenin düşünemeyeceği diller, mitolojik bir evren ve ilginç yaratıklar yaratmayı kendi başına başarmıştır. Tolkien’in bu çeşit konulardaki başarısı ona Birmingham’daki prestijli King Edward’s Okulu’nda öğrenim görme fırsatı tanımıştır ve bu okulda da sadık ve güvenilir arkadaşlarının desteği ile fanteziye olan ilgisi büyük ölçüde artmıştır.

The formative years of the orphaned author J.R.R. Tolkien as he finds friendship, love and artistic inspiration among a group of fellow outcasts at school.

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2019
Tarz * : Biography Drama War
Süre : 112 dakika
Ülke : Amerika Birleşik Devletleri
Yerli/Yabancı : Yabancı
Yönetim : Dome Karukoski
Senaryo : David Gleeson, Stephen Beresford.
Müzik : Thomas Newman
Görüntü Yönetimi : Lasse Frank Johannessen
Kurgu : Chris Gill, Harri Ylönen.
Sanat Yönetimi : Paul Cowell
Oyuncular : Nicholas Hoult, Al Bollands, Kallum Tolkien, Craig Roberts, Harry Gilby, Colm Meaney, Laura Donnelly, Guillermo Bedward, Nia Gwynne, Pam Ferris, Adrian Schiller, Albie Marber, Ty Tennant, Adam Bregman, Tony Nash.
Yapımcı Firma : Fox Searchlight Pictures, Chernin Entertainment.
İthalatçı Firma : The Moment Entertainment/TME
Dağıtımcı Firma : TME Films
Sınıflandırma : 7+ 13A
Editör : (6/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır