Haftanın Yeni Filmleri 10.09.2021  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 10.09.2021 - Türkiye)

» Sinemalar ve Seanslar
 Blu-RayKültür Bakanlığı Desteği  

Mesut Uçakan
 

 

Suveyda
Suveyda

Film, 1930 yılları ve sonrası, sosyal ve siyasi olayların baskısı altında bunalan ve yeni kültürle eski kültür arasında sıkışıp kalmış olan yoksul Anadolu köylerinde geçiyor. Getirilen yasaklar karşısında gizlice hâfiz olmak isteyen 11 yaşlarındaki Hadim’in, savrulmalarını, ötelere uzanan azmini, umudunu, hayallerini ve Kur’an’da kıssası anlatılan Süleyman Peygamber gibi kuşdili öğrenmek çabalarını anlatıyor. Hadim’in dedesi Mecid Efendi Ereğiz köyünün imamıdır. Arapça ezanı okuduğu için jandarmalar tarafından yaka paça götürülür ve ardından cenazesi gelir. Bu Hadim’i derinden etkiler. Dedesi hafız olmasını istemiştir hep. O da hafız olmaya azmeder. Babası Nuri Çavuş da onun arkasındadır. Ne var ki, bu o kolay değildir. Zira Harf Devrimi’yle ülkede eski yazı ile öğrenim yasaklanmıştır ve yeni açılmış olan köy mektebinde Kur’an dersi diye bir uygulama yoktur. Oysa bu yaşlarda hafız olamazsa ileride bu çok zor olacaktır. Nuri Çavuş, jandarmayla karşı karşıya gelmemek için Hâdim’i sabahın alacakaranlığ” mda kaçırıp, uzaktaki bir dağ köyüne götürür ve orada hıfzını yapması için, namını çok duyduğu müderrislikten bozma Tığlı Hoca’ya teslim eder. Yeni yerinde sorumlulukları ağır, çilelerle dolu yeni bir hayata adım atan Hâdim, bir yandan iyi bir hafız olmaya çalışır; bir yandan da Kur’an’da kıssası geçen Süleyman Peygamber gibi kuşdilini öğrenme tutkusuna kapılır. Öykünün başından beri beyaz bir güvercinle kurduğu muhabbet onu metafizik bir dokunuşa götürecektir. Sosyal ve siyasal bir kargaşa atmosferinde hayatını Kuran’la örmeye çalışan ergen bir çocuğun öyküsüdür Hâdim’in öyküsü. Sonu, sürpriz bir finalle bitecektir.

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2020
Tarz * : Drama
Süre : 89 dakika
Ülke : Türkiye
Yerli/Yabancı : Yerli
Yönetim : Mesut Uçakan
Senaryo : Hasan Yılmaz
Müzik :
Görüntü Yönetimi : Durmuş Sorgut
Kurgu : Levent Öztürk
Sanat Yönetimi : Gönül Moroğlu, Nilay Atsız.
Oyuncular : Necip Fazıl Belge, Fatih Küçük, Sıla Naz Akça, Hülya Akyol, Mehmet Kefli, Seda Aydın, Kıvılcım Kaya, Sezai Yeşilyurt, Ahmet Çalışkan, Mücahit Uçakan, Suat Keskin, Fatih Yıldız, Burhan Vural, Ersin Çimen, Yusuf Duru.
Yapımcı Firma : Sonsuzkare İletişim (Mesut Uçakan)
Dağıtımcı Firma : Sonsuz Kare
Sınıflandırma : 10+
Editör : (3/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır