Haftanın Yeni Filmleri 01.03.2024  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 01.03.2024 - Türkiye)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Kudret Sabancı
 

 

Ahmet'in Türküsü
Son Şarkı: Ahmet'in Türküsü

Film, Ahmet Kaya’nın fantastik bir biçimde ele alınan kurmaca bir yolculuk serüvenini konu alıyor. 30’lu yaşlarda bir kadının (Mahur) Ahmet Kaya’yla ilgili bir film (belgesel drama) yapmak için Fransa’ya gelmesiyle başlayan film Ahmet Kaya’nın Fransa’daki yalnız ve zorlu yaşamını gözler önüne serer. 1999 Marmara depremi! Kız kardeşinden haber alamayan Ahmet, hakkındaki tutuklama kararına rağmen Türkiye’ye dönmeye karar verir. Ama yalnız değil. Bir yol arkadaşı vardır artık: Mahur... Mahur ve Ahmet’in Türkiye’ye dönüş yolculuğu olaylarla dolu bir serüvene dönüşür. Ahmet Kaya’nın sürgün hayatı boyunca gelişen ruh hali ve duygularına tanıklık ederiz. Karısına, kızına ve memleketine olan özlemine yolculuk sırasında tanıklık ederken; Ahmet Kaya’nın geçmişinde önemli anları oluşturan olayları da flashback sahnelerle izleyerek, sanatçıyı o günlere getiren süreci en reel haliyle anlamaya çalışırız. Mahur ve Ahmet arasında gelişen çatışmalı, gerilimli sahneler yavaş yavaş hayata ve yaşadıklarına dair bir sorgulamaya dönüşür. Tüm engellere rağmen çıktıkları yolculuğun sonunda İstanbul’a varmayı başarırlar. Orada onları büyük Sürpriz beklemektedir. Bu yolculuk aslında hiç var olmayan fantastik bir yolculuktur. Ahmet Kaya’nın geçmişi ve yaşadıklarıyla yüzleştiği bir hesaplaşma. Birlikte yola çıktığı Mahur aslında Ahmet Kaya’nın öz kızıdır.
The film is about Ahmet Kaya's fictional travel adventure, handled in a fantastic way. The film, which begins with a woman (Mahur) in her 30s coming to France to make a film (documentary drama) about Ahmet Kaya, reveals Ahmet Kaya's lonely and difficult life in France. 1999 Marmara earthquake! Unable to hear from his sister, Ahmet decides to return to Turkey despite the arrest warrant against him. But he is not alone. He now has a companion: Mahur... Mahur and Ahmet's journey back to Turkey turns into an adventure full of events. We witness Ahmet Kaya's mood and emotions developing throughout his exile life. While witnessing his longing for his wife, daughter and hometown during the journey; By watching the events that constitute important moments in Ahmet Kaya's past through flashback scenes, we try to understand the process that brought the artist to those days in its most real form. The conflicting and tense scenes that develop between Mahur and Ahmet gradually turn into a questioning about life and their experiences. Despite all the obstacles, they manage to reach Istanbul at the end of their journey. A big surprise awaits them there. This journey is a fantastic journey that actually never existed. A showdown in which Ahmet Kaya confronts his past and his experiences. Mahur, with whom he set out, is actually Ahmet Kaya's own daughter.

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2023
Tarz * : Biography Drama
Süre : 104 dakika
Ülke : Türkiye
Yerli/Yabancı : Yerli
Yönetim : Kudret Sabancı
Senaryo : Engin Elgün, Savaş Ecevit Korkmaz.
Müzik : Gökçe Kuran, Ara Dinkjian.
Görüntü Yönetimi : Serdar Ünlütürk
Kurgu : Serhat Solmaz
Sanat Yönetimi : Burhan Türk
Oyuncular : Metin Büktel, Ara Dinkjian, Serdal Genç, Elif İlkim Katmerci, Zeynep Köse, Burç Kümbetlioğlu, Celil Nalçakan, Ezgi Şenler, Hakan Yufkacıgıl.
Yapımcı Firma : Pirhan Medya (Birol Ergen)
Dağıtımcı Firma : A90 Pictures
Sınıflandırma : 10+ 13A
Editör : (4/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır