Haftanın Yeni Filmleri 05.04.2024  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 05.04.2024 - Türkiye)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Hakan Gürtop
 

 

İki Gözüm Ahmet: Sürgün
İki Gözüm Ahmet: Sürgün

Henüz yedi yaşındayken babasının aldığı küçük saz ile müzik hayatı başlayan Ahmet, uzun mücadele sonrası ülkenin en ünlü sanatçılarından birisi olur. Gençlik yıllarında yoksulluk çeken Ahmet, taksi şoförlüğü ve tekstil atölyesinde işçilik yaptıktan sonra arkadaşlarının yardımı ile bir albüm yapar. Asıl serüven de o zaman başlar. Söylediği şarkılardan dolayı adliye koridorlarını aşındıran genç, bu süreçte devrimci hareket içinde de yer alır. Gerek sol mücadelesi gerekse türban yanlısı protestolarda kadınlara desteği ile hümanist tavrını ortaya koyan Ahmet, ilk aşk deneyiminde hüsrana uğrar. MGD gecesindeki “Kürtçe şarkı söylemek istiyorum” söylemi derin güçlerin işareti ile linç girişimine uğrar. Zorunlu olarak gittiği Paris’te müzik çalışmalarına ülke özlemi ile devam eder. Ülkesinde terörist ilan eden Ahmet, Paris’te yaşadığı kısa hayatında da kardeşlik için mücadelesini sürdürür. Henüz 43 yaşında iken, ülkesinden ve sevdiklerinden uzakta gözü yaşlı kederli vefat eder.
Ahmet, who started his musical life with the small saz his father bought him when he was only seven years old, became one of the most famous artists of the country after a long struggle. Ahmet, who suffered from poverty in his youth, worked as a taxi driver and as a worker in a textile workshop, then made an album with the help of his friends. That's when the real adventure begins. The young man, who walked the corridors of the courthouse because of the songs he sang, also took part in the revolutionary movement in this process. Ahmet, who demonstrates his humanist attitude with his support for women both in the leftist struggle and in pro-hijab protests, is disappointed in his first love experience. The statement "I want to sing in Kurdish" at the MGD night was subjected to a lynching attempt with the sign of deep powers. He continues his music studies in Paris, where he is forced to go, with longing for his country. Declared a terrorist in his country, Ahmet continues his struggle for brotherhood in his short life in Paris. He passed away sadly, in tears, far from his country and loved ones, when he was only 43 years old.

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2023
Tarz * : Drama Biography
Süre : 110 dakika
Ülke : Türkiye
Yerli/Yabancı : Yerli
Yönetim : Gani Rüzgar Şavata, Hakan Gürtop.
Senaryo : İlker Barış, Gönül Aktürk, Gani Rüzgar Şavata.
Müzik : Özgür Tüzer
Görüntü Yönetimi : Cidal Canpek
Kurgu : Mustafa Presheva
Sanat Yönetimi : Yaşar Özakoğlu
Oyuncular : Özgür Tüzer, Aleyna Solaker, Serdar Orçin, Yelda Reynaud, Ruhi Sarı, Metin Yıldız, Ekin Akkaş, Eşref Bukan, Nurettin Soydan, Alev Oraloğlu, Oğuz Yağcı, Gani Rüzgar Şavata, Mustafa Kaya.
Yapımcı Firma : X Yapım
Dağıtımcı Firma : CGVMars
Sınıflandırma : 13+
Editör : (3/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır