Haftanın Yeni Filmleri 19.04.2024  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 19.04.2024 - Türkiye)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Emre Kavuk
 

 

Arap Kadri
Arap Kadri ve Tarzan

Cumhuriyet tarihinin en önemli kültür hazinelerinden biri olarak kabul edilen, bir dönem dünyanın en çok satan dergilerinden biri olan Gırgır’ın efsane karakterleri Arap Kadri ve Tarzan’ın hikayesidir. Usta karikatürist Tekin Aral’ın Üsküdarlı Arap Yaşar’dan esinlendiği Arap Kadri’nin en önemli özelliği özgürlüğüne son derece düşkün olmasıdır. Ormanda yaşar, pek kural tanımaz. Ormanda ise, Tarzan’ın kurduğu bir düzen vardır. Aslında şehir hayatına uyum sağlayamayan Arap Kadri, ormana gelince de düzenli yaşamaya çalışan canlıları görünce, bu düzene çomak sokar. Tarzan ile aralarındaki çatışmanın en temel sebebi de buradan kaynaklanır. Ormanda yaşayan orman halkı, susuzlukla birlikte dayanılmaz hale gelmişlerdir. Bunun için çözüm arayan Tarzan ile çözüm aramayan Arap Kadri, liderlik çatışması içindedir. Tam o sırada ormana bir kız gelir. Hülya, Arap Kadri’nin kızı olduğunu söyler. Buradan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Hülya, babasının kız istemede ve düğünde yanında olmasını istemektedir. Arap Kadri ne kızı kabul eder, ne kız istemeyi, ne düğünü. Ama Tarzan, su sorununun para ile çözüleceğini öğrendiğinde, Hülya’nın da zengin olduğunu bildiği için Arap Kadri’yi şehre gitmeye ikna eder. Arap Kadri şehre alışkındır fakat Tarzan için bu ilktir.
It is the story of Arap Kadri and Tarzan, the legendary characters of Gırgır, which was once one of the world's best-selling magazines and is considered one of the most important cultural treasures in the history of the Republic. The most important feature of Arap Kadri, who was inspired by the Arab Yaşar from Üsküdar by Master Cartoonist Tekin Aral, is that he is extremely fond of his freedom. He lives in the forest and doesn't follow many rules. In the jungle, there is an order established by Tarzan. In fact, Arap Kadri, who cannot adapt to city life, throws a wrench into this order when he comes to the forest and sees creatures trying to live an orderly life. The main reason for the conflict between them and Tarzan stems from this.

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2023
Tarz * : Comedy
Süre : 97 dakika
Ülke : Türkiye
Yerli/Yabancı : Yerli
Yönetim : Emre Kavuk
Senaryo : Volkan Öge, Ömer Fikret Şen.
Müzik : Abdurrahman Simsek
Görüntü Yönetimi : Mehmet Başbaran
Kurgu : Necati Demircan
Sanat Yönetimi :
Oyuncular : Zeynep Çamcı, Necip Memili, Ahmet Mümtaz Taylan, Taner Turan, Melis İşiten, Birgül Ulusoy, Yaşar Karakulak, Sinan Bengier, Cem Zeynel Kılınç, Eda Özel, Neslihan Yeldan.
Yapımcı Firma : DMC, Powerhouse7 Film, NetD Müzik. (Samsun Demir, Alp Günal)
Dağıtımcı Firma : A90 Pictures
Sınıflandırma : 10+ 13A
Editör : (5/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır